Szukaj

Jakość powietrza w obiektach wodociągowych

Zanieczyszczenia powietrza w obiektach wodociągowych – są niewidoczne, ale nie sposób ich nie poczuć. Odór z oczyszczalni czy przepompowni nie tylko jest uciążliwy na co dzień, lecz także na dłuższą metę może powodować problemy ze zdrowiem. Warto zrobić wszystko, by zminimalizować działanie substancji lotnych i toksycznych wydobywających się ze ścieków! Jak to zrobić? Poznaj problemy związane z jakością powietrza, a następnie sposób Ecol-Unicon na ich rozwiązanie – neutralizator odoru.

Problem 1: uciążliwość dla okolicznych mieszkańców

Na duże oczyszczalnie ścieków w miastach przeznacza się najczęściej tereny oddalone od osiedli mieszkaniowych – właśnie po to, by wydobywające się z nich zapachy nie przeszkadzały mieszkańcom.

W przypadku mniejszych obiektów wodociągowych często nie jest to jednak możliwe. Przykładem są przepompownie i tłocznie, które muszą znajdować się na trasie przepływu ścieków do oczyszczalni. Zdarza się, że takie obiekty umieszcza się w gęsto zabudowanym terenie.

To duży problem dla mieszkańców – przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura, wiatr skierowany w stronę budynków) zapach ścieków bywa naprawdę uciążliwy. Bliskość obiektów wod-kan, z których wydobywa się odór, może także obniżać cenę nieruchomości i zniechęcać potencjalnych nabywców.

Problem 2: naruszanie regulacji środowiskowych przez wodociągi

Przez długi czas kwestia uciążliwości zapachowej nie była w Polsce precyzyjnie uregulowana. W ostatnich latach się to zmieniło. W 2016 r. Ministerstwo Środowiska wprowadziło „Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej”. W tym samym roku powstała ekspertyza „Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej”.

Te dokumenty dały więcej narzędzi organom ochrony środowiska odpowiedzialnym za kontrole w obiektach wodociągowych i zakładach przemysłowych. Jednocześnie organy te działają na podstawie art. 362 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska – znajduje się tam zapis o możliwości nałożenia obowiązku ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko lub przywrócenia środowiska do stanu właściwego.

To wszystko oznacza, że naruszenie regulacji środowiskowych przez wodociągi może generować dodatkowe koszty w przypadku zbyt wysokiej emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Problem 3: utrudnione warunki pracy dla serwisantów i pracowników obsługi

Jedna z substancji emitowanych do powietrza w obiektach wodno-kanalizacyjnych to siarkowodór. Wydziela on nieprzyjemny zapach, ale zagrożeniem jest przede wszystkim jego negatywny wpływ na układ oddechowy. Ten związek chemiczny staje się niebezpieczny zwłaszcza w dużych stężeniach – powoduje problemy z oddychaniem, a na dłuższą metę może działać rakotwórczo.

Wysokie stężenia siarkowodoru pojawiają się szczególnie w miejscach, w których swobodna wymiana powietrza jest utrudniona. To potencjalne zagrożenie dla pracowników obsługi i osób, które zajmują się serwisem urządzeń wod-kan. Związki odorowe i siarkowodór to nie tylko zagrożenie dla zdrowia. Takie substancje pogarszają warunki pracy w wodociągach – wykonywanie codziennych zadań staje się po prostu uciążliwe.

Problem 4: zagrożenie dla środowiska naturalnego

Substancje powodujące nieprzyjemny zapach przedostają się ze ścieków nie tylko do powietrza. Trafiają również do gleby i wód podziemnych, a stamtąd – do roślin i na dalej położone tereny. Najbardziej toksyczny składnik, siarkowodór, działa niekorzystnie nie tylko na organizmy ludzkie, lecz także zwierzęce. Może powodować choroby układu oddechowego. Ma też działanie mutogenne – jest przyczyną trwałych zmian na poziomie komórkowym.

Problem 5: większe ryzyko korozji urządzeń wod-kan

Siarkowodór jest szkodliwy dla zdrowia, ale również dla materiałów, z których wykonuje się elementy w urządzeniach wod-kan. Powoduje korozję elementów metalowych oraz niekorzystnie wpływa na stan elementów wykonanych z betonu.

Zanieczyszczenia powietrza w obiektach wodociągowych mogą na dłuższą metę znacznie pogorszyć stan techniczny urządzeń, a to wiąże się z koniecznością naprawy lub wymiany i dodatkowymi kosztami.

5 problemów – 1 rozwiązanie. Poznaj aktywny neutralizator odorów ENA

Z rozmów z naszymi klientami wiemy, jak ważna jest dla nich kwestia neutralizowania nieprzyjemnych zapachów wokół obiektów wodociągowych. Znaleźliśmy skuteczne rozwiązanie tego problemu – to aktywny neutralizator odorów ENA. Jego sposób działania jest dość prosty: znajdujący się w środku wentylator wymusza przepływ zanieczyszczonego powietrza przez filtr. W filtrze powietrze trafia na złoże z węgla aktywnego, które skutecznie pochłania lotne związki siarki (to one są główną przyczyną odoru) oraz toksyczny siarkowodór.

Aktywny neutralizator odorów ENA wykorzystasz wszędzie tam, gdzie może pojawić się uciążliwy zapach, czyli w:

  • przepompowniach ścieków;
  • tłoczniach ścieków;
  • oczyszczalniach ścieków;
  • kompostowniach;
  • biogazowniach;
  • sortowniach i składowiskach odpadów;
  • studniach rozprężnych;
  • systemach rozsączających;
  • zakładach produkcyjnych z różnych branż.

Wiesz już, jak szkodliwe mogą być zanieczyszczenia powietrza w obiektach wodociągowych? Zrób wszystko, by im zapobiec – wykorzystaj neutralizatory odorów ENA, które skutecznie pochłaniają związki odorowe i toksyczne substancje.