Jaki separator wybrać: Koalescencyjny czy lamelowy? Porównanie technologii i wskazówki doboru
23/11/2023
Separator substancji ropopochodnych – tak, jest potrzebny, ale jaki? Aby oczyszczać ścieki ze szkodliwych substancji, do wyboru masz dwa rodzaje urządzeń: separatory koalescencyjne i lamelowe. Oba są skuteczne, ale każdy z nich działa nieco inaczej i sprawdza się w nieco innych zastosowaniach. Który będzie odpowiedni w Twoim przypadku? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas doboru separatorów substancji ropopochodnych.
Jak działa separator lamelowy?
W separatorze lamelowym wykorzystuje się dwa zjawiska:
- flotacji – unoszenia się lżejszych cząstek (w tym wypadku substancji ropopochodnych) na powierzchni substancji o większej gęstości – wody;
- sedymentacji – opadania na dno cięższych cząsteczek.
Przez komorę wlotową do separatora trafia woda, której przepływ jest uspokajany, tak aby proces oddzielania zanieczyszczeń mógł się odbywać bez zakłóceń. Następnie woda przepływa przez pakiety lamelowe, gdzie (w kolejnych warstwach) ścieki są pozbawiane substancji ropopochodnych.
Zaletą separatorów lamelowych jest prosty sposób działania – dzięki temu urządzenia stają się bezawaryjne i mogą być wykorzystywane do oczyszczania ścieków przez długi czas. Pracują jednocześnie bardzo wydajnie – po całym procesie zawartość substancji ropopochodnych w ściekach nie przekracza 5 mg/dm3.
Jak działa separator koalescencyjny?
W separatorze koalescencyjnym, podobnie jak w lamelowym, dochodzi do rozdzielania cząsteczek wody i substancji ropopochodnych pod wpływem siły grawitacji. Zachodzi tu jednak jeszcze jedno zjawisko wspomagające proces oczyszczania – koalescencja.
Lżejsze od wody substancje ropopochodne trafiają na powierzchnię i tworzą na niej warstwę. Cząsteczki olejów mineralnych, które nie mają wystarczającej siły wyporu, przepływają przez materiał koalescencyjny i łączą się ze sobą w większe struktury. Na tym właśnie polega technologia koalescencji. Dzięki temu cząsteczki olejów pod wpływem grawitacji opadają na dno.
Separatory koalescencyjne najlepiej spełniają swoją funkcję wtedy, gdy są zintegrowane z osadnikiem. Wówczas mogą oddzielać od ścieków nie tylko substancje ropopochodne, lecz także osady, np. drobinki piasku.
Gdzie sprawdzi się separator lamelowy, a gdzie koalescencyjny?
Separatory substancji ropopochodnych należy stosować wszędzie tam, gdzie do kanalizacji wraz z wodą deszczową mogą spływać resztki olejów przemysłowych czy napędowych. Dotyczy to przede wszystkim miejsc o dużym natężeniu ruchu samochodowego. To, czy zastosujesz separator lamelowy, czy koalescencyjny, ma jednak duże znaczenie.
Od czego powinien zależeć wybór? Przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę:
- wielkość zlewni;
- ilość zawiesiny znajdującej się w wodzie deszczowej;
- to, czy urządzenie może pracować przy przepływach burzowych;
- ewentualny stopień ochrony wód, do których spływa deszczówka.
Separatory lamelowe najczęściej stosuje się w większych zlewniach, tam, gdzie ilość ścieków oraz ich skład są zmienne. Można je wykorzystać do podczyszczania wód spływających z parkingów, terenów przemysłowych, lotnisk, a także na wylotach miejskich kolektorów deszczowych.
Każdy separator lamelowy ma ograniczoną przepustowość, ale jej przekroczenie nie oznacza, że przestaje on działać. Oczyszczanie odbywa się wtedy nadal, ale z mniejszą wydajnością.
Technologia koalescencji najlepiej sprawdza się w mniejszych zlewniach, a także w miejscach, gdzie stężenie substancji ropopochodnych jest niewielkie. Mogą to być stacje benzynowe, warsztaty i myjnie samochodowe czy niewielkie zakłady przemysłowe.
W dyskusji na temat „separator koalescencyjny a lamelowy” nie ma wygranych i przegranych. Nie jest tak, że któraś z technologii jest lepsza, skuteczniejsza, bezpieczniejsza czy bardziej oszczędna. To, czy separator właściwie spełni swoje zadanie, zależy od tego, czy zostanie dobrze dopasowany do potrzeb sieci.
To właśnie dlatego warto poświęcić czas na dobór separatora substancji ropopochodnych. Sprawdź separatory i osadniki Ecol-Unicon, poznaj ich parametry techniczne i podejmij właściwą decyzję – a jeśli potrzebujesz pomocy na tym etapie, skontaktuj się z nami!