Akcja Wspólnie dla Wisły – działajmy razem na rzecz ochrony rzek
20/06/2024
Wisły potrzebujemy wszyscy – ale nie jako kolejnej drogi wodnej, ale jako „królowej polskich rzek”, bogatego ekosystemu hamującego zmiany klimatyczne i pomagającego zachować bioróżnorodność. Jej wody wymagają skutecznej i przede wszystkim pilnej ochrony. Właśnie temu tematowi jest poświęcona akcja „Wspólnie dla Wisły”, organizowana przez Fundację Biznes dla Klimatu. Zgadzamy się ze wszystkimi jej założeniami i chcemy pomagać w ich realizacji. To dlatego zostaliśmy partnerami wydarzenia. Poznaj jego szczegóły!
Na jaki problem ma zwrócić uwagę akcja Wspólnie dla Wisły?
Organizatorzy akcji postanowili skupić się na tym, w jaki sposób zmienia się stan wód w Wiśle od jej źródeł do morza. Takie założenia sprawiły, że wydarzenie ma charakter ogólnopolski. Eksperci i partnerzy będą starali się pokazać główne rodzaje i pochodzenie zanieczyszczeń, a docelowo – złożyć projekt ustawy nadającej rzece osobowość prawną. Doświadczenia z innych krajów pokazują, że taka zmiana statusu może pomóc w skutecznej ochronie Wisły przed degradacją.
Wydarzenia zaplanowane w ramach akcji Wspólnie dla Wisły
Od Baraniej Góry do Gdańska: triathlon, rejs smoczą łodzią, a po drodze pikniki edukacyjne. Organizatorzy akcji zaplanowali wiele wydarzeń, dzięki którym na pewno uda im się nagłośnić ważne kwestie związane z ochroną Wisły.
Start – w nocy 23 czerwca u źródeł Wisły w Baraniej Górze, meta – 30 czerwca na wyspie Ołowianka w Gdańsku. Po drodze smocza łódź zatrzyma się w Krakowie i Warszawie, ale będzie można zobaczyć ją także w Puławach, Sandomierzu, Toruniu czy Grudziądzu.
Jakie atrakcje czekają na nas w Gdańsku i Warszawie? W obu miejscach wspólnie obejrzymy dokument znanej reżyserki i producentki Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, ukazujący globalne problemy związane z dostępem do czystej wody i konsekwencje jej niedoboru. Dodatkowo w stolicy 26 czerwca zapraszamy do udziału wspólnie z Ecol-Unicon w specjalnej edycji „Operacji Czysta Rzeka”, podczas której posprzątamy fragment nabrzeża Wisły.
Szczegółowy harmonogram akcji jest dostępny na stronie Wspólnie dla Wisły.
Co możesz zrobić, by wspierać ochronę Wisły?
W akcji mogą wziąć udział zarówno osoby prywatne, jak i firmy czy instytucje. Najprostszym sposobem jest podpisanie petycji dostępnej TUTAJ.
Zapraszamy również do dopingowania z brzegu uczestników spływu smoczą łodzią. Wśród nich będą też pracownicy Ecol-Unicon i Ecol-Group, którym kibicujemy z całych sił!