Zabezpiecz się przed potencjalną awarią i związanymi z nią kosztami – alarmy do separatorów
19/04/2023
Awaria separatora często wiąże się z dużymi kosztami – dla Ciebie i dla środowiska. Nie możesz jej przewidzieć, ale możesz jej zapobiec! Wykorzystaj w swojej instalacji wod–kan alarmy do separatorów, które poinformują Cię, gdy urządzenie będzie przepełnione.
Kiedy stosowanie separatorów substancji ropopochodnych i tłuszczu to Twój obowiązek?
Są sytuacje, gdy separacja tłuszczów i substancji ropopochodnych jest obowiązkiem właściciela obiektu. Czy to dotyczy również Ciebie? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.
Do posiadania separatorów tłuszczu w instalacji wod–kan są zobowiązani właściciele zakładów gastronomicznych, produkcyjnych i przetwórstwa żywności, w których do ścieków odprowadza się resztki tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych. Szczegóły na ten temat można znaleźć w Ustawie z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.).
Separatory substancji ropopochodnych stosuje się tam, gdzie odprowadza się wodę deszczową. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. (Dz. U. 2019 poz. 1311) jest to obowiązkowe, gdy ich stężenie przekracza 15 mg/l. Tak dzieje się najczęściej w miejscach o dużym natężeniu ruchu samochodowego – na drogach, parkingach, stacjach benzynowych, myjniach samochodowych czy w garażach podziemnych.
Przepełniony separator? Diagnozuj problemy, zanim będzie za późno
Podłączenie separatora tłuszczu lub substancji ropopochodnych do instalacji wod–kan to podstawa, gdy chcesz działać zgodnie z przepisami. Samo posiadanie takiego urządzenia nie wystarczy jednak, by ścieki były zawsze skutecznie oczyszczane. Separatory z czasem ulegają przepełnieniu – oddzielane od ścieków substancje gromadzą się, tworząc coraz grubszą warstwę.
To, że nieopróżniany separator się przepełni, jest pewne – nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, kiedy się tak stanie. Zależy to od ilości odprowadzanych ścieków, a także od ich składu. Poziom problemowych odpadów nie jest widoczny z zewnątrz. Jeśli nie korzystasz z alarmu do separatora tłuszczu lub substancji ropopochodnych ani nie monitorujesz sytuacji przy użyciu specjalnego systemu, o przepełnieniu możesz się dowiedzieć, gdy będzie już za późno.
Co może się stać, jeśli przeoczysz moment, w którym należy usunąć warstwę odpadów? Głównym problemem jest wówczas ryzyko przelania się ścieków z urządzenia. Szkodliwe substancje mogą trafić do sieci wodno–kanalizacyjnej, a stamtąd – do środowiska.
Przepełnione separatory substancji ropopochodnych i tłuszczu to także większe ryzyko awarii. Jeśli zaniedbasz kwestię regularnego opróżniania separatora, narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami elementy mogą z czasem ulec uszkodzeniu.
Czy da się zrobić coś, by temu zapobiec? Sposobem na uzyskanie pełnej kontroli nad sytuacją jest wyposażenie separatora w alarm poziomu substancji ropopochodnych lub tłuszczu.
Jak działają alarmy do separatorów tłuszczu i substancji ropopochodnych?
Najważniejszym elementem instalacji alarmowej są:
- czujnik poziomu substancji ropopochodnych lub tłuszczu w separatorze;
- czujnik poziomu osadów;
- czujnik przepełnienia separatora.
Pierwszy rodzaj czujników mierzy grubość warstwy oleju lub substancji ropopochodnych i uruchamia alarm, gdy jej poziom przekroczy wartość ustaloną przez właściciela lub osobę zarządzającą systemem. Dzięki czujnikowi poziomu osadów możesz dowiedzieć się, kiedy ilość substancji gromadzących się na dnie zbiornika jest zbyt duża. Czujnik przepełnienia separatora sprawdza wysokość, na której znajduje się zwierciadło cieczy – zapobiega to przelaniu się ścieków.
Dane zbierane przez czujniki trafiają do sygnalizatora. To urządzenie umożliwiające kontrolę nad pracą całego systemu. Przetworzony sygnał z czujników może być prezentowany na kilka sposobów – przy użyciu diod na panelu, w programie komputerowym lub za pomocą komunikatów SMS-owych.
Dzięki instalacjom alarmowym EU-AL możesz:
- kontrolować sytuację w separatorze za pomocą nawet 3 czujników;
- otrzymywać informację o otwarciu włazu lub zamknięciu śluzy;
- mieć dostęp do historii zdarzeń – urządzenie przechowuje dane w pamięci flash;
- konfigurować parametry pracy czujników według własnych potrzeb.
Wykorzystaj instalacje alarmowe EU-AL i nie daj się zaskoczyć kosztownym problemom!
Stały monitoring zamiast alarmu? Poznaj możliwości systemu SMARTSEP
Alarm poziomu osadu i przepełnienia separatora pozwoli Ci szybko zareagować, zanim pojawią się poważne problemy. Nie zapewni Ci jednak bieżącego dostępu do informacji na temat pracy separatora. Jeśli zależy Ci na możliwości pogłębionej analizy procesu odprowadzania i oczyszczania ścieków, mamy dla Ciebie inne rozwiązanie!
To SMARTSEP – system monitoringu, który wykorzystasz do zarządzania i kontrolowania separatorów. SMARTSEP, podobnie jak alarmy do separatorów, poinformuje Cię o nadmiarze ścieków. To jednak tylko jedno z jego zastosowań.
Ten inteligentny system zbiera również dane pogodowe i wykorzystuje je do zarządzania pracą sieci. Oprócz tego zapewnia dostęp do informacji o bieżącym działaniu urządzeń oraz przypomina o konieczności wykonania serwisu.
Alarm do separatora czy system monitoringu SMARTSEP? Wybierz zgodnie ze swoimi potrzebami – zanim podejmiesz decyzję, poznaj możliwości obu rozwiązań na naszej stronie!