Jak opracować optymalny plan modernizacji obiektu wodnego?
06/11/2022
Obiekty ochrony wód wymagają ciągłych usprawnień, które pozwalają dostosować je do dynamicznie zmieniających się warunków. Zły stan obiektów wodno-kanalizacyjnych oraz przestarzała technologia mogą bowiem skutkować nie tylko spadkiem wydajności pracy urządzeń, problemami eksploatacyjnymi, ale także poważnymi oraz kosztownymi awariami. Podpowiadamy, jak przygotować plan modernizacji obiektu i sprawnie go przeprowadzić.
- Właściwa eksploatacja obiektów wodnych
- Od czego zacząć, czyli realna ocena sytuacji
- Czego oczekujemy, czyli planowane efekty modernizacji
- Dlaczego warto przeprowadzić modernizację z Ecol-Serwis?
- Przykłady przeprowadzonych modernizacji
Niezwykle ważna jest właściwa eksploatacja obiektów wodnych
Oczywiście, najlepszym podejściem jest prawidłowa eksploatacja urządzeń, obejmująca dobrze przygotowany harmonogram eksploatacji oraz właściwie wykonane prace serwisowe i bieżące przeglądy. Dzięki temu wydłużamy czas bezawaryjnej pracy instalacji, ale też sam proces późniejszego wdrażania zmian jest w przyszłości dużo sprawniejszy i zdecydowanie prostszy.
Niestety, jak wynika z naszych doświadczeń, zaniedbania w tym zakresie to dość powszechna praktyka. Najczęstsze przykłady niewłaściwej eksploatacji przepompowni to: zanieczyszczona komora ścieków, brak odpowiedniej wentylacji, skorodowana armatura czy zanieczyszczone wirniki pompy. Poważnym zagrożeniem w funkcjonowaniu obiektów wodnych są też wszelkie uszkodzenia kabli zasilających/sterujących, niekompletna lub nieszczelna rozdzielnia oraz niewłaściwe lub przestarzałe zabezpieczenia rozdzielnicy. W eksploatacji separatorów substancji ropopochodnych częstym problemem jest uszkodzony wkład koalescencyjny lub zanieczyszczony/uszkodzony wkład lamelowy, a w przypadku zbiorników retencyjnych nagromadzenie osadów, niedrożność kanałów wylotowych/regulatorów.
Od czego zacząć, czyli realna ocena sytuacji
Każda modernizacja obiektu wodno-kanalizacyjnego powinna zostać poprzedzona staranną i rzetelną analizą stanu faktycznego. Audyt technologiczny to najważniejsza część strategii przeprowadzenia procesu modernizacji. Pozwala nie tylko zlokalizować słabe i mocne strony obiektu, ale także realnie ocenić potencjał poszczególnych jej elementów.
Tego rodzaju inwentaryzacja pozwala postawić trafną diagnozę potencjalnych nieprawidłowości oraz stworzyć propozycję optymalnych działań, które podniosą efektywność funkcjonowania całego obiektu i zapewnią mu bezproblemowe działanie w kolejnych latach.
Trzeba zaznaczyć, że każda modernizacja jest inna, dlatego należy do niej podejść bardzo indywidualnie. Innego rodzaju działań wymagać będą separatory, gdzie modernizacja koncentruje się właściwym dopasowaniu urządzenia do zlewni oraz uzupełnieniu go o elementy dodatkowe, a jeszcze innego oczyszczalnie ścieków, gdzie proces modernizacji jest dużo bardziej skomplikowany i wymaga wielu zmian różnych składowych w tym analiz ilości i jakości cieków dopływających i odpływających z eksploatowanego obiektu.
Etapy przeprowadzenia modernizacji od planu po realizację
Jeżeli zauważymy nieprawidłowości w pracy obiektu odbiegające od pierwotnych założeń projektowych, a modernizacja okazuje się niezbędna, właściwie opracowany harmonogram pozwala odpowiednio zaprojektować ją od początku do samego końca. Dzięki niemu jesteśmy w stanie nie tylko racjonalnie oszacować zakres koniecznych działań, ale także niezbędne koszty inwestycji oraz sam czas realizacji przedsięwzięcia.
Optymalny plan modernizacji w zależności od Urządzenia/Funkcji obiektu powinien określać przede wszystkim zakres konkretnych prac do wykonania, uwzględniający: część technologiczną całości obiektu lub wybranych elementów, część konstrukcyjną, elektro-energetyczną wraz z automatyką oraz pozostałe elementy, takie jak instalacje sanitarne, roboty wykończeniowe, zagospodarowanie terenu itp. Niezwykle ważne jest opracowanie wstępnego harmonogramu planowanych robót.
Opracowując plan modernizacji obiektu trzeba wziąć pod uwagę aspekty formalno-prawne realizacji przedsięwzięcia oraz niezbędne środki finansowe. Należy opracować jasne założenia i określić, jakich efektów oczekujemy od modernizacji, a następnie realnie ocenić czy istnieje możliwość wykonania jej własnymi siłami czy zmuszeni jesteśmy skorzystać z podmiotu zewnętrznego.
Najczęstszym oczekiwanym rezultatem modernizacji jest oczywiście trwałe usunięcie awarii i przywrócenie pierwotnej funkcjonalności obiektu, ale może to być także:
- poprawa stanu technicznego,
- zwiększenie efektywności pracy,
- poprawa wydajności i przepustowości,
- ułatwienie obsługi i obniżenie kosztów eksploatacji,
- zmniejszenie zapotrzebowania na prąd i inne kosztowne media,
- modyfikacja pozwalająca na instalację nowych urządzeń,
- aspekt ekologiczny,
- dostosowanie do unijnych standardów i nowych przepisów,
- kontrola procesu w czasie rzeczywistym oraz monitoring on-line,
- łatwość napraw i bieżącej konserwacji,
- zmniejszenie uciążliwości odorowej,
- poprawa efektywności energetycznej
Etap realizacji obejmuje:
- opracowanie projektu wraz z dokładnym harmonogramem oraz etapowaniem poszczególnych robót,
- wybór ewentualnego wykonawcy,
- wykonanie,
- opracowanie instrukcji eksploatacji zmodernizowanego obiektu,
- zakończenie robót wraz z odbiorami.
Finalnym etapem robót budowlanych jest realizacja prac wykończeniowych mających na celu poprawę ogólnej estetyki obiektu. Mimo, iż nie pełnią one istotnej roli w kontekście poprawy funkcjonowania obiektu, wpływają jednak na jego finalny odbiór.
Przeprowadź modernizację swojego obiektu z Ecol-Serwis!
Ecol-Serwis oferuje kompleksowy zakres usług na każdym etapie inwestycji, począwszy od zaproponowania koncepcji rozwiązania, projektu (w tym budowalnego), przez modernizację i konserwacje, montaże i rozruchy aż po serwis i utrzymanie. Pomagamy zarówno w opracowaniu planu modernizacji urządzeń i obiektów ochrony wód, ale też realizujemy poszczególne działania i zapewniamy posprzedażowe wsparcie techniczne gwarantujące prawidłową pracę obiektu wodno-kanalizacyjnego po zrealizowaniu modernizacji.
Konfigurujemy wszystkie parametry instalacji według potrzeb i wytycznych użytkownika końcowego oraz wykonujemy prace zgodnie z wszelkimi standardami kontroli jakości, bezpieczeństwa oraz norm środowiskowych.
Państwa urządzenia znajdą się pod opieką wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim praktycznym doświadczeniem. W ciągu 25 lat istnienia na rynku zaprojektowaliśmy i zamontowaliśmy około 10 000 pompowni i tłoczni ścieków oraz 30 000 separatorów substancji ropopochodnych. Ostatnie lata to duża dynamika rozwoju rynku zbiorników retencyjnych i oczyszczalni. Zbudowaliśmy ponad 500 zbiorników retencyjnych i 400 oczyszczalni ścieków.
Ciągle się rozwijamy i proponujemy nowe rozwiązania i innowacyjne produkty ułatwiające eksploatację wymienionych urządzeń, takich jak, alarmy do separatorów, systemy monitoringu i zdalnego zarządzania BUMERANG SMART czy SMARTSEP.
Za nami jedynie zakończone sukcesem realizacje…
Jednym z niezwykle udanych przedsięwzięć była budowa, przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Mątowskich Pastwiskach. Celem usprawnień w obrębie oczyszczalni ścieków o charakterze bytowo-gospodarczym pochodzących z gminy Ryjewo było zwiększenie jej przepustowości oraz efektywności usuwania ścieków przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji obiektu.
Nie tylko usprawniliśmy sam układ oczyszczania, ale także zaprojektowaliśmy nowe urządzenia oraz zmodernizowaliśmy budynki socjalno-techniczne. Wybudowany układ dwustopniowego mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków charakteryzuje się teraz bardzo wysoką pewnością i niezawodnością działania w zakresie obciążeń od 20 do 130 % przepustowości nominalnej.
Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków składa się z nowej automatycznej stacji zlewnej ścieków dowożonych oraz przepompowni ścieków surowych z sitem pionowym. Nowymi elementami są też dwa reaktory osadu czynnego SBR oraz studnia przepływomierza ścieków oczyszczonych. Pobudowany obiekt technologiczny zawiera obecnie niezwykle funkcjonalne pomieszczenia: oczyszczania mechanicznego, odwadniania osadu, stacji dmuchaw, a także nową wiatę technologiczną. Dodatkowo zaadaptowaliśmy przepompownię pośrednią ścieków surowych, komorę stabilizacji tlenowej osadu oraz zbiornik retencyjno-uśredniający.
Stosunkowo niedawno zakończona inwestycja to modernizacja oraz budowa pompowni w Kraśniku. W ramach zadania inwestycyjnego dostarczyliśmy korpusy i wyposażenie nowych pompowni EPS zlokalizowanych przy ul. Prusa, ul. Nadstawnej i na ul. Kolejowej. Wykonaliśmy montaż wyposażenia, rozruch hydromechaniczny oraz dostarczyliśmy stację dyspozytorską wraz z wpięciem do istniejącego systemu BUMERANG SMART.
Modernizacja pompowni przy ul. Wyszyńskiego oraz pompowni przy ul. Granicznej objęła dostawę i montaż nowych szaf sterowniczych, konfigurację systemu monitoringu oraz rozruch hydromechaniczny urządzeń.
Więcej realizacji przeprowadzonych przez Ecol-Serwis znajdziecie na zamieszczonej na naszej stronie mapie. Jeżeli chcecie zapoznać się z praktycznymi wskazówkami oraz naszymi doświadczeniami w modernizacji obiektów wodno-kanalizacyjnych zapraszamy na zapis webinaru poświęcony tej tematyce.
Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat zleceń oraz możliwości wykonania modernizacji lub serwisu zapraszamy do kontaktu i wysłania zapytania.