Szukaj

Ochrona mieszkańców przed zagrożeniem sanitarnym – rozwiązania firmy HST przeznaczone do kanalizacji ogólnospławnej

Kanalizacja ogólnospławna odprowadza ścieki bytowo-gospodarcze i opadowe wspólnym kanałem. Dlatego też, w przypadku przepełnienia, np. podczas nawalnych deszczy, istnieje poważne ryzyko przekroczenia przepustowości oczyszczalni i zrzutu nieoczyszczonych ścieków do odbiornikaRozwiązaniem tego typu problemów mogą być systemy do usuwania osadów oraz urządzenia do kontroli przepływu HST.

  • Zagrożenie sanitarne wywołane zagniwaniem ścieków
  • Technologie zapobiegające zagniwaniu ścieków
  • Urządzenia HST i kompleksowe wsparcie Ecol-Unicon
  • Strumienica napowietrzająco-płucząca AWS Jet Cleaner
  • Klapa płucząca AWS Flush Gate

Zagniwanie ścieków poważnym zagrożeniem sanitarnym

Zagniwanie ścieków oraz towarzyszące im uciążliwe odory powstają na skutek niedoboru tlenu w rozległych systemach kanalizacji oraz w długich rurociągach tłocznych. Dochodzi do niego już po kilku godzinach przebywania ścieków w rurociągu, a jego konsekwencje mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno mieszkańców, jak i ekip technicznych. Jednocześnie oczyszczanie takich ścieków staje się mniej efektywne i bardziej energochłonne.

W wyniku niedostatecznego napowietrzenia ścieków dochodzi do ich zagniwania. W efekcie następuje utlenienie siarkowodoru i powstawanie szkodliwego dla materiałów sieci kanalizacyjnej kwasu siarkowego.

Siarkowodór wywołuje korozję betonu oraz konstrukcji i urządzeń metalowych. Przyczynia się także do pienienia ścieków i rozwoju bakterii nitkowatych oraz tlenowych chemotroficznych bakterii siarkowych. To gaz, który powoduje najwięcej zatruć oraz zgonów wśród pracowników związanych z eksploatacją systemów wodociągowo-kanalizacyjnych. Jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ w wyższych stężeniach jest zupełnie niewyczuwalny.

Technologie zapobiegające zagniwaniu ścieków

Wbrew pozorom, wydatki inwestycyjne i eksploatacyjne rozwiązań mających na celu zapobieganiu zagniwaniu ścieków nie są wysokie i powinny zostać przewidziane już na etapie projektowania systemu kanalizacyjnego. Dzięki nim możliwe jest nie tylko efektywniejsze działanie oczyszczalni ścieków, ale też poważne obniżenie kosztów jej eksploatacji.

Najczęściej wykorzystuje się systemy napowietrzania ścieków lub ich usuwania z pomocą powietrza lub wody, takie jak:

  • przedmuchiwanie rurociągu sprężonym powietrzem,
  • napowietrzanie ścieków sprężonym powietrzem,
  • płukanie wodą.

Innym stosowanym rozwiązaniem jest aplikacja preparatów chemicznych wiążących związki siarkowodoru lub hamujących rozwój bakterii. Ta metoda generuje jednak większe koszty i zwiększa ryzyko korozji betonu lub metali. Wymaga także odpowiednich pomp dozujących oraz urządzeń do pomiaru stężenia siarkowodoru. Poza tym, związki chemiczne, takie jak azotany lub sole żelaza nie są usuwane całkowicie podczas oczyszczania ścieków i mogą trafić do środowiska.

Urządzenia HST i kompleksowe wsparcie Ecol-Unicon

 Niemieckie rozwiązania produkcji HST Systemtechnik takie jak systemy do usuwania osadów, pozwalają utrzymać optymalny stan sieci kanalizacyjnych. To innowacyjne oraz efektywne produkty integrujące technologie informacyjne z obsługą i zarządzaniem obiektami.

Wyłącznym dystrybutorem produktów HST w Polsce jest Ecol-Unicon, firma która razem z niemieckim partnerem realizuje kompleksowe usługi od samego projektu, przez etap realizacji, aż po serwis.  Ecol-Unicon oferuje pełne wsparcie w zakresie planowania, doradztwa, oceny, wymiarowania czy dokumentacji planistycznej całej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Strumienica napowietrzająco-płucząca AWS Jet Cleaner

 Strumienica napowietrzająco-płucząca AWS Jet Cleaner to potężna i bardzo wydajna pompa z zestawem dysz. Może być wykorzystywana w kanalizacji ogólnospławnej, oczyszczalniach ścieków, zbiornikach retencyjnych oraz podczas obróbki wody technologicznej.

AWS Jet Cleaner wytwarza mieszaninę wodno-powietrzną jako strumień napędowy i czyszczący. Pozwala to na skuteczne eliminowanie procesów zagniwania ścieków podczas ich dłuższego przetrzymywania.

To w pełni zautomatyzowane urządzenie czyszczące, które w wersji standardowej składa się z agregatu pompowego oraz zestawu wtryskiwaczy. Obrotowa dysza AWS jest wyposażona w zestaw inżektorów, które pozwalają na duży promień spłukiwania nawet przy bardzo różnych geometriach zbiorników.

Zanieczyszczenia odprowadzane są tutaj wraz z opróżnianiem zbiornika. Podczas opróżniania dysza pracuje w trybie przerywanym lub ciągłym, zgodnie z ustalonymi punktami przełączania. Dodatkowo czyszczenie wspomagane jest przez wykonywane ruchy obrotowe.

Wykorzystywane w strumienicy oprogramowanie HydroMatic pozwala na energooszczędną kontrolę całego procesu z rzeczywistym monitorowaniem wyników. Możliwe jest też indywidualne dostosowanie trybu pracy urządzenia do lokalnych warunków.

Dane o efektywności płukania są na bieżąco rejestrowane przez ekran umieszczony na dnie zbiornika. Pozwala to w prosty sposób monitorować skuteczność realizowanych działań. Lokalizację i intensywność osadów można określić wprowadzając dane ręcznie do panelu sterowania lub automatycznie za pomocą kamery optycznej.

Klapa płucząca AWS Flush Gate

AWS Flush Gate to niezwykle efektywny i w pełni automatyczny system stosowany do usuwania osadów z kanalizacji ogólnospławnej oraz zbiorników retencyjnych. Działa w oparciu o zamontowane czujniki w zbiornikach i polega na wykorzystywaniu zgromadzonej wody do płukania dna zbiornika. Otwarcie włazu powoduje wytworzenie silnej fali, która bezpiecznie wypłukuje nagromadzony osad.

Powyżej odcinka wymagającego płukania umieszczana jest komora zamykana za pomocą klapy. Pozwala ona na automatyczne otwieranie komory w momencie wymaganego usunięcia osadu z instalacji. Przez pozostały czas woda jest magazynowana w komorze, co gwarantuje możliwość czyszczenia kanalizacji nawet przy bezdeszczowej pogodzie.

Dzięki lekkiemu korpusowi i systemowi dociskania, klapa AWS Flush Gate nie wymaga dodatkowych mechanizmów opóźnionego zamykania, minimalizuje straty hydrauliczne oraz pozwala na całkowite opróżnienie zbiornika.

Więcej o urządzeniach wspierających rozwiązania kanalizacji ogólnospławnej HST znajdziecie na naszej stronie internetowej. Zachęcamy także do zapisu do newslettera, żeby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami z branży wodno-kanalizacyjnej.