Zwiększ swoją efektywność oczyszczania ścieków – tłocznie ścieków z separacją ciał stałych
12/04/2023
Czy po odprowadzeniu ścieków do sieci kanalizacyjnej możesz już całkowicie o nich zapomnieć? Niestety możesz mieć z nimi problemy. Powodem są trafiające do kanalizacji odpady komunalne i przemysłowe, które potrafią skutecznie uniemożliwić pracę całego systemu. Jak sobie z tym poradzić?
Mamy rozwiązanie – to tłocznia ścieków z separacją ciał stałych. Oczyszczanie ścieków z tłocznią wyposażoną w separator to rozwiązanie korzystne dla urządzeń w oczyszczalni i dla środowiska!
Dlaczego tłocznia ścieków, a nie pompownia?
W klasycznej przepompowni wszystkie ścieki trafiają kanałem grawitacyjnym bezpośrednio do zbiornika. Działanie takiego systemu jest dość proste i mogłoby się wydawać, że nie jest on w związku z tym narażony na usterki. Jednak, co może być zaskakujące, to właśnie pompownie ulegają awariom częściej niż tłocznie ścieków.
Wynika to z faktu, że ich elementy są znacznie bardziej narażone na kontakt ze szkodliwymi zanieczyszczeniami. Wraz ze zużytą wodą do zbiornika przedostają się również wpuszczane do kanalizacji ciała stałe – także te, których nie powinno się wrzucać do zlewu czy toalety.
Jak wpływa to na działanie pompowni? Większe elementy mogą zatkać przewody układu hydraulicznego – zużyta woda nie będzie wówczas sprawnie odprowadzana do zbiornika retencyjnego. Szczególnym zagrożeniem są wszelkiego rodzaju długie sznurki, szmaty czy bandaże. Często zdarza się, że wkręcają się w wirniki pomp i uniemożliwiają ich pracę.
Tłocznia ścieków z separacją ciał stałych pozwoli Ci zapobiec takim problemom. Separatory są umieszczone przed komorą – a to oznacza, że wszystkie większe zanieczyszczenia są wychwytywane już na wczesnym etapie. Do zbiornika trafia wyłącznie oczyszczona, bezpieczna dla urządzeń i środowiska woda.
Jak przebiega oczyszczanie ścieków w tłoczni z separatorem ciał stałych?
Oczyszczalnie z tłocznią ścieków wyposażoną w separator ciał stałych działają nieco inaczej niż te, w których znajdują się pompownie. Podstawowym zadaniem tłoczni jest, podobnie jak w przypadku przepompowni, transport zanieczyszczonej wody na określoną wysokość. Zanim jednak ścieki trafią do zbiornika, są przepuszczane przez separatory – w ten sposób usuwane są z nich ciała stałe, które mogłyby uszkodzić elementy układu hydraulicznego tłoczni.
Separatory są wykonane z trwałej stali nierdzewnej. Oczyszczanie ścieków odbywa się przy użyciu klap cedzących. Ten prosty mechanizm pozwala skutecznie oddzielać zanieczyszczenia od wody trafiającej do zbiornika tłoczni. A co dzieje się z ciałami stałymi znajdującymi się w komorze separatora? Konstrukcja tłoczni zapewnia sprawne samooczyszczanie się komory.
Usuwanie ciał stałych w oczyszczalniach za pomocą tłoczni z separatorami ma jeszcze jedną zaletę. Pozbycie się większych zanieczyszczeń pozwala znacznie sprawniej transportować ścieki. W tłoczni mogą znajdować się pompy o wyższej sprawności pompowania, z wirnikami o mniejszym wolnym przelocie – nie trzeba się obawiać, że ciała stałe zablokują je i uszkodzą. Pompy załączają się częściej niż w przypadku pompowni, a zbiorniki są stosunkowo niewielkie. To wszystko zapobiega gniciu ścieków i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Możliwości wykorzystania tłoczni ścieków z separatorami ciał stałych
Oczyszczalnie z tłoczniami ścieków wyposażonymi w separatory ciał stałych stosuje się do pompowania zarówno ścieków sanitarnych w kanalizacji ciśnieniowej, jak i ścieków przemysłowych.
Korzyści płynące z oczyszczania ścieków w tłoczni z separacją ciał stałych odczujesz przede wszystkim, gdy:
- konieczne jest pompowanie ścieków na duże odległości – ze względu na wysoką sprawność pomp tłocznie doskonale sprawdzą się w takich warunkach;
- potrzebujesz rozwiązania, które nie będzie uciążliwe dla mieszkańców – tłocznie zajmują niewiele miejsca (można je budować także w przestrzeniach o gęstej zabudowie), a systemy antyodorowe zapobiegają emitowaniu nieprzyjemnych zapachów do otoczenia;
- ilość odprowadzanych ścieków nie jest bardzo duża – tłocznie mają zazwyczaj mniejszą przepustowość niż pompownie;
- istnieje duże ryzyko pojawienia się w ściekach tzw. materiałów wleczonych (np. bandaży i innych opatrunków ze szpitali, resztek przemysłowych itp.).
Co dzieje się z wodą oczyszczoną przy pomocy separatora w tłoczni ścieków?
Oczyszczanie ścieków w tłoczni z separatorem pozwala pozbyć się nie tylko większych ciał stałych, ale także tego, co niewidoczne – związków organicznych, fosforu i azotu, tlenków siarki, substancji zapachowych, metali ciężkich i innych zanieczyszczeń. Woda z tłoczni może trafić bezpośrednio do środowiska, np. w postaci zrzutu do wód powierzchniowych.
W ten sposób możesz osiągnąć duże oszczędności w procesie oczyszczania ścieków. Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie i skomplikowane systemy usuwania osadów. Oczyszczanie ścieków, dzięki tłoczni z separatorem ciał stałych, jest także znacznie mniej czasochłonne.
Jakie ilości ścieków może pompować tłocznia? Dostosujemy jej parametry do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej na temat tłoczni ścieków Ecol-Unicon!