Potrzeby Klienta
Tor stworzony na potrzeby prowadzenia szkoleń samochodowych, motocyklowych i dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Posiada asfaltowo-szutrowy tor szkoleniowy o łącznej długości 3500 metrów i łącznej powierzchni 21 hektarów. Szerokość nitki trasy w najwęższym miejscu wynosi 10 metrów. Na powierzchni toru znajduje się także plac manewrowy dla motocykli oraz plac manewrowy dla samochodów. Na potrzeby rund zawodów motorowych, w sąsiedztwie nitki toru zostały zamontowane trybuny, mogące pomieścić kilka tysięcy widzów.
Przeznaczone dla osób, które chcą w sposób świadomy podnosić swoje umiejętności prowadzenia samochodu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa oraz techniki prowadzenia i kontrolowania auta w warunkach torowych oraz umiejętności panowania nad pojazdem w każdych warunkach. Konieczne było sztuczne stworzenie potencjalnie niebezpiecznych warunków drogowych. Obiekt szkoleniowy został zaprojektowany i zbudowany od podstaw z dedykowaną do tego celu infrastrukturą. Układ toru umożliwia jazdę z wykorzystaniem licznych konfiguracji trasy, zależnie od stopnia zaawansowania i umiejętności kierowców, dzięki zastosowanym rozwiązaniom.
Zastosowane rozwiązania
Płyty poślizgowe
- Płyta poślizgowa najazdowa Dynamik 1 (100x20m) jest wyposażona w jedyny w Polsce szarpak, umożliwiający wprowadzanie w poślizg autobusów oraz ciężarówek z pełnym obciążeniem.
Rozwiązanie Ecol-Unicon:
3 przeszkody 3 x 20m 1 pompa na 1 metr (dwie dysze)
Nawodnienie powierzchni przez mikrofontanny i dysze nawadniające. Dysze w korytach działają na zasadzie przeszkody wodnej. Szarpak wytrąca samochód z toru jazdy i auto wpada w poślizg. - Płyta poślizgowa prostokątna Dynamik 2 (70x15m) do ćwiczeń przy większych prędkościach, jest dedykowana głównie samochodom osobowym.
Rozwiązanie Ecol-Unicon:3 przeszkody 3 x 15m 1 pompa na 1 metr (dwie dysze)
Nawodnienie przez mikrofontanny i dysze nawadniające. Samochód wjeżdża na mokrą nawierzchnię i włączają się dysze.
- Płyta poślizgowa na wzniesieniu Berg wykorzystuje wzniesienie o 10% stopniu nachylenia i jest wyposażona w aktywne kurtyny wodne. Pozwala na symulację omijania przeszkody za wzniesieniem i hamowania w warunkach specjalnych podczas zjazdu.
2 przeszkody 2 x 8m 1 pompa na 1 metr (dwie dysze) - Okrąg poślizgowy Kreis o średnicy 60 metrów i szerokości nitki wynoszącej 20
metrów pozwala na symulację jazdy w warunkach podsterowności i nadsterowności podczas pokonywania zakrętów.Rozwiązanie Ecol-Unicon:
Z rurociągów tłocznych na powierzchnię wylewa się woda.
Rozwiązania Ecol-Unicon
Cztery pompownie główne P1 P2 P3 P4 z pracą ciągłą
- Dobór, dostarczenie, montaż i rozruch pompowni ścieków deszczowych (ze zbiorników otwartych retencyjnych). Kompletne urządzenia z korpusami, pompami i szafami sterowniczymi
- Pompownie P1, P2, P3, P4 główne pracują na zasadzie utrzymania ciśnienia, każda ma swój falownik.
- Pompownie składają się z komory roboczej pompowni oraz z komory zasuw.
- Pompownie włączane w zintegrowany system z możliwością załączenia wyłączenia z poziomu panela operatorskiego.
Ściany deszczu w przeszkodach DYNAMIK 1, DYNAMIK 2, BERG
- System monitoringu – komputer stacjonarny (stacja + monitor) wraz z indywidualną wizualizacją
- System sterowania (automatyka) systemu nawadniania (wraz z opcją z poziomu tabletu). System sterowania na życzenie klienta był zintegrowany z szarpakiem (zakup i montaż szarpaka po stronie klienta) oraz z tablicą pomiarową prędkości przejazdu samochodów (zakup po naszej stronie).
Układy automatyki i sterowania pracą pompowni głównych i ścian deszczu
- Wszystkie dane o pracy układu przesyłane są do Centralnej Dyspozytorni.
- Pompownie główne pracują na zasadzie utrzymania ciśnienia, każda ma swój falownik.
- Do obsługi każdej z przeszkód – panel 10”
- Z poziomu panela załączanie główną pompowni oraz sterowanie ścianami deszczu w trybie ręcznym lub automatycznym (losowo).
- Przy każdej przeszkodzie znajduje się tablica z pomiarem prędkości zintegrowana z układem sterowania torem.
Źródło zdjęcia: https://torjastrzab.pl