Prawo a przepompownia ścieków – Przepisy w 2023 roku
19/05/2023
Wiesz, jak prawidłowo dobierać przepompownie pod kątem parametrów technicznych i wyposażenia? Swoją wiedzę warto uzupełnić o podstawowe przepisy prawne dla pompowni ścieków. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo pracowników obsługi i zapewnisz bezproblemową eksploatację instalacji przez długi czas. Sprawdź, o czym pamiętać na etapie projektowania i zarządzania przepompownią.
Przepisy projektowe pompowni ścieków. O czym pamiętać na tym etapie?
Udany projekt, a następnie bezproblemowa budowa przepompowni ścieków? Twój sukces zależy nie tylko od Twojej wiedzy technicznej i doświadczenia, lecz także od znajomości przepisów projektowych dotyczących pompowni. Sprawdź, na co w szczególności warto zwrócić uwagę.
Lokalizacja przepompowni ścieków
W jakiej odległości od budynków powinna się znajdować przepompownia ścieków? Przepisy projektowe pompowni ścieków znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W przypadku pompowni zewnętrznych odległość od zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej oraz od obiektów rekreacji indywidualnej powinna wynosić co najmniej 5 metrów, a odległość od granicy działki – co najmniej 2 metry.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w przepompowni ścieków
O bezpieczeństwo osób zajmujących się obsługą i serwisowaniem pompowni ścieków należy zadbać już na etapie projektowania. Informacje na ten temat znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1 października 1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w oczyszczalniach ścieków.
Ten dokument reguluje kwestie związane z budową komór i pomieszczeń technologicznych przepompowni, m.in.:
- Obowiązek zapewnienia bezpiecznego i wygodnego dojścia do pomieszczeń, w których znajdują się pompy i armatura (nie dotyczy to urządzeń z pompami zatapialnymi) – o ile w danym przypadku nie obowiązują bardziej restrykcyjne normy. Szerokość takiego dojścia powinna wynosić 60 cm.
- Konieczność budowy schodów, jeśli osoby obsługujące instalację muszą wchodzić do pomieszczeń pompowni przynajmniej jednokrotnie w ciągu zmiany.
- Konieczność uwzględnienia w projekcie włazów kanalizacyjnych i montażowych w rozmiarze dostosowanym do wielkości pomp i armatury – w razie potrzeby włazy powinny umożliwiać pracownikowi ewakuację.
- W przepompowniach jednokomorowych – konieczność stosowania mechanicznego czyszczenia kraty w przypadku, gdy ilość skratek przekracza 100 kg dziennie, oraz zapewnienie możliwości obsługiwania zasuw z poziomu terenu.
Normy obowiązujące dla przepompowni ścieków
Bezpieczna dla otoczenia, wydajna pompownia ścieków? Taka instalacja musi spełniać określone normy.
Przy doborze przepompowni ścieków zwróć uwagę, czy urządzenie:
- jest zgodne z normą PN-EN 12050-1:2002, dotyczącą zasad budowy przepompowni, oceny zgodności, wykorzystania materiałów;
- ma deklarację właściwości użytkowych i oznakowanie CE;
- jest zgodne z Krajową Oceną Techniczną na urządzenia z układami pompowymi.
Osobne przepisy regulują także kwestię działania aparatury zasilająco-sterującej zintegrowanej z przepompownią. Rozdzielnice powinny być oznakowane znakiem CE oraz wykonane zgodnie z dyrektywami UE 2014/35/UE i 2014/30/UE.
Pomiary i kontrola działania przepompowni ścieków
Przepisy prawne budowy przepompowni ścieków dotyczące monitoringu działania urządzeń to przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1 października 1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w oczyszczalniach ścieków.
W tym dokumencie znajdziesz następujący zapis: „Instalacje powinny być wyposażone w urządzenia kontrolno-pomiarowe umożliwiające łatwą ocenę prawidłowości pracy” (§ 5, pkt 3).
Przepisy projektowe budowy przepompowni nie precyzują, w jaki sposób należy monitorować przepływ ścieków. Decyzja o wyborze systemu monitoringu leży w gestii projektanta. Możesz zastosować np. inteligentne oprogramowanie Bumerang SMART, dzięki któremu użytkownicy będą na bieżąco sprawdzać działanie pompowni i szybko otrzymywać powiadomienia o wszystkich problemach.
Inne przepisy dotyczące projektowania i budowy przepompowni
Jeśli bierzesz udział w przetargach ogłaszanych przez samorządy lub wykonujesz zlecenia dla firm, pamiętaj, że czasem będą Cię obowiązywać dodatkowe wytyczne. Wymogi dla wykonawców są najczęściej opracowywane na podstawie wymienionych powyżej rozporządzeń, ale inwestorzy mogą mieć własne standardy dotyczące bezpieczeństwa czy monitoringu procesów.
W dokumentacji przetargowej czy zapytaniach ofertowych znajdziesz m.in. informacje o kryteriach doboru urządzeń na podstawie ilości odprowadzanych ścieków i pożądanej wydajności przepompowni.
Dobór parametrów pompowni ścieków zgodny z przepisami? Zostaw to nam!
Jako projektant sanitarny jesteś odpowiedzialny za to, by przepompownia została wykonana zgodnie z przepisami. Nie musi to jednak oznaczać, że czeka Cię żmudne przeglądanie ofert oraz szczegółów technicznych urządzeń różnych producentów i porównywanie ich ze sobą.
Wykorzystaj platformę WaterFolder, a Twoje projektowanie stanie się znacznie łatwiejsze. Znajdziesz na niej narzędzia umożliwiające dobór urządzeń wodno-kanalizacyjnych, obliczenie kosztów eksploatacyjnych i weryfikację Twoich projektów.
Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś załóż bezpłatne konto na WaterFolder i korzystaj ze wszystkich możliwości platformy!
Jak zapewnić prawidłową eksploatację przepompowni ścieków?
Przepisy budowy pompowni ścieków zapewniają bezpieczeństwo i transport nieczystości z dużą wydajnością. Można wówczas powiedzieć, że projektant sanitarny należycie wykonał swoje zadanie – następnie pora na zarządcę lub właściciela obiektu. To od niego zależy, czy na etapie eksploatacji przepompownia będzie pracowała bez problemu przez długi czas. Jakie przepisy regulują kwestię bieżącej obsługi, przeglądów i serwisów?
Bezpieczne serwisowanie, naprawy i czyszczenie przepompowni ścieków
Źródłem wytycznych dla pracowników obsługi przepompowni ścieków jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1 października 1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w oczyszczalniach ścieków. Można tam znaleźć m.in. obowiązki zakładu pracy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom obsługi mającym kontakt ze ściekami oraz wyznaczenia dla tych osób oddzielnych ustępów, natrysków czy szatni.
Na bezpieczeństwo użytkowania przepompowni wpływa także odpowiednie oznakowanie instalacji czy rodzaju przesyłanych mediów – o tym również mówi wspomniane rozporządzenie.
Podczas wykonywania prac związanych z obsługą, serwisem czy remontami należy dodatkowo przestrzegać ogólnych przepisów:
- Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1 października 1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji, remontach i konserwacji sieci kanalizacyjnych (Dz. U. Nr 96, poz. 437).
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Przeglądy techniczne pompowni ścieków
Wykonywanie przeglądów technicznych jest konieczne z dwóch powodów: aby utrzymać elementy pompowni w dobrym stanie oraz aby zachować gwarancję producenta. W przypadku przepompowni ścieków EPS przeglądy okresowe powinno się wykonywać nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
W celu lepszego zaplanowania prac serwisowych warto skorzystać z systemu monitoringu – poinformuje on nie tylko o nagłej awarii, lecz także o stopniu zużycia elementów.
Obowiązujące dla przepompowni ścieków przepisy dotyczące przeglądów znajdują się w Prawie budowlanym. Zgodnie z nimi przegląd instalacji służących ochronie środowiska powinien odbywać się 1 lub 2 razy w roku (w zależności od powierzchni budynku) oraz dodatkowo raz na 5 lat.
Takie działania należy dokumentować – prowadzenie książki eksploatacji pompowni, w której zapisuje się najważniejsze zdarzenia oraz zakres przeglądów, jest ważne z punktu widzenia nie tylko przepisów, lecz także zachowania gwarancji na urządzenia.
Chcesz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie pompownia jest zaprojektowana i wykonana zgodnie z przepisami? Poznaj pompownie ścieków EPS – dzięki nim zadbasz o bezpieczeństwo oraz ochronę wód. Sprawdź szczegóły techniczne i przekonaj się, że są wykonane tak, by działać niezawodnie przez długie lata!