Kompleks hotelowy w Grzybowie to pierwszy obiekt w Polsce nowo powstającej sieci Nickel Resort&Spa, zlokalizowany w pobliżu Kołobrzegu. Hotel oferuje 216 apartamentów, strefę spa z basenami wewnętrznymi oraz część gastronomiczną. Projekt charakteryzuje się niską, trzykondygnacyjną zabudową, szanującą nadbałtycką zieleń i wydmy.
Nawiązania do natury pojawiły się nie tylko w warstwie architektonicznej obiektu. Inwestorzy zadbali również o jego funkcjonowanie w zgodzie ze środowiskiem, jak i spełnianie odpowiednich norm ekologicznych. W związku z tym został zamontowany zbiornik retencyjny, który umożliwia efektywne gospodarowanie wodą deszczową. Ponadto, zgodnie z normami, zadbano o to, aby do systemu nie trafiały substancje ropopochodne, takie jak oleje z parkingu czy tłuszcze związane z przygotowywaniem posiłków w strefie gastronomicznej.
Realizacja zbiornika retencyjnego i układu podczyszczającego wody opadowe w Grzybowie jest przykładem zastosowania nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w branży hotelarsko-gastronomicznej. Inwestycja ta nie tylko podnosi standard obiektu, ale także wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju.
Zakres wykonanych prac
- dostawa i montaż zbiornika żelbetowego TCM o pojemności użytkowej 220 m3 (wymiary wewnętrzne: 6×13,5×2,8 m)
- dostawa, montaż i uruchomienie pompowni ścieków deszczowych o wydajności 5 l/s i wysokości podnoszenia 2,6 m
- dostawa separatora tłuszczu EST-H 10/1000
- dostawa separatora wód deszczowych ESK-H 10/1000
Zastosowane rozwiązania
Realizacja z obiektu hotelowego w Grzybowie pokazuje jak kompleksowo i odpowiedzialnie podejść do zarządzania wodą i ściekami od samego początku. Uczestnicząc w tej inwestycji Ecol-Unicon dostarczył i zamontował zbiornik retencyjny oraz urządzenia do układu podczyszczającego.
Aby spełnić wymogi ustawowe dla restauracji i części gastronomicznej, dostarczyliśmy separator tłuszczu. To urządzenie skutecznie podczyszcza ścieki zanieczyszczone tłuszczami i olejami organicznymi. Dzięki temu instalacja kanalizacyjna jest chroniona przed zatykaniem i uszkodzeniami, a także unika się wydobywania nieprzyjemnych zapachów, które mogłyby być uciążliwe dla gości hotelowych.
Dostarczyliśmy również separator koalescencyjny ze zintegrowanym osadnikiem, który usuwa z wód opadowych substancje ropopochodne, takie jak oleje pochodzące z parkingów. To zapewnia, że zanieczyszczenia są usuwane zanim woda trafi do zbiornika retencyjnego czy gruntu, co jest zgodne z normami ochrony środowiska i minimalizuje ryzyko skażenia lokalnych wód.
Inwestor postanowił również zadbać o zagospodarowanie wód opadowych, dlatego zdecydowano się na podziemny zbiornik żelbetowy. Modułowa konstrukcja, wykonana z prefabrykowanych elementów, pozwoliła na sprawny montaż. Mimo trudnych warunków, dzięki doskonale przygotowanemu podłożu i doświadczeniu naszej ekipy serwisowej, zbiornik został szybko i bezproblemowo zainstalowany.
Zbiornik retencyjny charakteryzuje się wysoką szczelnością i trwałością. Zgromadzona w nim woda będzie wykorzystywana do podlewania zieleni oraz pielęgnacji małej architektury. Natomiast nadmiar wody jest odprowadzany do miejskiej sieci kanalizacyjnej poprzez przepompownię wód deszczowych.
Jakie są główne korzyści tego projektu?
Zastosowanie tych rozwiązań przyniesie wymierne korzyści zarządcy obiektu. Przy prawidłowej eksploatacji zamontowane urządzenia zapewnią sprawną i efektywną pracę personelu, obniżą koszty związane z nawadnianiem zieleni oraz pomogą uniknąć skutków nagłych zjawisk atmosferycznych. Dzięki temu obiekt będzie funkcjonował bardziej efektywnie, przyjaźnie dla środowiska i komfortowo dla gości.
Marika Kraus-Hiszczyńska, Senior Menadżer Techniczno-Handlowy