Szukaj

W jakim celu powstają zbiorniki retencyjne?

Zbiornik retencyjny to ważne narzędzie do walki zarówno z suszą, jak i z ulewnymi deszczami. Znaczenie przy rozwiązywaniu takich problemów mają nie tylko największe sztuczne akweny, lecz także te niewielkie, budowane przy osiedlach mieszkaniowych czy na terenach rekreacyjnych. Jak działają te zbiorniki? Co można zrobić ze zgromadzoną w nich wodą deszczową?

Mamy dla Ciebie najważniejsze odpowiedzi na temat zbiorników retencyjnych – znajdziesz tu wszystko, co potrzebujesz o nich wiedzieć!

Poznaj sposób działania zbiornika retencyjnego

Na początek warto zapoznać się z zasadą działania zbiornika retencyjnego. Należy w tym miejscu wydzielić dwa rodzaje zbiorników:

  • powstające w wyniku spiętrzenia wód na rzekach, strumieniach czy kanałach, pozwalające kontrolować ilość przepływającej wody i zapobiegać powodziom spowodowanym wysokimi opadami;
  • betonowe zbiorniki na deszczówkę, naziemne lub podziemne, zbierające wodę opadową.

Pierwszy z typów to ogromne akweny, których budowa wiąże się z dużymi inwestycjami na poziomie krajowym i wieloletnimi pracami budowlanymi. Z punktu widzenia samorządów, deweloperów czy właścicieli zakładów produkcyjnych większe znaczenie ma drugi typ, dlatego znajdziesz tutaj przede wszystkim informacje o zbiornikach retencyjnych gromadzących deszczówkę.

Prostym zbiornikiem na deszczówkę może być nawet oczko wodne w ogrodzie lub beczka ustawiona pod rynną (umożliwiająca tzw. mikroretencję). Jednak większe znaczenie w gospodarowaniu wodą opadową mają betonowe zbiorniki retencyjne, które umieszcza się pod ziemią, jak np. Hydrozone BENEFIT.

Beton skutecznie zatrzymuje wodę wewnątrz zbiornika, co zapobiega wysuszaniu gruntu. Niektóre zbiorniki są wyposażone w systemy podczyszczania wody – po takim procesie można ponownie wykorzystać ją w celach użytkowych.

Kto ma obowiązek budowy zbiorników retencyjnych?

W Polsce brakuje precyzyjnych przepisów mówiących o tym, gdzie dokładnie powinny znajdować się zbiorniki retencyjne i kto ma obowiązek ich budowy. Od 2018 r. obowiązuje natomiast prawo, które nieco wyjaśnia tę kwestię.

Chodzi o przepisy wprowadzające tzw. podatek od deszczu, czyli opłatę za zmniejszenie retencji na zabudowywanym terenie. Stawka dla właścicieli, którzy nie mają na swoich działkach żadnej infrastruktury retencyjnej, wynosi 1,5 zł za metr kwadratowy. Kwota maleje w miarę wzrostu wydajności retencji.

Do płacenia podatku od deszczu są zobowiązani, zgodnie z ustawą o prawie wodnym, wszyscy posiadacze działek o powierzchni powyżej 600 m2 o gęstości zabudowy powyżej 50%. Obowiązek dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, zakładów pracy, obiektów użyteczności publicznej, a także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Budowa betonowego zbiornika retencyjnego na deszczówkę pozwala znacząco obniżyć wysokość tego podatku. Zamiast stawki 1,50 zł/m2 można płacić jedynie 0,45 zł/m2, pod warunkiem że retencja będzie wynosiła powyżej 10% odpływu rocznego.

Korzyści z budowy zbiornika retencyjnego

Na utworzenie zbiornika retencyjnego warto się zdecydować nie tylko ze względu na niższą stawkę podatku od deszczu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą inne realne korzyści.

W przestrzeni miejskiej zbiorniki ułatwiają gospodarowanie wodą spływającą po powierzchniach pokrytych asfaltem i betonem. Dzięki temu deszczówka nie trafia do kanalizacji, co pozwala odciążyć sieć i uniknąć spływania nadmiaru wody do rzek.

Działanie zbiornika retencyjnego w mieście może polegać także na pozyskiwaniu wody użytkowej, np. do podlewania terenów zielonych. Naziemne zbiorniki nierzadko pełnią również funkcję rekreacyjną.

Dlaczego w Polsce powinno się budować nowe zbiorniki retencyjne?

Pogoda za oknem może niekiedy sugerować, że ilość opadów deszczu jest w Polsce bardzo duża. Tymczasem dane temu przeczą – w wybranych regionach średnia opadów to jedynie 450 mm rocznie (znacznie mniej niż na zachodzie Europy). Zagrożenie jest jednak związane przede wszystkim nie z małą ilością deszczu, ale z brakiem jego regularności. To powoduje, że w naszym klimacie zdarzają się zarówno niebezpieczne podtopienia i powodzie, jak i długotrwałe susze.

Budowa zbiorników retencyjnych na deszczówkę jest rozwiązaniem obu tych problemów. Przy silnych opadach deszczu w zbiorniku można gromadzić nadmiar wody, by w razie suszy korzystać z tych zasobów.

Tym bardziej może dziwić fakt, że w naszym kraju, według informacji o zbiornikach retencyjnych z dokumentów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, gromadzi się w tylko 6,5% wody opadowej. Budowa nowych zbiorników retencyjnych pozwoliłaby podnieść tę wartość przynajmniej do poziomu średniej unijnej, która wynosi około 20%.

Jak wykorzystać wodę deszczową zgromadzoną w zbiorniku retencyjnym?

Budowa systemów odprowadzania wody deszczowej do kanalizacji i jej oczyszczania generuje duże koszty dla samorządów. Tymczasem na deszczówkę warto spojrzeć inaczej – postrzegać ją nie jako ściek, ale jako zasób.

Aby można było wykorzystywać wodę deszczową do celów komunalnych, konieczne jest jej wstępne oczyszczenie z odpadów organicznych i innych szkodliwych składników. Sprawdź, jak rozwiązaliśmy to w naszych betonowych zbiornikach retencyjnych Hydrozone BENEFIT – wyposażyliśmy je w separatory substancji ropopochodnych, osadniki zawiesin, a także w układ hydrofitowy.

Tak przygotowaną wodę można wykorzystać do:

  • podlewania roślin w parkach i na terenach rekreacyjnych;
  • nawadniania zielonych dachów czy torowisk;
  • czyszczenia ulic i chodników;
  • celów przeciwpożarowych;
  • zapewnienia działania wodnych placów zabaw.

Czy warto inwestować w zbiornik retencyjny? Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas informacje o zbiornikach retencyjnych przekonały Cię, że jest to korzystne z punktu widzenia nie tylko środowiska, lecz także samorządów czy właścicieli osiedli deweloperskich.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Wiemy naprawdę wszystko o zbiornikach retencyjnych, więc doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie!