Szukaj

Policzyliśmy swój ślad wodny

Zdaniem twórcy koncepcji śladu wodnego Ariena Y. Hoekstry problem związany z niedoborem i zanieczyszczeniem wody wiąże się ściśle z konsumpcjonizmem człowieka.  Aby go zaspokoić, firmy produkują ogromne ilości towarów kierując się oczywiście zyskiem.  Na szczęście, pojawiają się przedsiębiorstwa, które zwracają uwagę na postępujący kryzys klimatyczny i próbują jemu zaradzić. Pierwszy krok to wyznaczenie punktów odniesienia – na przykład śladu wodnego.  Aby go policzyć, należy brać pod uwagę całość produkcji oraz wszystkie łańcuchy dostaw. 

Zbiorniki betonowe to asortyment produkcji Ecol-Unicon, gdzie wykorzystywana jest  bezpośrednio woda, dlatego w badaniach firma skupiła się na wyznaczeniu śladu wodnego przykładowego produktu betonowego oraz całego przedsiębiorstwa.

W obliczeniach śladu wodnego brane są pod uwagę 3 jego rodzaje:

  • zielony (woda opadowa, wykorzystywana przez rośliny w produkcji rolnej),
  • niebieski (woda powierzchniowa i podziemna, która stała się częścią produktu oraz woda, która wyparowała do atmosfery w wyniku jego wytwarzania),
  • szary (woda, która jest konieczna do zneutralizowania zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji).

Badania objęły zużycie wody w celach produkcyjnych, czyli podczas samego procesu wytwarzania betonu, wiercenia otworów oraz mycia form i narzędzi, a także jej wykorzystanie dla potrzeb komunalnych (np. mycia się pracowników). Przeanalizowano też możliwości retencyjne wraz z faktycznym wykorzystaniem zgromadzonej wody w poszczególnych zakładach produkcyjnych spółki.

Jakie są najważniejsze wnioski z przeprowadzonej analizy?

  • Ze względu na fakt, że zielony ślad wodny dedykowany jest dla produkcji rolnej, w przypadku Ecol-Unicon nie był  on identyfikowany.
  • Sumaryczny ślad wody niebieskiej Ecol-Unicon pobieranej z sieci miejskiej oraz wód głębinowych wynosi 5750 m3 /rok, co jest odpowiednikiem zużycia wody przez 55 mieszkańców wykorzystujących codziennie średnio 150l wody.
  • Ślad wody szarej procesów przemysłowych ze względu na utylizację odpadów oraz stosowanie urządzeń oczyszczających (np. osadników wirowych, które separują frakcję lżejszą i cięższą od wody) wynosi 0. Ślad wody szarej wynikający z potrzeb socjalno-bytowych pracowników wynosi 63.000 m3 /rok, jednak po uwzględnieniu  usługi oczyszczania wody przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne spada do  ok. 6.300  m3 wody na rok.
  • Ze względu na dużą powierzchnię utwardzoną w zakładach w Gdańsku, Rudzie Śląskiej oraz Łodzi, która wynika z charakteru działalności firmy, dochodzi do zaburzenia możliwości infiltracji wody do wód podziemnych. Według szacunków firmy, około 30 000 m3 rocznie wody wyparowuje a około 4 000 m3 spływa do rzek. Szacuje się, że ok 1/3 tej ilości, po usprawnieniu gospodarki opadowej, mogłaby wniknąć do gleby. Taki cel spółka stawia sobie na najbliższe lata.

Jakie działania wprowadza Ecol-Unicon, by lepiej zarządzać zużyciem wody w zakładach produkcyjnych?

W naszych zakładach produkcyjnych na przestrzeni ostatnich lat wprowadziliśmy szereg zmian, by skutecznie zmniejszyć zużycie i zanieczyszczenie wody. Na terenie zakładu w Łodzi  w celu zbierania popłuczyn z wiercenia została przebudowana zlewnia osadnika w obszarze wiertnicy. Jest również wykorzystywany beton odpadowy do produkcji bloków betonowych, tak by woda uwięziona w produkcie nie była bezpowrotnie tracona. W przyszłym roku planowana jest budowa ściany do zwiększenia skuteczności odparowania wody z osadników oraz wymiana armatury, na taką która umożliwi montaż perlatorów zmniejszających zużycie wody” – mówi Daniel Makowski, Dyrektor Produkcji. „W Gdańsku funkcjonuje system zbiorników retencyjnych służący do gromadzenia wody opadowej. Firma zwiększyła też naturalną retencję terenową przez usunięcie płyt drogowych i utworzenie w tym miejscu ogrodów deszczowych i łąki kwietnej”.

Dyrektor Makowski zdradza również plany na kolejne innowacje: „Aby dodatkowo ograniczyć zużycie wody planujemy w łódzkim zakładzie wykorzystywać deszczówkę do instalacji wiertnic oraz unifikację produkcji. W celu wykorzystania wody gorszej jakości do celów produkcyjnych zostanie zbudowana stacja demineralizacji wody głębinowej. W planach jest też remont drogi z możliwością odprowadzenia wody opadowej do gruntu. Dodatkowo w naszym zakładzie produkcyjnym w Rudzie Śląskiej budowany jest zbiornik retencyjny w celu magazynowania wód opadowych. Budowany jest też obszar rozsączający obsadzony roślinami wodolubnymi oraz wyposażony w system zraszający, rozprowadzający zgromadzoną wodę opadową”.

Skąd decyzja o policzeniu śladu wodnego?

Woda  to cenny zasób!  Jako biznes, który do produkcji wykorzystuje znaczną ilość wody, chcieliśmy wiedzieć, ile jej faktycznie zużywamy. To znacząco zwiększa naszą świadomość i pozwala  korzystać z zasobów w sposób bardziej zrównoważony – mówi prezes Ecol Unicon, Wojciech Falkowski. I dodaje: żeby deszcz nie padał na darmo, stosujemy w naszych zakładach najlepsze praktyki oszczędzania, retencjonowania i zagospodarowania wód opadowych.  Ważnym jest abyśmy wykorzystywali deszczówkę wielokrotnie, i w końcowym efekcie zasilali nią wody podziemne. Tworząc strategię biznesową założyłem, że osiągniemy neutralność klimatyczną do 2040 roku. Ślad wodny to pierwszy punkt odniesienia naszej strategii. Kolejnymi będą ślad węglowy(2023) oraz ślad środowiskowy – tak naszego produktu jak i całej firmy(2024). Dane te pozwolą nam na bieżąco monitorować realizację naszego celu strategicznego. 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że zużycie wody rośnie dwukrotnie szybciej niż wzrost liczby ludności. Jeśli ta tendencja nie zostanie odwrócona, do 2025 roku dwie trzecie światowej populacji stanie w obliczu tak zwanego stresu wodnego.  W związku z tym, sprawiedliwy i zrównoważony sposób korzystania z wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoimy w XXI wieku.

Mając to na uwadze, korzystając z wiedzy ekspertów oraz dostępnych, nowoczesnych technologii,  Ecol-Unicon stale pracuje nad tym, by tak w procesie produkcyjnym jak i w życiu prywatnym naszych pracowników, zmniejszać zużycie i zanieczyszczenie wody.