Pompownie wód deszczowych EPD
Postaw na technologię przyjazną środowisku
Pompownie wód deszczowych – postaw na technologię przyjazną środowisku
Pompownie wód deszczowych EPD stosuje się w sieciach kanalizacji deszczowej do transportu wód opadowych i roztopowych na określone odległości i wysokości w zaplanowanym czasie. Woda przepływa przez rurociąg tłoczny do studni rozprężnej, kolektorów grawitacyjnych lub tłocznych, a także do innych odbiorników. Pompownie deszczowe EPD posiadają krajową deklarację właściwości użytkowych, oznakowanie znakiem budowlanym potwierdzające zgodność z Krajową Oceną Techniczną na urządzenia z układami pompowymi.
Zalety wykorzystania
Rozwiązanie problemu przegłębiania kolektorów – pompownie pozwalają na mniejsze zagłębienia dzięki zastosowaniu kolektorów tłocznych.
Mniejsze ryzyko powodzi – pompownie kontrolują przepływ wody deszczowej i sprawnie odprowadzają ją do odbiornika dzięki wydajnym pompom.
Elastyczny montaż – pompownie EPD można instalować zarówno w terenie zielonym, jak i najezdnym.
Ochrona budynków – zabezpieczają przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę deszczową.
Łatwa i tania eksploatacja – bazują na sprawdzonych rozwiązaniach, co minimalizuje ryzyko awarii.
Dopasowanie do potrzeb – optymalny dobór pomp zapewnia wysoką sprawność i odpowiednią wydajność.
Zastosowanie
Pompownie deszczowe EPD są szczególnie przydatne w przypadku niekorzystnego ukształtowania terenu lub trudnych warunków gruntowo-wodnych, gdzie nie ma możliwości głębszego posadowienia kolektora lub gdy odbiornik znajduje się w znacznej odległości.
Pompownie wód opadowych poprawiają środowisko naturalne poprzez ograniczenie ilości odpadów i osadów trafiających do kanalizacji. Często montuje się je przy zbiornikach retencyjnych HYDROZONE Benefit, w których gromadzi i wykorzystuje się wodę deszczową do celów takich jak podlewanie roślin czy mycie samochodu. Sprawdź nasze realizacje.
Typy pompowni
Jakie są rodzaje pracy pomp, stosowane w pompowniach EPD?
- Praca naprzemienna – każda z pomp pracuje z wydajnością równą całkowitej wydajności pompowni przy założonej wysokości podnoszenia. W każdym cyklu pracuje jedna pompa. Pompy stanowią rezerwę dla siebie nawzajem.
- Praca równoległa – układ polegający na jednoczesnej pracy dwóch pomp, które wspólnie zapewniają całkowitą wydajność pompowni przy założonej wysokości podnoszenia.
Układy pracy pomp standardowo stosowanych w pompowniach wód deszczowych EPD
- 1+1 – w pompowni znajdują się dwie pompy w układzie pracy naprzemiennej
- 2+0 – w pompowni znajdują się dwie pompy pracujące równolegle
- 2+1 – w pompowni znajdują się trzy pompy; dwie pracują równolegle, zapewniając łącznie całkowity wydatek pompowni, a trzecia pompa stanowi rezerwę
Dzięki dedykowanemu kalkulatorowi automatyczne tworzenie propozycji urządzeń o odpowiednich parametrach staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Całość opiera się na danych, które wprowadzimy do systemu.
Korzyścią wynikającą z samodzielnej kalkulacji jest przede wszystkim oszczędność czasu. Od razu jesteśmy w stanie wybrać optymalne rozwiązania bez konieczności czekania na informację zwrotną. Wpisane dane przetwarza automatyczny system, a fizyczna ingerencja pracownika nie jest wymagana na żadnym z etapów.
Kalkulator doboru pompowni to świetna inicjatywa, pokazująca, że świat infrastruktury wodnej także może być zdigitalizowany.
DobierzDowiedz się jak dobrać pompownię w kilku krokach
Budowa i montaż
W pompowniach EPD stosuje się pompy zatapialne o stopniu ochrony IP68, przystosowane do pracy w warunkach zalania. O wyborze konstrukcji wirnika pompy decyduje rodzaj przepompowywanego medium, średnica orurowania wewnątrz pompowni oraz parametry pracy, czyli wydatek pompowni i wysokość podnoszenia.
Wyróżniamy dwie główne konstrukcje wirników pomp stosowanych w pompowniach wód deszczowych:
- Wirnik otwarty (Vortex) – wirnik łopatkowy obraca się w pozycji poziomej, wywołując siłę odśrodkową, która kieruje wody opadowe w stronę króćca tłocznego. Medium nie przepływa więc bezpośrednio przez konstrukcję wirnika, a jest on jedynie elementem nadającym siłę napędową do transportu wód opadowych. Charakterystyczny dla tego typu wirnika jest duży wolny przelot, dzięki czemu układ jest odporny na ewentualne zanieczyszczenia.
- Wirnik kanałowy – medium przepływa bezpośrednio przez konstrukcję wirnika. Charakteryzuje się wysoką sprawnością, jest dedykowany do transportu dużych objętości wód opadowych.
Korpus przepompowni
Korpus pompowni wód deszczowych może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, żelbet, polimerobeton lub PEHD. Średnica korpusu dostosowana jest do natężenia dopływu wód opadowych, wielkości pomp oraz średnicy osprzętu hydraulicznego. Korpus urządzenia stanowi jednocześnie komorę czerpalną wód opadowych i jego wielkość musi zapewniać odpowiednią pojemność retencyjną.
Aby posadowić pompownię w terenie najazdowym, korpus musi być odpowiednio zaprojektowany pod kątem wytrzymałości. Pokrywa urządzenia wyposażona jest w otwór z włazem ze stali nierdzewnej, PEHD lub żeliwa, w zależności od przeznaczenia terenu. Otwór ten umożliwia łatwy dostęp do prac eksploatacyjnych i serwisowych. Przejścia przez ściany korpusu są wykonane w sposób szczelny.
Istnieje możliwość zintegrowania pompowni ze zbiornikiem HYDROZONE lub zastosowania zbiornika DZB jako korpusu pompowni.
Osprzęt hydrauliczno-mechaniczny
Kolano sprzęgające (stopa sprzęgająca) łączy pompę z rurociągiem tłocznym, który odprowadza medium do sieci kanalizacji ciśnieniowej. W pompowniach EPD rurociągi tłoczne wykonuje się ze stali nierdzewnej. Zawór zwrotny chroni pompownię przed cofaniem się medium.
Pompownie EPD wyposażamy w zawory kulowe i zasuwy odcinające, które regulują przepływ w przewodach tłocznych. Zamknięcie zasuwy blokuje przepływ, co umożliwia inspekcję i serwis pompowni. Zasuwa może być obsługiwana kółkiem w pompowni lub trzpieniem w skrzynce ulicznej, umieszczonym na zewnątrz. Prowadnice ustawiają pompę na kolanie sprzęgającym, zapewniając jej połączenie z przewodem tłocznym. Pompy opuszcza się i wyciąga za pomocą prowadnic i łańcuchów ze stali nierdzewnej, a każda pompa ma osobny zestaw.
Układ zasilająco-sterujący
Rozdzielnica zasilająco-sterująca to kluczowy element pompowni EPD. Automatycznie uruchamia pompy w zależności od poziomu wody, mierzonego sondą hydrostatyczną. Zaleca się podłączenie do systemu BUMERANG SMART, który umożliwia zdalne monitorowanie i zarządzanie pompownią. Rozdzielnica posiada deklarację właściwości użytkowych i oznakowanie CE, potwierdzające zgodność z dyrektywami 2014/35/UE, 2014/30/UE.
Podstawowe funkcje rozdzielnicy
- sterowanie pracą pomp: automatyczne lub ręczne,
- czasowe załączanie pomp w przypadku małego napływu cieczy,
- pomiar poziomu wód opadowych,
- zabezpieczenie pomp przed pracą „na sucho”,
- sygnalizacja optyczno-akustyczna stanów awaryjnych, z możliwością odłączenia sygnału akustycznego,
- możliwość blokowania równoległej pracy pomp,
- możliwość ustawienia limitu czasu pracy pomp,
- zliczanie czasu pracy i ilości załączeń pomp,
- awaryjne sterowanie pracą pomp za pomocą czujników pływakowych.
Pozostałe wyposażenie
Pompownie wód deszczowych EPD wyposażone są w:
- kominki wentylacyjne, zapewniające grawitacyjną wymianę powietrza w korpusie pompowni,
- drabinę złazową z oznakowaniem CE,
- pomost eksploatacyjny (przy Hzb > 6 m),
- deflektor,
- poręcz złazową,
- przepływomierz
- czujnik opadu
- system monitoringu i zarządzania Bumerang Smart.
Zarządzaj swoimi instalacjami za pomocą Inteligentnego Systemu Zarządzania BUMERANG Smart
Jest to system inteligentnego monitorowania i zdalnego sterowania pracą urządzeń oraz obiektów wodno-ściekowych. Pozwala on na stałe monitorowanie kluczowych danych dla procesu transportu, oczyszczania i wykorzystania ścieków oraz na zarządzanie procesami eksploatacyjnymi.
Sprawdź więcejWiedza
WięcejDigitalizacja w projektowaniu: dobierz pompownię przez kalkulator!
Prawo a przepompownia ścieków – Przepisy w 2023 roku
Przepompownie wód deszczowych i ścieków – zastosowanie, korzyści i wyzwania
Dlaczego warto zmodernizować przepompownię w tłocznię ścieków? Przykład największej w Polsce tłoczni ścieków w Płocku
Skontaktuj się z nami!
Skorzystaj z prawie 30-letniego doświadczenia i wsparcia projektowego inżynierów Ecol-Unicon.
Ecol-Serwis
Nasz serwis gwarantuje, że każde urządzenie działa efektywnie i bezawaryjnie przez lata.
Zamów serwis