Szukaj

Prawidłowa eksploatacja urządzeń wod-kan. Jak uniknąć kar, przedłużyć żywotność Twoich inwestycji i działać zgodnie z przepisami?

Kary za nieprawidłową eksploatację – to brzmi groźnie. Znacznie bardziej szkodliwe dla działania sieci wodno-kanalizacyjnej jest jednak to, co może dziać się z niewłaściwie użytkowanymi urządzeniami. Jak możesz tego uniknąć? Sprawdź, dlaczego serwis tłoczni, pompowni, separatorów, oczyszczalni, zbiorników retencyjnych jest tak ważny – zarówno dla użytkowników sieci, jak i dla budżetu firmy.

Prawidłowa eksploatacja urządzeń wod-kan – co to oznacza?

W najprostszym ujęciu prawidłowa eksploatacja separatora, tłoczni, pompowni, oczyszczalni czy zbiornika retencyjnego to nic innego, jak działanie zgodne z przepisami. Dotyczy to przede wszystkim przeprowadzania przeglądów z taką regularnością, jaką nakazują ustawy i rozporządzenia.

Dokumentami prawnymi, w których można znaleźć informacje na temat częstotliwości przeglądów, są:

  • ustawa Prawo budowlane, nakazująca przeprowadzanie przeglądów raz w roku;
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, nakładające obowiązek wykonywania przeglądów dwa razy w roku.

Prawidłowa eksploatacja oznacza także korzystanie z urządzeń zgodnie z zaleceniami producenta. Informacje na temat tego, jak należy używać tłoczni, pompowni, separatorów i innych elementów sieci wod-kan, jak je serwisować i jakie środki bezpieczeństwa należy zachować, znajdziesz zawsze w karcie produktu lub innych materiałach zapewnianych przez firmę. Warto też pamiętać, że prawidłowa eksploatacja urządzeń wod-kan i regularne serwisowanie jest często warunkiem niezbędnym do skorzystania z gwarancji.

Jest jeszcze jeden aspekt związany z właściwą eksploatacją separatorów, pompowni, tłoczni czy zbiorników retencyjnych. To zapobieganie awariom i szybkie reagowanie w sytuacjach, gdy się pojawiają. W jaki sposób można to robić? Tu sprawdzą się trzy, stosowane równolegle, rodzaje działań:

  • bieżące serwisowanie urządzeń wod-kan na własną rękę, zgodnie z zaleceniami producenta;
  • zlecanie przeglądów profesjonalnym firmom serwisowym;
  • dbanie o stan urządzeń za pomocą systemów monitoringu, które kontrolują ich pracę i są w stanie wykryć usterki już na wczesnym etapie.

Jak prawidłowo przeprowadzić serwis pompowni, tłoczni, oczyszczalni, separatora lub zbiornika retencyjnego?

Przede wszystkim serwis urządzeń wod-kan powinien być przeprowadzany przez firmę, która ma doświadczenie w pracy ze sprzętem danego producenta, wie, jakie usterki pojawiają się w nim najczęściej i jak je usuwać.

Jak wygląda standardowy serwis separatoratłocznizbiornika retencyjnegopompowni lub oczyszczalni? Niezależnie od tego, z jakim urządzeniem ma do czynienia ekipa serwisowa, zakres prac jest podobny. Taki serwis powinien obejmować:

  • sprawdzenie, czy mechanizmy, rury i inne elementy urządzeń nie wymagają czyszczenia – w razie potrzeby także usunięcie zanieczyszczeń;
  • kontrolę działania tłoczni, pompowni, separatora w obu trybach: ręcznym i automatycznym;
  • sprawdzenie działania systemu alarmowego i układu sterowania;
  • zweryfikowanie stanu technicznego korpusu, armatury, czujników, włazu – przede wszystkim pod kątem pęknięć i innych uszkodzeń mechanicznych;
  • w przypadku separatorów – dodatkowo sprawdzenie stanu oleju i osadów (jeśli nagromadzi się ich za dużo, konieczne jest ich usunięcie).

Jeśli wystąpią usterki – firma serwisowa przekaże Ci wszystkie informacje i sposoby ich naprawy. Dodatkowo ważne jest wpisanie czynności serwisowych do książki eksploatacyjnej urządzenia. Wymagają tego przepisy, ale takie zapisy warto mieć także dla siebie – pozwalają szybko zorientować się w sytuacji w przypadku awarii czy kolejnego planowego serwisu.

Chcesz zlecić serwis urządzeń wod-kan już teraz? Skorzystaj z oferty usług serwisowych Ecol-Unicon!

Zagrożenia, jakie wiążą się z nieprawidłową eksploatacją urządzeń wod-kan

Separatory, zbiorniki retencyjne, oczyszczalnie, tłocznie, pompownie pracują niemal bez przerwy – a to oznacza, że ich elementy stopniowo się zużywają. Tak dzieje się nawet przy prawidłowej eksploatacji urządzeń wodno-kanalizacyjnych. Mechanizmy są narażone na kontakt ze ściekami, odpadami stałymi, a często także ze szkodliwymi dla nich substancjami.

Jeśli do czynników, które w nieunikniony sposób wpływają na stan techniczny urządzeń, dodamy nieprawidłową eksploatację czy rezygnację z regularnego serwisowania, może dojść do poważnych problemów w działaniu elementów sieci wod-kan Serwisanci Ecol-Unicon wskazują tu m.in. na:

  • zanieczyszczenie komory pompowni zanieczyszczeniami stałymi, tłuszczem, odpadami budowlanymi;
  • blokowanie wirników pomp, zaworów zwrotnych, rurociągów tłocznych przez środki higieniczne i inne odpady stałe trafiające do kanalizacji;
  • uszkodzenie korpusu separatora lamelowego, zanieczyszczenie korpusu, nieprawidłowe działanie pływaka (który nie reaguje wówczas na zbyt wysoki poziom ścieków).

Jeśli tych usterek nie wykryje się odpowiednio szybko, elementy urządzeń wod-kan mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Wówczas trzeba wymienić je na nowe, a takie prace są kosztowne i czasochłonne.

Tekst powstał na podstawie webinaru „Poprawna eksploatacja urządzeń wod-kan”. Obejrzyj całość na naszym kanale YouTube i dowiedz się, co powinien obejmować przegląd i czynności serwisowe oraz jak uniknąć skutków nieprawidłowej eksploatacji.

Urządzenia i części zamienne od ręki

Zarządcy różnego rodzaju nieruchomości oraz inni eksploatatorzy często stają przed wyzwaniem szybkiego i sprawnego zakupu urządzeń do modernizacji instalacji wod-kan oraz części zamiennych potrzebnych przy przeglądach i serwisach. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, szeroką gamę produktów dostępnych od ręki można znaleźć w Ecol-Shop, a wśród nich m.in.:

Dzięki Ecol-Shop możliwe jest szybkie zaopatrzenie się w niezbędne urządzenia i części, co pozwala na efektywne zarządzanie i utrzymanie instalacji wod-kan zgodnie z przepisami oraz unikanie kosztownych awarii i kar.