Szukaj

Jak wybrać separator tłuszczu do małej gastronomii?

Zgodnie z polską normą PN EN 1825 we wszystkich zakładach, w których powstają ścieki zawierające tłuszcz (jak np. obiekty gastronomiczne), należy zamontować odpowiednie separatory. Dzięki nim możemy uniknąć przykrych konsekwencji w postaci osadzania tłuszczu w przewodach rurowych, zatkania przewodów, czy też emisji gazów gnilnych. Jak jednak wybrać właściwy separator tłuszczu do małej gastronomii? Odpowiadamy w artykule!

Szkodliwość tłuszczu w ściekach

Tłuszcze, będąc lżejszymi od wody, gromadzą się na jej powierzchni i powodują szereg niekorzystnych zjawisk, jak choćby reaerację związaną z odcięciem tlenu. Jej wynikiem jest wywoływanie procesów gnilnych, którym towarzyszy wydzielanie się szkodliwych gazów, takich jak metan czy siarkowodór.

Jednocześnie procesy gnilne prowadzą do stopniowego rozkładu tłuszczów, wydzielania się kwasów tłuszczowych oraz obniżenia pH ścieków, które stają się bardziej agresywne i prowadzą do korozji elementów żeliwnych i stalowych. W niższych temperaturach mogą ponadto osadzać się na ścianach przewodów, powodując ich stopniowe zarastanie i zmniejszenie przepływu.

Rozwiązaniem tych problemów jest właśnie separator tłuszczu – odpowiednio dobrany do potrzeb zakładu gastronomicznego, a także prawidłowo eksploatowany.

Dla kogo separator tłuszczu i jak działa to urządzenie?

Podstawowym zadaniem separatora tłuszczu jest zatrzymywanie cząstek stałych oraz tłuszczy pochodzenia organicznego. Za takie uważa się wszystkie tłuszcze i oleje roślinne oraz tłuszcze zwierzęce nierozpuszczalne lub nieznacznie rozpuszczalne w wodzie (o tendencji do zmydlania).

Separatory tłuszczu stosuje się na odpływach ścieków technologicznych, w których występuje zwiększone stężenie tych substancji. Przykładem są ścieki pochodzące m.in. z: restauracji, barów szybkiej obsługi, stołówek, hoteli, mleczarni, rzeźni, ubojni czy przetwórni spożywczych.

Separator tłuszczu jest urządzeniem przepływowym, które działają w myśl zasady flotacji i sedymentacji, czyli oddzielania zanieczyszczeń od wody. Cząsteczki tłuszczu, z racji tego, że są lżejsze od wody, osadzają się na jej powierzchni. Tworzą w ten sposób warstwę, którą należy regularnie usuwać – zajmują się tym specjalistyczne firmy.

Część właścicieli obiektów gastronomicznych decyduje się na montaż separatora tłuszczu pod posadzką w kuchni. Jednak biorąc pod uwagę doświadczenie ekip Ecol-Serwis, lepszym rozwiązaniem jest instalacja separatora na zewnątrz jako separatora podziemnego. Umieszczając zbiornik separatora w gruncie w pobliżu zakładu gastronomicznego, unikasz wydzielania przykrych zapachów i ułatwiasz eksploatację, ponieważ odpowiednie służby mogą usuwać tłuszcze i osady stałe bez konieczności wchodzenia do obiektów.

Na odpływach ścieków w restauracji warto zamontować separatory tłuszczu


Przy doborze separatora tłuszczu do małej gastronomii należy wziąć pod uwagę dwa kluczowe kryteria:

  • maksymalne natężenie dopływu ścieków (l/s) – dlatego w obiektach, w których do kanalizacji odprowadza się dużo zanieczyszczonej wody (np. po zmywaniu naczyń), potrzebne są separatory o większej przepustowości;
  • zawartość substancji tłuszczowych wymagających odseparowania – skład ścieków ma o tyle znaczenie, że im większa zawartość tłuszczów, tym szybciej będzie się napełniał zbiornik.

Zdajemy sobie sprawę, że mogą to być parametry niełatwe do ustalenia. Dlatego nasi doradcy z Ecol-Shop są w stanie dopasować odpowiedni separator już na podstawie informacji o średniej liczbie posiłków wydawanych dziennie.

W wyborze separatora tłuszczu odpowiedniego do potrzeb Twojej restauracji czy zakładu przetwórstwa spożywczego, pomocny będzie również kalkulator doboru układów podczyszczających. To narzędzie, które krok po kroku pozwoli na wybór właściwego modelu urządzenia.

Miejsce montażu urządzenia – o czym trzeba pamietąć?

Inną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając separator tłuszczu, to warunki techniczne do jego montażu. Jest to ściśle powiązane z budową urządzenia.

Separatory tłuszczu zostały tak zaprojektowane, aby zapewniać najwyższy poziom szczelności. Wyposażone są w betonowy korpus, który nie wymaga dodatkowego dociążenia. W zależności od lokalizacji urządzenia Ecol-Unicon oferuje włazy żeliwne do montażu w obszarze ruchu pieszego (Ø 600, klasa A15) lub ruchu osobowych i ciężarowych (Ø 600, klasa D400). Zatem instalacja separatora w terenie najazdowym (np. droga) jest również możliwa, co jest szczególnie istotne w przypadku ograniczonego wyboru miejsca do montażu urządzenia.

Odpowiednio skonstruowane kolektory wlotu i wylotu zapewniają swobodny przepływ cieczy oraz prawidłowe odprowadzenie pozbawionych tłuszczów ścieków z separatora. Wlot i wylot zazwyczaj umieszczane są w osi separatora, ale możliwe jest także odchylenie osi wlotu i wylotu lub podłączenie kilku wlotów. Do ich podłączenia wykorzystywane są wyłącznie przejścia wodoszczelne.

Warto również pamiętać, że wszystkie konstrukcje separatorów tłuszczu wymagają odpowietrzenia w celu zabezpieczenia zbiornika przed zagniwaniem ścieków. Może być ono wykonane osobnym przewodem połączonym z rurą wywiewną lub poprzez przewód dopływowy.

A mówiąc o ograniczonym miejscu do montażu, warto również rozważyć wariant separatora zintegrowanego z osadnikiem w jednym korpusie. Po co w ogóle osadnik? Już tłumaczymy.

Osadnik i separator tłuszczu w małej gastronomii – dlaczego warto?

Ścieki doprowadzane do separatorów zawierają także inne zanieczyszczenia – piasek, osady mineralne lub organiczne oraz różnego typu ciała stałe. Aby zapewnić prawidłową pracę separatora tłuszczu w gastronomii, konieczne jest zastosowanie osadnika zawiesin mineralnych zintegrowanego z separatorem lub zastosowanego jako oddzielne urządzenie.

Osadnik spowalnia przepływ wody, a w wyniku zachodzącej w nim sedymentacji, pod wpływem działania sił grawitacyjnych cząsteczki o większej gęstości od wody osadzają się na jego dnie i tam są magazynowane. Budowa osadnika zależy od warunków lokalizacyjnych, ale także rodzaju podczyszczanych ścieków, przepływów czy zakładanej ilości zawiesiny w dopływających ściekach.

Rozwiązaniem, które zwykle rekomendujemy lokalom gastronomicznym jest właśnie wysokosprawny separator tłuszczu z osadnikiem EST-H. Jego zaleta to nie tylko oszczędność miejsca niezbędnego do zamontowania, ale również szybsza i prostsza instalacja w porównaniu do montażu oddzielnych urządzeń.

Co zrobić, by działanie separatora tłuszczu było jeszcze skuteczniejsze?

Oprócz wspomnianego osadnika istnieje kilka dodatkowych opcji, które można zintegrować z separatorem tłuszczu. Dzięki temu urządzenie będzie działać sprawnie, a jego eksploatacja będzie jak najmniej angażująca dla Twojego lokalu gastronomicznego. Są to:

  • Neutralizator antyodorowy w postaci filtra podwłazowego. To urządzenie wyposażone w filtr węglowy, który pochłania cząsteczki będące przyczyną nieprzyjemnego zapachu, ale również silnie trujący siarkowodór.
  • Instalacja alarmowa z czujnikiem warstwy oleju – system informuje o grubości warstwy oleju. Urządzenie ostrzega kiedy jest ona za duża i trzeba wyczyścić separator. Dzięki temu ograniczamy koszty eksploatacyjne, ponieważ prace są zlecane specjalistom dokładnie wtedy, gdy są potrzebne.
  • Inteligentny system monitoringu SMARTSEP – to zaawansowane rozwiązanie, które dzięki bieżącemu informowaniu o stanie urządzenia oraz o awariach, skraca czas reakcji i pozwala uniknąć poważniejszych problemów.

Prawidłowa (i zgodna z przepisami) eksploatacja separatora tłuszczu

Konieczność posiadania separatora tłuszczu w zakładzie gastronomicznym nie powinna budzić wątpliwości. Taki obowiązek nakłada na właścicieli Polska Norma PN EN 1825. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, to również na Tobie ciąży odpowiedzialność za stan ścieków odprowadzanych do sieci kanalizacyjnej. Dlatego tak istotna jest nie tylko sama instalacja separatora tłuszczu, ale również jego właściwa eksploatacja.

Odpowiednio dobrany do potrzeb zakładu gastronomicznego i zamontowany separator tłuszczu na co dzień nie wymaga obsługi – ani ze strony pracowników, ani specjalistycznych służb. Zawierające cząsteczki tłuszczu ścieki są odprowadzane rurami do zbiornika i przechowywane. Z czasem jednak separator się przepełnia, a warstwa tłuszczu na powierzchni wody staje się zbyt gruba. To znak, że należy przeprowadzić czyszczenie, bo prawo zakazuje wprowadzania do kanalizacji substancji, które mogłyby zmniejszyć jej przepustowość – a taką substancją są właśnie tłuszcze roślinne i zwierzęce. Przepełniony separator nie jest w stanie ich zatrzymywać.

Zazwyczaj zaleca się przeprowadzanie tego typu działań co dwa tygodnie, wszystko zależy jednak od specyfiki oraz ilości dopływających ścieków z obiektów gastronomicznych. Temat ten warto skonsultować ze specjalistami z Ecol-Serwis, którzy chętnie pomogą we wskazaniu odpowiednich terminów przeglądów. Pamiętaj, że oddzielone oleje i tłuszcze są klasyfikowane jako odpady –  i to niebezpieczne. Dlatego przedsiębiorstwa odbierające te substancje muszą posiadać odpowiednią koncesję.

Podsumowując, wybór separatora tłuszczu do małej gastronomii jest kluczowy dla zapewnienia sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania zakładu. Dobór i montaż odpowiedniego urządzenia może wydawać się skomplikowany, ale nasi specjaliści są tu, aby Ci pomóc. Zadbamy o każdy etap, od wyboru urządzenia po jego instalację i konserwację.

Pełną ofertę separatorów tłuszczu do małej gastronomii znajdziecie również w Ecol-Shop, gdzie realizujemy zamówienia do 5 dni roboczych.