Szukaj

Kary za złą eksploatację – to nie musi dotyczyć Twoich urządzeń

Czy mniej przeglądów serwisowych oznacza większe oszczędności? Jest dokładnie odwrotnie – regularne przeglądy pozwolą Ci uniknąć wysokich kosztów modernizacji urządzeń wod-kan. To jednak nie wszystko. Dłuższą żywotność i niezawodną pracę maszyn osiągniesz także dzięki bieżącym czynnościom serwisowym. Na jakie elementy szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj najlepsze praktyki serwisantów Ecol-Unicon!

Czy przeglądy urządzeń wod-kan rzeczywiście są tak ważne?

Informacje o konieczności przeprowadzania przeglądów urządzeń wod-kan znajdziesz w dwóch aktach prawnych. Pierwszy z nich, Prawo budowlane, nakłada obowiązek wykonywania przeglądu raz w roku. Drugi – Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – dwa razy w roku

Nie chodzi tu jednak tylko o groźbę kar nakładanych przez nadzór budowlany czy Inspekcję Ochrony Środowiska. O prawidłową eksploatację i zapobieganie awariom warto dbać także z innego powodu. Urządzenia wod-kan, mimo coraz bardziej zaawansowanej automatyzacji, nie są bezobsługowe. Każde z nich wymaga bieżącego nadzoru podczas eksploatacji, regularnych kontroli serwisowych i wykonywania drobnych napraw. Tylko w ten sposób można w porę zauważyć nieprawidłowości i szybko na nie zareagować.

Jak dbać o urządzenia wod-kan? Poznaj 3 sposoby

Z doświadczenia naszego serwisu urządzeń wod-kan wiemy, że problemom, które zgłaszają klienci, bardzo często dałoby się zapobiec. A jak to robić? Możesz:

  • wykonywać czynności serwisowane zalecane przez producenta;
  • zlecać przeglądy profesjonalnym serwisom – zwłaszcza jeśli urządzenie jest na gwarancji;
  • monitorować działanie urządzeń za pomocą systemu monitoringu – pozwala to reagować na awarie w czasie rzeczywistym i usuwać zdalnie drobne awarie.

Co sprawdza się podczas czynności serwisowych i przeglądów?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tłocznią, pompownią ścieków czy separatorem, zakres prac jest dość podobny. Bieżące czynności serwisowe to przede wszystkim sprawdzanie, czy poszczególne elementy nie wymagają czyszczenia. Urządzenia wod-kan są narażone na gromadzenie się osadów, kontakt z olejami i uszkodzenia mechanizmów spowodowane przez zanieczyszczenia. Warto też kontrolować działanie tłoczni, pompowni i separatorów w trybie ręcznym i automatycznym oraz zwracać szczególną uwagę na system alarmowy i układ sterowania.

Przeglądy serwisowe urządzeń wod-kan wymagają jeszcze dokładniejszego sprawdzenia stanu technicznego wszystkich elementów: korpusu, wyposażenia, armatury, czujników i włazu. Kontroluje się także stężenie siarkowodoru oraz dokonuje pomiarów elektrycznych. W przypadku separatorów szczególnie ważne jest sprawdzenie poziomu osadów i oleju – jeśli będzie zbyt wysoki, urządzenie należy wyczyścić.

Wszystkie te czynności odnotowuje się w książce eksploatacji – niezależnie od tego, czy wykonuje je użytkownik, czy serwis. Jedna książka jest przeznaczona na jedno urządzenie. Dzięki temu wszystkie zapisy są czytelne i łatwe do znalezienia.

Jak monitoring pomaga w utrzymaniu urządzeń wod-kan w dobrym stanie technicznym?

Jak widzisz, bieżąca kontrola urządzeń jest równie ważna, co okresowe przeglądy techniczne. To właśnie dzięki niej możesz w porę zauważyć problem i uniknąć poważnej awarii.

Co może Ci w tym pomóc? To system monitoringu Bumerang Smart. Za jego pomocą możesz zdalnie (także w telefonie lub tablecie):

  • sprawdzić najważniejsze parametry: poziom ścieków, oleju czy osadów;
  • prześledzić historię alarmów;
  • w razie potrzeby szybko wezwać serwis;
  • prowadzić książkę eksploatacji;
  • planować czynności na przyszłość, np. przeglądy eksploatacyjne i włączyć przypomnienia;
  • sprawdzić dokładną lokalizację urządzeń;
  • wygenerować raporty, które posłużą Ci do analizy działania urządzenia.

Co może się stać w przypadku nieprawidłowej eksploatacji urządzeń wod-kan?

O konieczności dbania o stan urządzeń wodno-kanalizacyjnych mówimy nie po to, by straszyć poważnymi konsekwencjami. Wiemy, że takie postępowanie ma sens – nasi serwisanci wielokrotnie widzieli, do czego prowadzą błędy w eksploatacji czy rezygnacja z regularnych przeglądów serwisowych. To tylko kilka przykładów problemów, z jakimi musieli się mierzyć:

  • komora pompowni zanieczyszczona odpadami budowlanymi, zanieczyszczeniami stałymi lub tłuszczem – takie zanieczyszczenia mogą uszkodzić kluczowe elementy urządzenia;
  • zablokowany wirnik pompy, rurociąg tłoczny, zawór zwrotny – przyczyną są najczęściej zużyte środki higieniczne trafiające do kanalizacji lub zanieczyszczenia trafiające z powierzchni;
  • uszkodzona, nieuporządkowana szafka sterownicza;
  • problemy z separatorami: długo nieczyszczony korpus, podwieszony pływak niereagujący na wysoki poziom ścieków, uszkodzenie korpusu separatora lamelowego.

Czy takie uszkodzenia da się odwrócić? Modernizacja urządzeń wod-kan jest kosztowna – dotyczy to także łatwych w wymianie elementów – i czasochłonna (trwa nawet kilka miesięcy, uwzględniając prace przygotowawcze). Zużywanie się części czy awarie są nieuniknione. Dzięki dbaniu o stan techniczny urządzeń możesz ten proces opóźnić – a tym samym zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Takie podejście się opłaca!

Tekst powstał na podstawie webinaru „Poprawna eksploatacja urządzeń wod-kan”. Obejrzyj całość na naszym kanale YouTube i dowiedz się, co powinien obejmować przegląd i czynności serwisowe oraz jak uniknąć skutków nieprawidłowej eksploatacji.