Ecol-Unicon na konferencji Stormwater 2024
10/05/2024
„Co zrobić z tym deszczem?” – na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji Stormwater Poland, największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia poświęconego wodom opadowym. My także tam byliśmy – jako partner generalny, ale również jako uczestnicy przyglądający się trendom i wyzwaniom branży. Poniżej przedstawiamy podsumowanie konferencji i najważniejsze wnioski.
Co działo się podczas konferencji Stormwater Poland 2024?
Stormwater Poland to wydarzenie, które w całości jest poświęcone kwestiom związanym z wodami deszczowymi.
Tak było również w tym roku. Poszukiwanie odpowiedzi na główne pytanie: „Co zrobić z tym deszczem?” było podzielone na trzy obszary:
- strategie wobec wód opadowych – dyskusję na temat tego, co powinno się robić z wodami opadowymi: czy wskazana jest detencja (przetrzymywanie), retencja, czy może dążenie do ponownego wykorzystania;
- odpowiedzialność wobec retencjonowanych wód: jak tę kwestię rozwiązują liderzy branży i miejskie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne;
- projektowanie, wdrażanie, eksploatację niebiesko-zielonej infrastruktury – praktyczne rozwiązania związane z BZI, innowacje, integracja z miejskimi systemami.
Niemal wszystkie prelekcje i debaty przebiegały pod znakiem zmian klimatycznych. Bo to właśnie coraz dłuższe okresy susz i częstsze deszcze nawalne wymuszają szukanie nowych sposobów na gospodarowanie wodami opadowymi. Szczególnie cenne było to, że problem był omawiany z wielu perspektyw. Na konferencji Stormwater pojawili się eksperci z Polski i zagranicy, reprezentujący nie tylko komercyjną część branży, ale również samorządy czy miejskie spółki wodociągowe.
Ecol-Unicon – partner generalny konferencji Stormwater
Zobaczyć neutralizator, model pompowni czy punktu poboru wody? Taka okazja nie zdarza się często – a właśnie te urządzenia mogli poznać bliżej uczestnicy konferencji, którzy odwiedzili stoisko Ecol-Unicon. Nasi pracownicy – praktycy branży wod-kan, a zarazem pasjonaci, chętnie opowiadali o rozwiązaniach związanych z retencjonowaniem wody, dzielili się wiedzą i doświadczeniem. Odpowiadali również na pytania związane z retencją.
Na stoisku Ecol-Unicon warto było pojawić się z jeszcze jednego powodu. Wszyscy, którzy znaleźli na terenie Auli Artis (w której odbywała się konferencja) niebieską kroplę, mogli przynieść ją naszym pracownikom i wziąć udział w quizie. Do wygrania było urządzenie do przyrządzania wody gazowanej – SodaStream.
Nie: czy jest potrzebna, ale: jak ją realizować – debata „Retencja w praktyce”
Czasy, gdy ktokolwiek poważnie zadawał pytania, czy retencja wód opadowych w ogóle jest potrzebna i czy warto w nią inwestować, na szczęście mamy już za sobą. Teraz na pierwszy plan wysuwają się inne kwestie: przede wszystkim to, jak tworzyć systemy odprowadzania i gromadzenia wód opadowych, by pozostawały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Temu zagadnieniu była poświęcona debata „Retencja w praktyce”, w której brał udział Przemysław Dębski, Dyrektor Serwisu Ecol-Unicon. Uczestnicy rozmawiali o tym, od czego zacząć: jak planować, jakie dane zebrać. Jak rozwiązać kwestię wyboru producenta – czy ograniczać się do jednego, czy korzystać z różnych rozwiązań? Czy przed rozpoczęciem realizacji wsparcie producentów urządzeń może być pomocne?
Większość wystąpień i dyskusji podczas konferencji Stormwater miała charakter praktyczny – była w nich mowa o wdrożonych już w miastach rozwiązaniach, o działalności firm wodociągowych, o zagadnieniach związanych z finansowaniem. Debata „Retencja w praktyce” była jednak pod tym względem szczególna. Miała formę „how-to” – praktycy z branży mogli w niej znaleźć wiele gotowych do wdrożenia sposobów na planowanie i przygotowanie inwestycji.
Ogrody deszczowe – trwały ślad po konferencji
Na zakończenie konferencji Stormwater odbyło się otwarcie dwóch ogrodów deszczowych przy XII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Ta inicjatywa miała podwójny cel: pokazanie w praktyce niedrogich, łatwych do zastosowania rozwiązań niebiesko-zielonej infrastruktury oraz edukację uczącej się w liceum młodzieży.
Piszemy o tym nie tylko dlatego, że to wydarzenie, jakie rzadko pojawia się na konferencjach branżowych, ale również dlatego, że mieliśmy w nie swój wkład. Ecol-Unicon był jednym ze sponsorów ogrodów deszczowych. Mamy nadzieję, że nowy teren zielony będzie służył nie tylko jako miejsce do retencjonowania wód opadowych, ale również do odpoczynku od zgiełku miasta.
Nie było Cię na konferencji Stormwater Poland? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat i poczuć jej „klimat”, zapraszamy Cię na profil Ecol-Unicon na LinkedIn – znajdziesz tam m.in. zdjęcia naszego stoiska i nowo otwartego ogrodu deszczowego.