Szukaj

Dopasowanie separatora tłuszczu do potrzeb branży gastronomicznej i spożywczej

Dla gościa kolacja w lokalu kończy się wraz z zabraniem naczyń przez kelnera i opłaceniem rachunku. A dla restauracji? Koniec następuje dopiero wtedy, gdy pracownicy kuchni zmyją z talerzy resztki jedzenia i tłuszczu, a następnie dokładnie umyją zastawę stołową.

Warto jednak przyjrzeć się temu, co dzieje się później. Pozostałości z talerzy trafiają do kanalizacji. Są wśród nich najbardziej szkodliwe substancje – oleje i tłuszcze pochodzenia organicznego, które przenikają do środowiska, a wcześniej mogą zmniejszać przepustowość rur i powodować ich korozję. Czy można temu zapobiec?

Tak nie musi się dziać – gdy zadbasz o właściwy dobór separatora tłuszczu do ilości i składu ścieków, unikniesz zanieczyszczenia sieci kanalizacyjnej oraz wód płynących.

Zastosowanie separatora tłuszczu: w jakiej branży jest niezbędny?

Są miejsca, w których stosowanie separatorów tłuszczu jest obowiązkowe. To wszelkiego rodzaju zakłady gastronomiczne: restauracje, bary, kawiarnie i inne miejsca zbiorowego żywienia. Prawo wymaga od ich właścicieli utylizacji oleju posmażalniczego.

Skuteczny sposób na spełnienie tego wymogu to zamontowanie separatora tłuszczu na odpływie ścieków. Działanie zgodne z przepisami nie jest w tym przypadku jedyną korzyścią.

Zastosowanie separatora tłuszczu pozwala także:

  • uniknąć zmniejszenia przepustowości rur, a w efekcie – ich zatkania;
  • zapobiec procesom gnilnym w kanalizacji i emisji nieprzyjemnych zapachów;
  • ograniczyć ryzyko korozji rur i innych elementów sieci kanalizacyjnej.

Gastronomia to tylko jedna z branż, w których jest konieczne oddzielanie tłuszczów od pozostałych ścieków. Gdzie stosować separator tłuszczu poza lokalami gastronomicznymi? Takie urządzenia są niezbędne również w:

  • zakładach przetwórstwa żywności;
  • innych zakładach przemysłowych;
  • gospodarstwach rolnych;
  • mleczarniach;
  • ubojniach i rzeźniach.

Co ma znaczenie podczas doboru separatora tłuszczu?

Na etapie doboru separatora tłuszczu do zakładu gastronomicznego lub innego obiektu warto przyjrzeć się dwóm kwestiom: ilości ścieków odprowadzanych do kanalizacji w ciągu dnia oraz zawartości tłuszczu i substancji oleistych w ściekach.

Jesteś projektantem sieci kanalizacyjnych i zastanawiasz się, jakie urządzenie zamontować w systemie i jakie parametry wybrać? We właściwym doborze pomoże Ci nasz schemat doboru separatora tłuszczu dostępny w ramach Akademii Projektanta. Dzięki niemu łatwo obliczysz nominalną wielkość separatora, a także pojemność osadnika.

Aby skorzystać ze schematu, zgromadź potrzebne dane, m.in.:

  • średnią dzienną ilość ścieków;
  • średni czas zasilania separatora ściekami;
  • współczynnik przepływu szczytowego;
  • właściwości ścieków: temperaturę, gęstość i obecność detergentów.

W odprowadzanych do sieci ściekach znajdują się nie tylko tłuszcz, lecz także zawiesiny mineralne? W takim przypadku warto wybrać separator tłuszczu z osadnikiem.

Separator działa na zasadzie flotacji – lżejsze od wody cząsteczki tłuszczu przedostają się na powierzchnię. Sposób pracy osadnika jest odwrotny: zawiesiny mineralne są cięższe od cząsteczek wody, dlatego opadają na dno. Efekt działania tych dwóch elementów to oczyszczone, pozbawione tłuszczu i drobnych zanieczyszczeń ścieki.

Czy separator tłuszczu jest wydajny, ekologiczny i łatwy w obsłudze?

Jeśli rozważasz zakup separatora do zakładu gastronomicznego lub innego obiektu, możesz mieć wiele pytań. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze wątpliwości!

Wydajność separatora tłuszczu

Czy separator tłuszczu poradzi sobie z całością zanieczyszczeń odprowadzanych do ścieków? Czy możesz mieć pewność, że część substancji pochodzenia organicznego nie trafi do dalszych elementów sieci?

Stosowanie separatorów tłuszczu jest skuteczne pod jednym warunkiem: że właściwie dopasujesz urządzenie do ilości i składu ścieków. To właśnie dlatego kwestia doboru separatora tłuszczu jest tak istotna.

Separator tłuszczu a ekologia

Tłuszcz i oleje organiczne w ściekach szkodzą sieci kanalizacyjnej. Znacznie bardziej niebezpieczna jest jednak sytuacja, gdy szkodliwe substancje trafiają do wód płynących. Zawierające tłuszcz ścieki zmieniają pH wody w rzece, niekorzystnie wpływając na warunki życia roślin i zwierząt.

Separator tłuszczu pozwala tego uniknąć – szczególnie wtedy, gdy jest wyposażony w system monitoringu ostrzegający przed przelewaniem się zanieczyszczeń.

Montaż i eksploatacja separatora tłuszczu

Zasada montażu separatora tłuszczu jest bardzo prosta – należy go umieszczać przed jakimikolwiek innymi urządzeniami w sieci kanalizacyjnej. Dzięki temu unikniesz ich zanieczyszczania tłuszczami i olejami.

Wszystkie separatory tłuszczu Ecol-Unicon mają szczelny betonowy lub żelbetowy korpus. Zapewnia to szerokie możliwości, jeśli chodzi o miejsce montażu. Separatory mogą się znajdować również na terenie, po którym poruszają się samochody lub inne pojazdy, np. wózki widłowe. 

Separator jest urządzeniem, którego pracą możesz zarządzać z poziomu terenu. Dodatkowe ułatwienie w obsłudze to system monitoringu SMARTSEP. Dzięki czujnikom warstwy osadu, oleju i przepełnienia możesz szybko zareagować na awarię separatora i zlecić naprawę.

Pamiętaj także, że aby separator działał prawidłowo przez długi czas, należy go regularnie serwisować. Zaleca się czyszczenie urządzenia nawet raz na dwa tygodnie, w zależności od specyfiki zakładu.
Dzięki separatorowi tłuszczu sieć kanalizacyjna zachowuje sprawność, a Ty działasz odpowiedzialnie oraz ekologicznie. Poznaj separatory tłuszczu EST i przekonaj się o ich możliwościach!