Szukaj

Przebudowa przepompowni ścieków Załogowa

Gdańsk

Opis

Przepompownia ścieków Załogowa zlokalizowana jest w Gdańsku przy ul. Marynarki Polskiej 77 w granicach działki nr 131. Powierzchnia terenu przepompowni wynosi 1645m2, powierzchnia zabudowy 345 m2. Do przepompowni dopływają ścieki z dzielnic Narwik, Młyńska, części Wrzeszcza Dolnego, Dworca Wiślanego oraz ze stadionu PGE Arena na Letnicy.  Na terenie PS „Załogowa” zlokalizowano trzy główne obiekty biorące udział w przesyle ścieków: komora zbiorcza, przepompownia oraz komora przełączeniowa.

Potrzeby Klienta

Celem inwestycji była przebudowa przepompowni ścieków Załogowa w zakresie technologicznym, energetycznym i budowlanym, mająca na celu modernizację układów kanalizacyjnych i eliminację zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Zastosowane rozwiązania

Ścieki do przepompowni wpływają kanałem DN1000, który poprzedza komora zbiorcza. Do komory zbiorczej wprowadzone są kolektory grawitacyjne DN1000 (zlewnia „Załogowa”), DN500 (zlewnia „Letnica”) oraz rurociąg z pompki odwodnieniowej DN32 (odwodnienie komory przełączeniowej).

 

Na wylocie kanału DN1000 zamontowana jest zastawka z napędem ręcznym zdublowana na wlocie do pompowni dodatkowo zasuwą nożową DN800 z napędem pneumatycznym zamykaną w celu zapobiegnięcia podtopieniu hali krat. Przy nadmiernym dopływie, w przypadku zamknięcia zasuwy, następuje podtopienie kolektora dopływowego. Pompy i armatura zainstalowane są w komorze suchej. Poprzez kolektor tłoczny DN 500 i DN 600 ścieki tłoczone są do komory przyłączeniowej gdzie są połączone z rurociągiem tłocznym DN 500 mm biegnącym z przepompowni Letnica.

Z komory rurociągiem tłocznym DN 500 przechodzącym w DN600 w miejscu wpięcia w kolektor Marynarki Polskiej ścieki  (z PS Letnica i PS Załogowa ) tłoczone są, poprzez studnię zbiorczą przy Węźle Kliniczna, do kolektora sanitarnego  Ø 0,70/1,05 „Przymorze-Ołowianka” tj. zlewni przepompowni ścieków „Ołowianka”.

 

Całkowity projektowany wydatek przepompowni to 1998m3/h. Przy zamontowanych pompach wydajności w punkcie pracy powinny być  następujące:

 

  • Wydatek godzinowy 1 pompy w punkcie pracy: ok. 1170,00 [m³/h]
    (325 l/s) przy całkowitej wysokości podnoszenia H=17,4m
  • Wydatek godzinowy 2 pomp w punkcie pracy: ok. 1746,00 [m³/h]
    (485 l/s) przy całkowitej wysokości podnoszenia H=26,0m
  • Wydatek godzinowy 3 pomp w punkcie pracy: ok. 1998,00 [m³/h]
    (555 l/s) przy całkowitej wysokości podnoszenia H=30,5m