Ecol-Unicon na ścieżce dekarbonizacji biznesu
18/02/2025
Trwająca już transformacja biznesu w duchu zrównoważonego rozwoju i spójna polityka europejska prowadząca do zero emisyjności, to ogromne wyzwanie, które leży przede wszystkim na barkach biznesu. Ecol-Unicon podejmuje to wyzwanie, a za jeden z celów strategicznych stawia inwestycje w odnawialne źródła energii.
Ecol-Unicon, lider w dziedzinie systemów wodno-kanalizacyjnych i ochrony środowiska, podjął zdecydowane kroki w kierunku dekarbonizacji swojej produkcji. Firma konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła energii (OZE), aby zmniejszyć ślad węglowy oraz zwiększyć efektywność energetyczną swoich zakładów produkcyjnych.
Działania obejmujące redukcję śladu węglowego organizacji są głównym punktem strategii zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. W ramach tego już w 2021 roku zostały zamontowane panele fotowoltaiczne w zakładach produkcyjnych w Rudzie Śląskiej (50kW) oraz w 2022 Gdańsku (50kW). Do 2024 roku Ruda Śląska urosła do 100 kW. Te inwestycje sprawiły, że na koniec 2024 roku udział OZE w miksie zakładów wyniósł 29.5% w Rudzie Śląskiej i 14% w Gdańsku.
W obu zakładach, Gdańsku i Rudzie Śląskiej, w 2025 roku zainstalowanych zostanie dodatkowo po 50 kW mocy fotowoltaicznej. Firma szacuje, że udział OZE dla zakładu w Gdańsku wzrośnie do 28% a dla Rudy Śląskiej do 45%.
Inwestycje w OZE w bieżącym roku będą realizowane również w zakładzie produkcyjnym w Łodzi, gdzie Ecol-Unicon planuje zainstalować 150 kW mocy. Szacuje się, że przy obecnym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, taka moc pokryje zapotrzebowanie zakładu w 45%.

Zaangażowanie w neutralność klimatyczną
Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w produkcji. Stawiamy sobie ambitne i realne cele, opracowując naszą strategię dekarbonizacji. Obliczyliśmy nasz ślad węglowy, co dało nam punkt odniesienia do tego, w którą stronę idziemy. Chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną przynajmniej w 1 i 2 zakresie do 2040 roku po to, by minimalizować wpływ naszej działalności na środowisko. Wierzymy, że zrównoważony rozwój to przyszłość naszej branży – podkreśla Wojciech Falkowski, prezes Ecol-Unicon.
Długofalowe plany
Działania podejmowane przez Ecol-Unicon wpisują się w globalne trendy redukcji emisji i stanowią przykład, jak przemysł może aktywnie przyczyniać się do ochrony środowiska poprzez inwestycje w nowoczesne technologie odnawialnych źródeł energii. Instalacja fotowoltaiczna w zakładach produkcyjnych firmy nie tylko zmniejsza ich ślad węglowy, ale także pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej i uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii. Wdrażając rozwiązania oparte na energii słonecznej, Ecol-Unicon redukuje emisję CO₂, ogranicza koszty operacyjne i promuje zrównoważony rozwój, stanowiąc inspirację dla innych przedsiębiorstw dążących do bardziej ekologicznej przyszłości – mówi Daniel Makowski, Dyrektor Produkcji Ecol-Unicon.