Pompy, armatura i układy sterowania
Założenia do doboru układu pompowni:
Pompy główne PP1 i PP2:
- wydatek dwóch pomp pracujących równolegle Q=320 l/s przy maksymalnej wysokości geometrycznej tłoczenia
- pion tłoczny ze stali nierdzewnej o średnicy DN250mm i wysokości L=5.0 m
- na pionie założono montaż klapy zwrotnej DN250
Dobrano pompę typu NP3153 LT/3~62 o mocy P=9 kW na stopę sprzęgającą DN250.
Obsługa techniczna w/w pomp zanurzalnych wykonywana będzie z poziomu stropu zbiornika (parking). Pompy wyposażone są w układ łagodnego startu i zatrzymywania. Zakładając konieczność usunięcia pozostałości wody w wewnętrznej części zbiornika ZRW (nie możliwej do usunięcia grawitacyjnie) tj. pomiędzy rzędną +12.00m a 10.00m wymagane będzie usunięcie ~2000 m3 wody – przy zastosowaniu wszystkich 2 pomp zajmie to ok. 105min, W przypadku pracy 1 pompy– wymagany czas to ~210 min.
Rurociąg RZA na wylocie do zbiornika ZR oraz rurociąg RU na wlocie do komory KZ wyposażono w zawory zwrotne kołnierzowe typy ROT zabezpieczające przed cofaniem się wody. W komorze KR, KP oraz zbiorniku retencyjnym, przewidziano zastosowanie zastawek naściennych. Elementy regulacyjne – zastawki ZZRW, ZRG działające w systemie automatyki, wyposażono w zdublowany system sterowania, elektryczny i awaryjny – ręczny. Pozostałe zastawki ZKR, obsługiwane mogą być jedynie ręcznie. Obsługa automatyki węzła wodnego możliwa jest za pomocą panelu sterującego umiejscowionego w komorze zasuw (podziemna kondygnacja C.H. Metropolia. Przewidziano także ewentualne sterowanie zdalne – np. modułem połączonym z siecią telefonii komórkowej (GPRS).
Układ geometryczny uniemożliwia przepełnienie zbiornika, elementy pomiarowe określające w czasie rzeczywistym poziom zwierciadła wody w zbiorniku (w części wewnętrznej ZRW i zewnętrznej ZRZ)
Po stwierdzeniu odpowiedniego natężenia przepływu w komorze KZ nie przekraczającego założonego poziomu bezpieczeństwa możliwe jest automatyczne uruchomienie zaworu ZRG umiejscowionego na rurociągu głównym. Po osiągnięciu odpowiednio niskiego poziomu wody w zbiorniku (~12.00 m n.p.m.) zastawka ZRG zostanie zamknięta a włączona zaprogramowana sekwencja pompowania – w celu całkowitego odwodnienia zbiornika ZRW w części nie odwadnianej grawitacyjnie (~2000m3).
Przewidziano zastosowanie systemu sterowania opartego na modułach telemetrycznych MT-011. Monitoringiem objęte będą następujące parametry:
- Pomiar zmienności poziomów wody w komorze KR, KZ oraz KPO, wewnętrznej ZRW i zewnętrznej ZRZ części zbiornika retencyjnego ZR,
- Awarie pomp,
- Osiąganie poziomów alarmowych
- Włamanie do komory sterowania i szafek automatyki zastawek ZZRW, ZRG.
- Poprawność zasilania.
Zaprojektowany układ sterowania umożliwia łagodny start i zatrzymanie układu pomp, z możliwością zaprogramowania w/w sekwencji. Układ zasilania obsługujący automatykę i pompownie jest zdublowany, CH Metropolia posiada 2 kierunkowe zasilanie, oraz własne źródło energii elektrycznej (generatory). W programie zasilania przewidziano zapewnienie pełnej mocy zarówno w czasie.
normalnej eksploatacji jak i sytuacji awaryjnych (brak zasilania z sieci miejskiej). Dodatkowo wszystkie moduły telemetryczne, panele sterowania i koncentratory sieciowe wyposażone są zasilanie awaryjne (UPS). Obszar komory rozdziału KR objęty zasięgiem monitoringu CH Metropolia, w przypadku otwartego odcinka potoku Strzyży (teren Browaru) – docelowo znajdującego się na terenie osiedla mieszkaniowego, znajduje się również w obrębie monitoringu w/w inwestycji. Pomieszczenie komory sterującej oraz szafek automatyki, oprócz monitoringu CH Metropolia, wyposażone w instalację alarmową z zdalnym powiadamianiem. Zaprojektowany układ umożliwia rozbudowę i modernizację sterowania i automatyki ze względu na panelową budowę. Układ sterowania współpracuje z zastawkami naściennymi i kanałowymi umieszczonymi w komorach technicznych. Zastawki pracujące w układzie automatyki wyposażone w układ sterowania elektryczny oraz ręczny. Zastawki ręczne umożliwiają przyszłościowe zastosowanie sterowania automatycznego (dostosowane do napędu elektrycznego).