Wojciech Falkowski - Ecol-Unicon

Wojciech Falkowski

Prezes Ecol-Unicon Sp. z o.o., Prezes i właściciel spółki Ecol-Group

Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Hydrotechniki (1986). Dzięki swojej determinacji i zamiłowaniu do natury i ochrony środowiska po studiach założył PUH Ekol, działające w obszarze inżynierii sanitarnej. Konsekwentnie rozwijając firmę, doprowadził do połączenia z duńską firmą Unicon i założył firmę Ecol-Unicon, w której od początku pełni funkcję Prezesa Zarządu. Prowadząc ją przez ponad 25 lat, stworzył firmę posiadającą odziały w całej Polsce, zatrudniającą ponad 300 osób i realizującą sprzedaż do wielu krajów świata.

W latach 1990-1995 był przewodniczącym gdańskiego oddziału Junior Chamber International, a pomiędzy 1996-2007 członkiem i prezydentem Lions Club Gdańsk. Był jednym z założycieli uznanej trójmiejskiej firmy deweloperskiej Ekolan SA oraz Spółki ATA – touroperatora znanego z autorskich programów turystyki aktywnej i turystyki biznesowej w Polce i Europie.

Prywatnie – wielki miłośnik natury i sportów z nią związanych: wspinaczki wysokogórskiej, żeglowania, nurkowania. W latach 1980 – 1983 zaangażowany był w działalność opozycyjną, za co otrzymał Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski oraz medal 25-rocznicy Porozumień Sierpniowych. Wierzy, że aktywność i działanie na rzecz środowiska i społeczeństwa wraca do nas tworząc lepszy kraj i lepszą przyszłość.

W roku 2021 Wojciech Falkowski jako fundator założył Fundację Biznes dla Klimatu, której nadrzędnym celem jest integracja świata biznesu, nauki oraz samorządów we wspólnym działaniu na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Mottem fundacji jest działanie tu i teraz, nawet jeśli nie są to duże projekty. Współpracując z innymi organizacjami pozarządowymi, odpowiedzialnym biznesem oraz ekspertami fundacja współtworzy platformę do wymiany wiedzy, wspierającej proces wdrażania zrównoważonych rozwiązań i dobrych praktyk w szeroko pojętym obszarze ochrony klimatu. Wojciech Falkowski głęboko wierzy, że edukacja społeczna jest kluczem do wprowadzenia realnych zmian zapobiegających kryzysowi klimatycznemu. Jeśli nie chcemy aby cenę naszych zaniechań zapłaciły przyszłe pokolenia należy wziąć sprawy w swoje ręce.

 

 

Joanna Sprengel - Ecol-Unicon

 

Joanna Sprengel

Dyrektor Finansowy, Członek Zarządu

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończyła dwa kierunki: finanse międzynarodowe i bankowość na Wydziale Ekonomii oraz informatykę na Wydziale Zarządzania . Swój rozwój zawodowy rozpoczęła w 2003 roku w dziale audytu PwC, gdzie na ścieżce od praktykantki do menadżerki projektów, miała okazję zapoznać się z wieloma modelami biznesowymi, specyfiką finansów oraz zarządzaniem projektami i zespołami. W tym czasie zdobyła też uprawnienia Biegłego Rewidenta.

W latach 2011-2020 poszerzała swoją wiedzę i doświadczenie, pracując w branży energetycznej w spółkach Energa SA oraz Energa-Obrót. Odpowiadała za rozwój kontrolingu, ocenę rentowności projektów, tworzenie modeli finansowych oraz prognoz wyników, a także zdobywała coraz szerszy zakres doświadczeń w rolach szefowej zespołu kontrolingu i dyrektora finansowego. Praca w tak dużej grupie kapitałowej ugruntowała jej cenną umiejętność współpracy z wieloma interesariuszami jednocześnie.

W lutym 2020 dołączyła do Ecol-Unicon jako dyrektor finansowy. Pomogła przejść spółce obronną ręką przez niespodziewane zawirowania związane z epidemią COVID-19 oraz wybuch wojny w Ukrainie. Pierwsze trzy lata w spółce to intensywny czas poznawania specyfiki biznesu oraz dalszy rozwój poza finansami jako szef działów: IT, kadr i płac, HR oraz zakupów. W czerwcu 2023 roku dołączyła do Zarządu Spółki w roli Członka Zarządu.

Prywatnie jest mamą dwójki (już) nastolatków. Wolny czas najchętniej spędza aktywnie w plenerze – podróże, rower, rolki, spacery oraz w dowolnej formule z przyjaciółmi. Natomiast książki pozwalają oderwać się jej na chwilę od rzeczywistości. W życiu prywatnym i zawodowym lubi „jak się coś dzieje”, stawiając na rozwój, partnerstwo, odpowiedzialność i wytrwałość w dążeniu do celu.

 

 

Grzegorz Grabowski, Ecol-Unicon

 

Grzegorz Grabowski

Dyrektor operacyjny, Członek Zarządu

Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Mechanicznym w specjalności Automatyka i Robotyka (Elastyczne Systemy Produkcyjne). W roku 2018 ukończył studia MBA na Politechnice Warszawskiej, w rok później podyplomowe studia na SWPS w zakresie psychologii przywództwa.

Dynamiczny i nastawiony na współprace manager z ponad 28-letnim doświadczeniem, które zdobył przechodząc przez całą organizację: począwszy od inżynierii procesu, logistyki i zakupów , piastując funkcję Dyrektora Działu Technicznego, Dyrektora Zakładu i wreszcie stanowiska  Dyrektora Operacyjnego. Inspirujący i zachęcający pracowników do otwartości, gotowości bycia nie tylko częścią zmiany, ale również do inicjowania zmian. Gotowy do wyrażenia krytycznej opinii i uzyskania informacji zwrotnej, lojalny wobec ustaleń i zdeterminowany w ich wdrażaniu.

Pracował w przemyśle metalowym, drzewnym, przetwórstwa betonu i montażowym. Praca w środowisku firm prywatnych (VTS CLIMA, Ecol-Unicon, Effectglass) jak i przez ponad 14 lat w dużych organizacjach międzynarodowych (FLEX, VELFAC, DOVISTA) pozwoliła mu wykształcić silne umiejętności liderskie.

W okresie pracy we FLEX dodatkowo w roli Champion Site odpowiadał za struktury Six-Sigma, w firmie DOVISTA współtworzył i rozwijał kulturę ciągłego doskonalenia (FUTURE EXCELLENCE) w całej międzynarodowej organizacji obejmującej procesy inżynieryjne, zakupowe, planistyczne, produkcyjne i sprzedażowe.

W czerwcu 2023 roku objął funkcję Członka Zarządu Ecol-Unicon, jednocześnie pozostając w roli Dyrektora Operacyjnego.

Prywatnie, ojciec 18-letniej Julii. Wolny czas najchętniej spędza podróżując, godząc to z obowiązkami związanymi z pielęgnacją ogrodu. Dobry film pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków. Lubi życie pełne wyrazistych wydarzeń, podobnie jak kuchnie doprawianą pikantnymi przyprawami.