Separator substancji ropopochodnych do warsztatu i myjni samochodowej
05/08/2024
Każdy właściciel myjni i warsztatu samochodowego musi dbać o prawidłowe oczyszczanie ścieków. Separator substancji ropopochodnych to niezbędne urządzenie, które zapewnia skuteczne podczyszczanie wody i zgodność z normami prawnymi. Sprawdź, jakie są najnowsze rozwiązania technologiczne, jak mogą one usprawnić funkcjonowanie Twojego obiektu, a także jak odpowiednio dobrać urządzenie do swoich potrzeb.
Skąd konieczność separacji ścieków w myjniach i warsztatach samochodowych?
Ścieki powstające w wyniku procesów technologicznych w myjniach czy warsztatach, zawierają zanieczyszczenia, takie jak substancje ropopochodne powierzchniowo czynne, siarczany, chlorki czy metale ciężkie. W związku z tym, jeśli prowadzisz taką działalność, musisz uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów (np. samorządu).
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, dokładnie określa normy dotyczące ścieków odprowadzanych do zbiorników naturalnych i kanalizacji miejskiej. Zgodnie z nim zawartość zawiesin nie powinna przekraczać 100mg/l, a zawartość substancji ropopochodnych nie może być większa niż 15 mg/l.
W myjniach i warsztatach samochodowych, gdzie mamy do czynienia ze ściekami zawierającymi substancje ropopochodne, takie jak benzyny, oleje czy smary, spełnienie wymaganych parametrów jest niemożliwe. Aby zatem móc odprowadzać ścieki powstające podczas mycia aut czy ich naprawy, niezbędne jest zastosowanie separatorów, czyli urządzeń do podczyszczania wody opadowej lub procesowej.
Jak działa separator substancji ropopochodnych?
Separatory – dzięki możliwości podczyszczania wód opadowych ze zlewni narażonych na skażenie substancjami ropopochodnymi – są jednym z ważniejszych elementów ochrony kanalizacji i akwenów wodnych. Zatrzymują one zarówno szkodliwe substancje, jak i zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek, ziemię czy żwir. Dzięki temu podczyszczona woda może być bezpiecznie odprowadzona do kanalizacji czy zbiornika bezodpływowego.
Pierwszy etap oczyszczania ścieków polega na odseparowaniu zanieczyszczeń stałych, takich jak piasek, ziemię czy żwir, przy pomocy osadnika. Odbywa się to w procesie tzw. sedymentacji grawitacyjnej. Następnie ścieki trafiają do komory separacyjnej, gdzie za pomocą specjalnych filtrów oddzielane są cząsteczki ropopochodne. Najczęściej wykorzystywane technologie to koalescencyjna lub lamelowa. Na tym etapie substancje ropopochodne wynoszone są na powierzchnię, co ułatwia ich separację.
W ostatniej fazie ścieki wypływają z urządzenia przez odpływ wyposażony w automatyczne zamknięcie pływakowe, które zamyka zbiornik w momencie przepełnienia zgromadzonymi substancjami ropopochodnymi.
Jak dobrać odpowiedni separator?
Dla myjni i warsztatów samochodowych właściwym wyborem jest separator koalescencyjny, który zapewnia najskuteczniejsze podczyszczanie, gdy mamy kilka punktów odbioru wody, a zlewnia nie jest zbyt rozległa. Dla porównania, w przypadku podczyszczania wód opadowych z dużych powierzchni, takich jak np. parkingi czy drogi i autostrady, zawsze rekomendujemy użycie separatorów lamelowych.
Sam dobór separatora substancji ropopochodnych może wydawać się problematyczny, ze względu na różnorodność dostępnych urządzeń i specyficzne wymagania każdej instalacji. A tak naprawdę wystarczy liczba stanowisk. W sklepie Ecol-Shop dostępne są modele separatorów koalescencyjnych ze zintegrowanym osadnikiem ESK-H, które są idealne do zastosowania w myjniach i warsztatach samochodowych o liczbie stanowisk od 1 do 5. Te urządzenia gwarantują efektywne oczyszczanie ścieków technologicznych i są zgodne z obowiązującymi normami ochrony środowiska.
Natomiast dla projektantów polecamy kalkulator doboru układów podczyszczających na platformie WaterFolder. To narzędzie ułatwia precyzyjne dopasowanie urządzenia do specyficznych warunków danej instalacji, uwzględniając takie czynniki jak powierzchnia zlewni oraz rodzaj zanieczyszczeń.
Separator substancji ropopochodnych do warsztatu i myjni – konieczność, ale i korzyści!
Nie ulega zatem wątpliwości, że separator to niezbędne wyposażenie Twojego warsztatu i myjni samochodowej. Dzięki niemu nie tylko spełnisz wymogi prawne, ale także będziesz mógł działać w zgodzie z ekologią.
W ramach poszukiwań separatora substancji ropopochodnej do warsztatu czy myjni warto zajrzeć do Ecol-Shopu, w którym oferujemy 4 rodzaje urządzeń, dostosowanych do potrzeb danej placówki. Poza technologią zapewniającą efektywne działanie, są one wyposażone w osadniki, pozwalające oczyszczać zarówno łatwo opadające, jak i gęste zawiesiny. Każdy z separatorów i osadników jest ponadto personalizowany, a zamawiający może wskazać dokładny rodzaj włazu, średnicę czy krąg nadbudowy.
Na koniec ważna uwaga – właściwa eksploatacja separatora jest kluczowa dla jego prawidłowego funkcjonowania. Regularne serwisowanie, w tym czyszczenie i wymiana wkładów koalescencyjnych, zapewnia długoterminowe i bezawaryjne działanie urządzenia. Aby ułatwić eksploatację, możliwy jest montaż alarmu SMARTSEP, który monitoruje poziom olejów i sygnalizuje moment konieczności wyczyszczenia separatora. Dzięki temu zawsze wiesz, kiedy potrzebna jest interwencja, co pozwala uniknąć niespodziewanych problemów i kosztów.