Osadniki poziome EOS
Osadniki poziome to istotny element podczyszczania ścieków
Umożliwiają efektywne usuwanie łatwo opadającej zawiesiny o gęstości większej niż 1 kg/dm³, co znacząco redukuje obciążenie systemów kanalizacyjnych. Montaż urządzenia poprawia jakość odprowadzanych wód, chroniąc środowisko i infrastrukturę przed nadmiernym zanieczyszczeniem.
Zalety wykorzystania
Możliwość zastosowania w sieciach o różnych przepływach – oferujemy rozwiązania zapewniające skuteczne usuwanie zawiesin przy przepływach do 130 dm3/s i powyżej tej wartości.
Prosta konstrukcja – brak zaawansowanych technologii przekłada się na niską cenę i niewielkie koszty eksploatacji, a także na małą awaryjność.
Brak ryzyka wycieków – osadniki są wykonane ze szczelnych, odpornych na korozję materiałów: betonu lub żelbetu.
Większa skuteczność działania – zapewnia ją deflektor zamontowany na wlocie urządzenia.
Odporność na trudne warunki – osadniki poziome nadają się m.in. do montażu w pasie drogowym, a także w innych miejscach, gdzie występuje duże obciążenie.
Możliwość dostosowania do potrzeb sieci – osadniki poziome EOS oferujemy w kilkunastu wersjach, odpowiednich do różnych wartości przepływów.
Budowa i sposób działania przyjazne dla środowiska – deklaracja środowiskowa osadników gwarantuje, że urządzenia spełniają najwyższe standardy ekologiczne, w tym normy EN 15804 oraz ISO 14025.
Zastosowanie
W zależności od rodzaju zlewni i wymaganego poziomu podczyszczenia ścieków, Ecol-Unicon oferuje osadniki:
- poziome EOS
- wysokosprawne osadniki wirowe EOW
Osadniki znajdują zastosowanie do podczyszczania ścieków pochodzących m.in. z takich miejsc, jak:
- drogi
- parkingi
- place przemysłowe
- stacje paliw
- obszary składowe i przeładunkowe
- kryte garaże
- warsztaty i myjnie samochodowe
- zlewnie miejskie
- porty
Budowa
Osadniki EOS o przepływie poziomym charakteryzują się prostą konstrukcją i zapewniają skuteczne usuwanie zawiesin dla przepływów:
- do 130 dm³/s – konstrukcja oparta na bazie studni EU do średnicy 3000 mm
- powyżej 130 dm³/s – konstrukcja oparta na bazie zbiorników DZB o średnicach większych niż 3000 mm – projektowane indywidualnie.
Osadniki mają szczelny betonowy korpus o średnicach dostępnych studni EU lub modułowych żelbetowych zbiorników retencyjnych DZB, lub też stanowią wydzieloną komorę zbiornika DZB z układem podczyszczania.
W przypadku dużego zagłębienia kanalizacji, można zastosować płytę redukcyjną i komin z kręgów Dw 1000.
Wlot i wylot standardowo umieszczone są w osi osadnika. W wybranych typach osadników możliwe jest odchylenie osi wlotu i wylotu od osi urządzenia.
W celu automatycznego informowania o ilości zgromadzonego osadu stosowane są instalacje alarmowe wyposażone w czujniki poziomu osadu, które informują o konieczności oczyszczania osadnika. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty eksploatacji.
Osadnik EOS spowalnia przepływ i magazynuje osad. Zawiesina ogólna i zanieczyszczenia stałe zatrzymywane są w nim dzięki wykorzystaniu zjawiska sedymentacji. Tu następuje rozdział dwóch faz: ścieków i zawieszonych w nich cząstek o gęstości większej niż gęstość wody.
Wlot do osadnika wyposażony jest w deflektor zwiększający efektywność działania urządzenia.
Eksploatacja
Dla obniżenia kosztów eksploatacyjnych i zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego, osadniki można wyposażyć w inteligentny system zarządzania wodami opadowymi SMARTSEP, wyposażony w czujniki warstwy osadu i przepełnienia. Takie bieżące monitorowanie minimalizuje potrzebę ręcznej kontroli i pozwala na szybszą reakcję techniczną w razie awarii, co przekłada się na lepszą ochronę środowiska i efektywność działania systemu.
Monitoruj pracę separatorów za pomocą alarmu SMARTSEP
Dla zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych i poprawy bezpieczeństwa ekologicznego istnieje możliwość podłączenia alarmu do separatora SMARTSEP, wyposażonego w czujniki warstwy osadu, oleju i przepełnienia. Bieżące monitorowanie pracy urządzenia minimalizuje potrzebę lokalnej kontroli obiektów oraz skraca czas reakcji służb technicznych w przypadku wystąpienia awarii.
Sprawdź więcejWiedza
WięcejOsadniki w przemyśle – dlaczego są niezbędne dla efektywnego procesu produkcji?
Nie wystarczy zamontować – o poprawnej eksploatacji separatorów i osadników
Osadniki – rodzaje, korzyści, zastosowanie
Separatory substancji ropopochodnych z osadnikiem – kiedy stosować i jakie są alternatywy?
Skontaktuj się z nami!
Skorzystaj z prawie 30-letniego doświadczenia i wsparcia projektowego inżynierów Ecol-Unicon.