Jak zmniejszyć rachunki za utrzymanie sieci wod-kan: 5 niezawodnych sposobów
13/02/2023
Martwią Cię rosnące koszty eksploatacyjne? Warto przyjrzeć się im dokładniej – przeanalizować nie tylko rachunki za dostawy wody i odprowadzanie ścieków, lecz także wydatki na usługi serwisowe wod-kan czy obowiązkowe przeglądy. Jak je ograniczyć? Przede wszystkim dzięki przemyślanym działaniom i planowaniu. Poznaj nasze sposoby!
Jakie koszty utrzymania sieci wod-kan ponosisz jako zarządca budynku?
Jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą nieruchomości, pamiętaj także o uwzględnieniu w swoim budżecie wydatków, które ponosisz w związku z utrzymaniem urządzeń wod-kan w dobrym stanie.
Za jakie elementy sieci odpowiada zarządca budynku, a za jakie dostawca? Granica jest dokładnie określona w umowie – najczęściej przebiega w miejscu przyłącza do sieci.
Oznacza to, że urządzenia do transportu wody, odprowadzania ścieków czy wody deszczowej znajdujące się w budynku będą generowały dla Ciebie koszty. Jakie? Przede wszystkim te związane z przeglądami i naprawami. Czy masz wpływ na ich wysokość? Oczywiście! Poniżej znajdziesz 5 sposobów, które pomogą Ci uzyskać większą kontrolę nad wydatkami na usługi serwisowe wod-kan.
Chcesz zmniejszyć koszty utrzymania sieci? Zainwestuj w solidne i trwałe urządzenia
O jak najniższe koszty utrzymania urządzeń wod-kan najlepiej zadbać już na etapie budowy instalacji. Dlaczego warto wybrać sprzęt wysokiej klasy, mimo że jest on droższy? Za ceną idzie jakość – wykonanie z trwałych, odpornych na korozję i inne uszkodzenia materiałów oraz wykorzystywanie najnowszych technologii pozwoli na wieloletnie użytkowanie.
W takich urządzeniach podłączanie aparatury sterującej i monitorującej parametry pracy jest znacznie łatwiejsze. W sprzętach starszego typu szafki sterownicze są często zbyt małe na montaż dodatkowych urządzeń. Zdarza się także, że infrastruktura wod-kan w ogóle nie jest wyposażona w takie skrzynki. Wówczas koszt montażu aparatury monitorującej staje się znacznie wyższy ze względu na konieczność podłączenia dodatkowego wyposażenia.
Sprzęt od sprawdzonych producentów jest objęty długą, nawet 5-letnią gwarancją – w przypadku innych urządzeń to przeważnie tylko 1 rok lub 2 lata. Oznacza to kilkuletnie oszczędności, ponieważ usterki przez cały czas obowiązywania gwarancji są usuwane bezpłatnie. Warto przy tym pamiętać, że do spełnienia wymogów gwarancyjnych konieczne jest wykonywanie regularnych przeglądów.
Pamiętaj o regularnych przeglądach urządzeń wod-kan i zapobiegaj awariom
Przeglądy urządzeń wod-kan to wydatek, na który trzeba się przygotować niezależnie od stanu sieci.
Jakie urządzenia wod-kan potrzebują regularnych przeglądów?
W zależności od rodzaju sprzętu wynika to z przepisów o ochronie środowiska (w przypadku np. separatorów – 2 razy w roku), Prawa budowlanego (zbiorniki retencyjne – raz na 5 lat) lub z wymogów gwarancyjnych.
Nie traktuj jednak przeglądów jako przykrej konieczności. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu stanu elementów sieci możesz w porę wychwycić drobne usterki, które z czasem mogłyby stać się przyczyną poważnych awarii. Cena przeglądu urządzenia wod-kan, nawet najbardziej zaawansowanego, będzie zawsze niższa niż koszt naprawy. Właśnie w ten sposób warto patrzeć na kwestię przeglądów. Pozwala to na ograniczenie kosztów utrzymania sieci wod-kan w budynku.
Serwisowanie i czyszczenie urządzeń wod-kan – sposób na ograniczenie kosztów utrzymania
Oprócz przeglądów wymaganych przepisami zarządcy powinni pamiętać także o regularnym serwisowaniu i czyszczeniu urządzeń wod-kan. W przypadku niektórych elementów infrastruktury, np. separatorów, jest to również uregulowane prawnie.
Mimo że ograniczenie częstotliwości czyszczenia i serwisowania może przynieść pozorne oszczędności, lepiej tego nie robić. Zalecenia producentów, które znajdziesz w kartach produktów, mają swoje uzasadnienie. Urządzenia sieci wod-kan są narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami w ściekach, m.in. z kwasami tłuszczowymi i olejami. Regularne czyszczenie pozwala pozbyć się wszystkiego, co zalega na powierzchni sprzętu i wnika głębiej.
Jak monitorowanie stanu sieci wod-kan wpływa na koszty eksploatacyjne?
W jaki sposób możesz rozpoznać, że urządzenia sieci wodno-kanalizacyjnej wymagają serwisu lub naprawy? Wykorzystaj do tego systemy monitorujące, które podłącza się do poszczególnych elementów konstrukcji.
Zakup urządzeń do monitoringu to inwestycja, która się zwraca. W dłuższej perspektywie możesz liczyć na znaczne oszczędności – przede wszystkim dzięki racjonalnemu wykorzystaniu budżetu na czyszczenie i serwis. Urządzenia monitorujące poinformują Cię także o problemach z działaniem sprzętu jeszcze przed awarią, dzięki czemu unikniesz dodatkowych kosztów.
Czy na przeglądach, serwisie i naprawach sieci wod-kan możesz oszczędzić?
Tu warto zadać sobie pytanie – czy rzeczywiście szukanie jak najtańszego serwisu jest sposobem na ograniczenie kosztów? Takie podejście może okazać się krótkowzroczne i w efekcie sprawić, że wydatki związane z eksploatacją sieci wod-kan zamiast się obniżyć – znacznie wzrosną.
Jeśli zdecydujesz się na współpracę ze sprawdzoną firmą serwisową, prawdopodobnie za usługi zapłacisz nieco więcej niż u konkurencji. Możesz za to liczyć na spore oszczędności w innej formie – dzięki regularnemu serwisowaniu, przeglądom i czyszczeniu urządzeń wod-kan unikniesz awarii oraz kosztów związanych z naprawami.
Dobry serwisant sieci wod-kan będzie trzymał rękę na pulsie, monitorując stan sieci, a w razie potrzeby przypominając Ci o konieczności wykonania przeglądu. Ułatwi Ci w ten sposób wykonywanie obowiązków zarządcy nieruchomości – bo warto pamiętać o tym, że pełniąc tę funkcję, odpowiadasz za skutki awarii, także te środowiskowe.
Specjaliści z takich firm wiedzą także, jakie urządzenia najczęściej potrzebują czyszczenia i serwisowania – znają zalecenia producentów oraz wymogi określone w przepisach. Do napraw wykorzystują wyłącznie oryginalne części zamienne – w przypadku produktów Ecol-Unicon są to elementy produkowane przez nas samodzielnie i przechowywane w naszych magazynach. Po profesjonalnie przeprowadzonym serwisie otrzymujesz również pełną dokumentację techniczną, niezbędną w razie kontroli.
Profesjonalni serwisanci oferują więcej niż tylko wykonanie niezbędnych prac – zapewniają także doradztwo w zakresie obsługi innych urządzeń. Możesz bez obaw powierzyć im wszystkie ważne kwestie związane z utrzymaniem sieci w dobrym stanie technicznym.
Rachunki za zużycie wody i odprowadzanie ścieków rosną? Teraz już wiesz, że możesz szukać oszczędności gdzie indziej – wykorzystaj sposoby na zmniejszenie kosztów utrzymania sieci wod-kan. Wybierz serwis, który pomoże Ci osiągnąć ten efekt!