Szukaj

Unikaj awarii sieci wod-kan na zarządzanym przez siebie osiedlu! Sprawdź, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo

Awaria sieci wod-kan na osiedlu, którym zarządzasz? W takich sytuacjach trzeba działać szybko. Pomoże Ci w tym wiedza na temat tego, gdzie szukać pomocy. Dowiedz się, za jaki odcinek sieci odpowiadasz jako zarządca, jak unikać uszkodzeń i dlaczego w razie awarii warto skorzystać z usług autoryzowanego serwisu wod-kan.

Awaria sieci wod-kan. Kto odpowiada za naprawę?

Odpowiedzialność za sieć wodociągową i kanalizacyjną jest podzielona pomiędzy przedsiębiorstwo dostarczające wodę i odprowadzające ścieki, właściciela nieruchomości oraz indywidualnego użytkownika. Którą z części sieci zajmuje się zarządca budynku lub osiedla mieszkaniowego?

Przepisy dokładnie wyznaczają miejsca, w których przebiegają granice pomiędzy zakresami odpowiedzialności. Najłatwiej jest w przypadku odbiorców indywidualnych – mieszkańcy budynku odpowiadają tylko za tę część instalacji, która znajduje się za zaworami odcinającymi. Wszelkie naprawy i prace serwisowe prowadzone w tych miejscach przeprowadzają na własny koszt.

A jak wygląda to z drugiej strony sieci? Granica między odpowiedzialnością przedsiębiorstwa wod-kan a zarządcą osiedla przebiega w miejscu przyłącza. W przeszłości ten zapis z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków był różnie interpretowany.

Według ustawy przyłącze to „odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej”.

Wcześniej zdarzało się, że za przyłącze uznawano tylko ten odcinek przewodu, który znajduje się na terenie nieruchomości. W 2017 roku Sąd Najwyższy doprecyzował, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem terenu, przez który przebiega przewód –  uznaje się go w całości za przyłącze.

Podsumowując, zarządca osiedla mieszkaniowego odpowiada za serwis i przeglądy urządzeń wod-kan pomiędzy przyłączem z jednej strony i zaworem odcinającym z drugiej. Jest zobowiązany do zlecania regularnych przeglądów na tym odcinku, a w razie pojawienia się awarii – do jak najszybszego jej usunięcia.

Czy obowiązek serwisowania sieci wod-kan oznacza duże koszty dla zarządcy osiedla?

W tej kwestii dużo zależy od tego, w jaki sposób będzie zaprojektowana, zbudowana i serwisowana sieć wodno-kanalizacyjna na osiedlu mieszkaniowym. Wbrew pozorom zarządca ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne – jeśli sieć będzie wykonana z wysokiej jakości, właściwie dobranych urządzeń, ryzyko jej uszkodzenia i szybkiego zużycia jest mniejsze.

W jaki sposób pomagamy w Ecol-Unicon osiągnąć właścicielom i zarządcom osiedli taki efekt?

  • Gwarantem jakości naszych urządzeń są certyfikaty i oznaczenia: Krajowej Oceny Technicznej, oznakowanie CE, aprobaty ITB, IBDiM i inne.
  • Dostarczamy wszystkie elementy sieci wod-kan – całość może być zbudowana przy użyciu produktów Ecol-Unicon, dzięki czemu instalacja działa sprawnie i pozwala oszczędzać zarządcom czas i pieniądze.
  • Wszystkie nasze urządzenia wodno-kanalizacyjne są zgodne z przepisami Prawa budowlanego, Prawa wodnego i innymi regulacjami związanymi z bezpieczeństwem i ochroną środowiska. Zapewnia to prawidłowe i efektywne działanie.
  • Oferujemy nie tylko produkty, lecz także ich serwis – wykonujemy przeglądy i naprawiamy usterki, a wszystkie dane na temat napraw przechowujemy, by w razie potrzeby mieć do nich łatwy dostęp. Znacznie przyspiesza to eliminację wszelkich usterek.

Zarządzanie siecią wodno-kanalizacyjną będzie łatwiejsze, bardziej przewidywalne i mniej kosztowne, gdy będziesz pamiętać o regularnych przeglądach urządzeń wod-kan i serwisowaniu.

Co jednak oznaczają regularne przeglądy? Aby się tego dowiedzieć, najlepiej sięgnąć do dokumentacji udostępnianej przez producenta urządzeń. To tam znajdziesz informacje, jak często należy zlecać przegląd, by zachować gwarancję. W przypadku urządzeń Ecol-Unicon wymagane jest przeprowadzanie przeglądów co 6 miesięcy.

Komu powierzyć serwisowanie sieci wod-kan na osiedlu mieszkaniowym?

Podczas wybierania firmy serwisowej nie zwracaj uwagi wyłącznie na koszt samej usługi. Patrz szerzej – sprawdź, w jakim zakresie możesz liczyć na wsparcie, jaką dodatkową pomoc możesz otrzymać oraz jaki jest czas reakcji. Liczą się także doświadczenie i poziom znajomości urządzeń, z których składa się sieć wod-kan na osiedlu.

Jak połączyć te kryteria wyboru w jedną całość? Twoje oczekiwania spełni autoryzowany serwis sieci wod-kan.

Sprawdź zalety wynikające ze zlecania prac serwisowych specjalistom z Ecol-Unicon:

  • Nasze produkty znamy od podszewki – wiemy, z jakimi problemami mogą borykać się użytkownicy i potrafimy sobie z nimi radzić. Nie zaskoczy nas żadna usterka.
  • Szybko reagujemy na zgłoszenia – jesteśmy autoryzowanym serwisem o ogólnopolskim zasięgu. Szybko dojeżdżamy na miejsce awarii, by przywrócić prawidłowe działanie sieci.
  • Jesteśmy nastawieni na długofalową współpracę – możesz liczyć nie tylko na doraźne rozwiązanie problemu, lecz także na kompleksową opiekę. Prowadzimy dokumentację napraw i wysyłamy klientom powiadomienia o zbliżającym się terminie przeglądu lub serwisu.
  • Zapewniamy części zamienne do naszych urządzeń na czas naprawy – dzięki temu sieć będzie mogła działać bez przeszkód, a mieszkańcy osiedla nawet nie zauważą, że trwają prace serwisowe.

Jak zabezpieczyć się przed uszkodzeniami sieci?

Przeglądy i serwisowanie sieci wod-kan na osiedlu realnie pomagają zapobiegać poważniejszym awariom. Czy jest coś jeszcze, co możesz zrobić, by zadbać o stan urządzeń wodno-kanalizacyjnych?

Warto pomyśleć o inteligentnych narzędziach do monitorowania (w przypadku urządzeń Ecol-Unicon to narzędzie Bumerang SMART). Dodając taki element do systemu, korzystasz z możliwości zdalnego zarządzania pracą urządzeń. Zyskujesz także dostęp do informacji na temat tego, czy wszystkie elementy sieci działają prawidłowo.

W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości oprogramowanie wysyła powiadomienie do użytkownika. Dzięki temu możesz szybko wezwać autoryzowany serwis – dane z systemu monitorującego przydadzą się także jego pracownikom.

W przypadku instalacji wod-kan zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się doskonale – a gdy już dojdzie do uszkodzenia, rozwiązanie problemu na jak najwcześniejszym etapie pomoże zapobiec poważnym konsekwencjom i wysokim kosztom.

Zarządzanie siecią wod-kan na osiedlu nie musi być trudne! Powierz prace serwisowe autoryzowanemu serwisowi urządzeń wod-kan, a zyskasz spokój i bezpieczeństwo!