Szukaj

Jaki separator: betonowy czy plastikowy? Wybór w zależności od zastosowania

Separator betonowy czy plastikowy? Podczas wyboru separatora substancji ropopochodnych warto kierować się nie tylko ceną urządzenia. To, jaki materiał sprawdzi się w Twoim przypadku, w dużym stopniu zależy od specyfiki miejsca, w którym zamierzasz go zastosować. Pokażemy Ci najważniejsze zasady wyboru separatora i pomożemy wybrać rozwiązanie, które zapewni Ci skuteczne oczyszczanie ścieków z substancji ropopochodnych przez wiele lat!

Co łączy, a co odróżnia od siebie separatory betonowe i plastikowe?

Separatory to urządzenia, które w sieci kanalizacyjnej odpowiadają za oddzielanie substancji ropopochodnych z odprowadzanej wody opadowej i roztopowej (a jeśli są wyposażone w osadnik – oddzielają także zawiesiny, np. piasek). Robią to niezależnie od tego, z jakiego materiału (betonu czy tworzywa sztucznego PE-HD) zostały wykonane.

Pomiędzy separatorami plastikowymi i betonowymi jest jednak kilka różnic. Najważniejsza z nich to waga. Separatory wykonane z betonu są dużo cięższe, także z uwagi na żeliwne lub żeliwno-betonowe włazy (zapewniające szczelność przez wiele lat) oraz dodatkowe nadbudowy z kręgów betonowych. Separatory plastikowe mają znacznie mniejszą wagę, a to sprawia, że są funkcjonalne i łatwiejsze w montażu.

Nie można natomiast jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z materiałów – beton czy plastik – jest lepszy. To zależy przede wszystkim od miejsca zastosowania separatorów, a także od Twoich możliwości finansowych (o cenie separatorów plastikowych i betonowych przeczytasz za chwilę). 

Z czego wynikają różnice w cenach separatorów betonowych i plastikowych?

Wykorzystywane w separatorach plastikowych tworzywo PE-HD jest znacznie tańsze w produkcji niż beton. To przekłada się na cenę samych separatorów – te wykonane z plastiku kosztują mniej niż betonowe.

Sekret różnicy w cenie tkwi wyłącznie w wykorzystaniu do produkcji odmiennych materiałów. Oba rodzaje urządzeń nie różnią się pod względem skuteczności podczyszczania ścieków.

Kiedy wybrać separator betonowy?

Jeśli zależy Ci na tym, by zastosowane przez Ciebie rozwiązanie było trwałe i odporne na trudne warunki, separator betonowy będzie lepszym wyborem. Podczyszczanie wód opadowych i roztopowych jest wymagane m.in. na stacjach benzynowych, parkingach czy w garażach podziemnych.

Wszystkie te miejsca są narażone na duże obciążenia związane z ruchem pojazdów. Separator betonowy sprawdzi się tam doskonale – możesz bez obaw umieścić go pod drogą czy miejscami parkingowymi i nie obawiać się, że z czasem ulegnie uszkodzeniu.

Na wybór separatora betonowego warto się zdecydować także ze względu na jego odporność na zmiany temperatury. Beton nie będzie pękał nawet w czasie silnych mrozów i pozostanie szczelny w każdych warunkach atmosferycznych.

Kiedy lepiej sprawdzi się separator plastikowy?

Separator plastikowy zamiast betonowego będzie dobrym wyborem, jeśli kluczowe znaczenie ma dla Ciebie cena produktu. Wykonany z plastiku produkt również spełni swoje zadanie i oczyści ścieki z substancji ropopochodnych, a Ty zmieścisz się w wyznaczonym budżecie.

Pamiętaj jednak, że na kwestię kosztów warto spojrzeć długofalowo. Betonowe separatory są bardziej wytrzymałe i będą służyć dłużej. Nie wymagają także częstej konserwacji. Może się okazać, że na dłuższą metę koszt ich użytkowania będzie mniejszy niż w przypadku separatorów z tworzywa sztucznego.

W kwestii „betonowy vs plastikowy separator” rozstrzygające znaczenie może też mieć miejsce montażu. Warto pamiętać, że separatory wykonane z tworzywa sztucznego są lżejsze, a przez to – łatwiejsze do zamontowania.

Jeśli planujesz lokalizację w gęsto zabudowanym, trudno dostępnym miejscu, prace montażowe w przypadku separatora plastikowego przeprowadzisz znacznie wygodniej i szybciej. Taki separator sprawdzi się także na terenie o dużej wilgotności. W przeciwieństwie do betonu tworzywo sztuczne nie absorbuje wody i nie musisz się obawiać, że z czasem będzie pękać pod jej wpływem.

Wybierz odpowiedni separator substancji ropopochodnych z oferty Ecol-Unicon

Wybór separatora, który będzie się sprawdzał w określonych warunkach, nie ogranicza się wyłącznie do kwestii związanych z materiałem. Ważny jest również sposób separacji substancji ropopochodnych. Pod tym względem rozróżnia się:

  • separatory lamelowe – przeznaczone do większych zlewni, tam, gdzie zróżnicowanie przepływów jest duże, a stężenie zanieczyszczeń zróżnicowane;
  • separatory koalescencyjne – najlepiej sprawdzają się tam, gdzie zlewnia jest mała, a zanieczyszczenia w odprowadzanych ściekach są rozproszone. 

W ofercie Ecol-Unicon znajdziesz oba rodzaje separatorów w wersji wykonanej z betonu lub (na życzenie klienta) z tworzywa sztucznego PE-HD. 

Separator betonowy czy plastikowy, lamelowy czy koalescencyjny… Trudny wybór? Nie musisz podejmować go samodzielnie. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenie.

Przy doborze separatora weźmiemy pod uwagę wielkość zlewni, stężenie zanieczyszczeń i miejsce montażu. Wspólnie podejmiemy dobrą decyzję – zaprocentuje ona skutecznym oczyszczaniem ścieków na terenie, za który odpowiadasz.