Awaria przepompowni ścieków – Dlaczego występują?
10/10/2023
Zużyte środki higieniczne, resztki jedzenia, telefony, zabawki, a nawet… sztuczna szczęka. Co je łączy? To typowe (i nieco mniej typowe) przedmioty, które zdarza się pracownikom znajdować w urządzeniach sieci kanalizacyjnej. Niechciane przedmioty są dużym zagrożeniem – mogą uszkodzić pompy w przepompowni, niektóre z nich są także niebezpieczne dla środowiska.
Czego nie wolno wyrzucać do toalety, umywalki czy zlewu?
Większość osób zapytana, czego nie powinno się wrzucać do sieci kanalizacyjnej, będzie w stanie prawidłowo wymienić przynajmniej kilka takich przedmiotów. Dość oczywiste jest, że nie powinny tam trafiać ubrania, zabawki czy telefony – takie śmieci najczęściej trafiają do sieci przypadkowo.
Są jednak odpady, które wiele osób wyrzuca lub wylewa się do kanalizacji, nie mając świadomości, jak szkodliwe jest takie działanie. Może się wydawać, że niewielki patyczek kosmetyczny, resztki z obiadu, fusy z kawy czy papieros łatwo spłyną do rur kanalizacyjnych i trafią do przepompowni, a następnie do oczyszczalni, gdzie zostaną wychwycone przez urządzenia oczyszczające. Tak jednak się nie dzieje – nawet drobne przedmioty mogą trwale uszkodzić infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.
Do toalety, zlewu czy umywalki bezwzględnie nie należy wrzucać ani wlewać:
- środków higieny osobistej: patyczków do uszu, ręczników papierowych, pieluch jednorazowych, wacików, podpasek, tamponów;
- materiałów opatrunkowych;
- maseczek i rękawiczek jednorazowych;
- gum do żucia;
- resztek jedzenia i innych odpadów kuchennych;
- lekarstw i środków chemicznych;
- farb;
- tłuszczów i olejów;
- igieł;
- włosów i materiałów nierozpuszczalnych w wodzie;
- odpadów budowlanych, np. szkła, żwiru, smoły, betonu;
- nawozów;
- popiołu;
- substancji żrących i toksycznych.
Śmieci w sieci kanalizacyjnej, a praca przepompowni ścieków
Większość niewielkich śmieci jest w stanie przedostać się przez rury kanalizacyjne o dużym przekroju. Problem pojawia się, gdy odpady stałe trafiają do przepompowni ścieków.
Do czego służą przepompownie?
Przepompownie to urządzenia, które tłoczą zużytą wodę z gospodarstw domowych, zakładów przemysłowych i innych obiektów. Dzięki przepompowniom ścieki mogą szybko trafiać do oczyszczalni.
Co się dzieje, gdy wrzucone do toalety czy zlewu śmieci trafiają do przepompowni ścieków? Jeśli mamy do czynienia z dużymi przedmiotami, mogą one zatkać przepływ urządzenia. Drobne odpady w kanalizacji, np. resztki środków higienicznych, są z kolei szczególnie niebezpieczne dla pomp. Takie przedmioty wykonano z nierozpuszczalnych materiałów, są lekkie i unoszą się na wodzie. W ten sposób wkręcają się w wirniki pomp, a w efekcie mogą utrudnić ich pracę, a nawet trwale je zablokować.
Nie tylko przedmioty stałe mają negatywny wpływ na działanie przepompowni ścieków. Niebezpieczne są również tłuszcze (np. resztki oleju), szlam czy piasek. Gdy znajdują się w wodzie, oblepiają sondy hydrostatyczne oraz pływaki, co może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia.
W jaki sposób odpady w sieci kanalizacyjnej szkodzą środowisku?
Wrzucanie odpadów do toalety czy zlewu jest zagrożeniem nie tylko dla sieci kanalizacyjnej, lecz także dla środowiska naturalnego. Co może się stać, gdy nie przestrzega się wytycznych zakładów wodociągowych?
- Wrzucanie resztek jedzenia może powodować namnażanie się szczurów.
- Resztki papierosów, środków chemicznych i leków niszczą mikroorganizmy oczyszczające wodę w oczyszczalni.
- Znajdujący się w wodzie plastik zbija się w granulki, które wiele zwierząt myli z pokarmem.
- Mikroplastik czy substancje znajdujące się w lekach trafiają do organizmów zwierząt i roślin.
Co mogą zrobić właściciele przepompowni ścieków, by zapobiec awariom?
To bardzo ważne, by edukować użytkowników sieci kanalizacyjnych i na każdym kroku przypominać im o zakazie wrzucania przedmiotów czy wlewania tłuszczu do toalety i zlewu. Firmy odpowiedzialne za pracę przepompowni ścieków mają jednak ograniczony wpływ na to, co trafi do kanalizacji. Nawet jeśli większość osób będzie się stosowała do zaleceń, problemem będzie ta mniej uczynna mniejszość – a niewiele trzeba, by odpady spowodowały awarię.
Co można zrobić, by uniknąć poważnych uszkodzeń przepompowni?
Rozwiązanie jest proste: regularne przeglądy przepompowni ścieków. Pracownicy ekip serwisowych mogą dokładnie przyjrzeć się pompom i innym urządzeniom, a w razie potrzeby szybko je wyczyścić. Dzięki przeglądom przepompowni można wykryć zanieczyszczenia już na wczesnym etapie, zanim zbierze się ich tak dużo, że zatkają przepływ lub pompy.
Aby uniknąć awarii, najlepiej na bieżąco (mniej więcej co dwa tygodnie) zaglądać do studni przepompowni, a raz na pół roku zrobić przegląd, który wykona specjalistyczna firma, na przykład Ecol-Unicon.
Czy zdarzają Ci się awarie przepompowni?
Jeśli borykasz się z problemami związanymi z nadmierną eksploatacją instalacji i jednocześnie chciałbyś obniżyć koszty zużycia energii, skontaktuj się z nami.