Szukaj
Wody opadowe

Separatory koalescencyjne ESK

Rozwiązanie dla oczyszczania wód opadowych i roztopowych z substancji ropopochodnych

Separatory koalescencyjne ESK
ESK

Separatory Ecol-Unicon są projektowane
z dbałością o najwyższą jakość i wydajność

Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji zapewniają skuteczne oddzielanie i zatrzymywanie zanieczyszczeń. Pozwala to chronić środowisko naturalne przez skażeniem i uniknąć ewentualnych problemów związanych z zanieczyszczeniem kanalizacji.

Zalety wykorzystania

Instalacja w różnych miejscach – separatory mogą być montowane zarówno w pasach drogowych, jak i na terenach zielonych, co daje dużą elastyczność w ich zastosowaniu.

Prosta obsługa – łatwy montaż oraz eksploatacja sprawiają, że urządzenia te są wygodne w użytkowaniu i serwisowaniu.

Opcja poboru próbek – możliwość podłączenia urządzeń do systemu poboru próbek, co ułatwia monitorowanie jakości wody.

Różne głębokości posadowienia – dzięki zastosowaniu płyt redukcyjnych i kominów, separatory można dostosować do różnych warunków terenowych.

Długa żywotność urządzeń – zastosowanie wysokiej jakości materiałów, takich jak PEHD i beton, zapewnia odporność na korozję oraz trwałość separatorów, co czyni je wydajnym i długoterminowym rozwiązaniem.

Zapobieganie awariom w infrastrukturze – separatory chronią systemy kanalizacyjne przed uszkodzeniami i zapchaniem się, eliminując gromadzenie zanieczyszczeń. Minimalizują ryzyko napraw i przedłużają żywotność instalacji.

Zastosowanie

Separatory koalescencyjne są stosowane w zlewniach o mniejszych przepływach, które zawierają duże ilości zanieczyszczeń, takich jak substancje ropopochodne i zawiesina.
 
Dobór separatora koalescencyjnego ESK odbywa się tak, aby jego przepustowość nominalna była większa niż maksymalny przepływ dopływający do urządzenia.

Separatory koalescencyjne są szczególnie przydatne w takich miejscach jak:

 

  • warsztaty, myjnie samochodowe
  • stacje paliw, bazy transportowe
  • zakłady przemysłowe
  • średnie i małe parkingi
  • mosty i wiadukty drogowe
  • tereny kolejowe
  • stacje energetyczne

Typy separatorów koalescencyjnych

 

Separator koalescencyjny
ze zintegrowanym osadnikiem ESK-H

 
Kup online

Separator koalescencyjny ESK
współpracujący z osadnikiem poziomum OS

Zapytaj doradcę

Dodatkowe elementy konfiguracji

Urządzenia do poboru próbek

 

Montaż urządzeń do poboru próbek ułatwia eksploatację separatorów i automatyzuję pracę w tym zakresie.

Alarm do separatorów SMARTSEP

 

Urządzenie do bieżącego monitorowania pracy urządzenia, wyposażone w czujniki warstwy osadu, oleju i przepełnienia, minimalizuje potrzebę lokalnej kontroli obiektów oraz skraca czas reakcji służb technicznych w przypadku wystąpienia awarii.

Kalkulator doboru
Układów Podczyszczających

Wymiarowanie dla wód opadowych oraz ścieków
przemysłowych wg normy PN-EN 858-2

Platforma WaterFolder

Dedykowany kalkulator separatorów automatyczne dobiera urządzenie o odpowiednich parametrach. Całość opiera się na indywidualnych danych, które wprowadzimy do narzędzia.

 

Samodzielna kalkulacja pozwala zaoszczędzić czas i otrzymać komplet materiałów dla dobranego urządzenia, w tym opisy i rysunki.

 

Więcej informacji na temat doboru separatorów znajdziesz w nagraniu webinaru Projektowanie na Śniadanie.

Dobierz

Dowiedz się, jak dobrać układy podczyszczające w kilku krokach

Budowa

Urządzenie składa się z korpusu wykonanego z prefabrykowanych elementów betonowych i/lub żelbetowych, wyposażenia technologicznego oraz włazu dostępowego. Korpus, który stanowią szczelne studnie o średnicy Ø1000–3000, może być również wykonany z PEHD.
 
W zależności od lokalizacji separatora stosuje się odpowiednie klasy włazów żeliwnych. Aby dostosować położenie pokrywy separatora do rzędnej terenu, używa się dodatkowej nadbudowy z kręgów betonowych o średnicy odpowiadającej średnicy korpusu. Wlot i wylot są standardowo umieszczone w osi separatora, ale mogą być również odchylone od osi urządzenia.

Do standardowego wyposażenia technologicznego separatora koalescencyjnego ESK należą: wlot, kolumna koalescencyjna z wkładem oraz instalacja odcinająca odpływ wód opadowych po przekroczeniu dopuszczalnej pojemności magazynowania oleju w urządzeniu. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed wypłukiwaniem substancji ropopochodnych do odpływu. Wyposażenie jest wykonane z PEHD, a w przypadku typoszeregów ESK-E oraz ESK-EH ze stali nierdzewnej.
 
W przypadku separatorów zintegrowanych z osadnikiem w jednym korpusie (ESK-H i ESK-EH), część osadowa jest umieszczona poniżej kolumny koalescencyjnej.
 
Separatory powinny być zasilane dopływem grawitacyjnym, a w przypadku konieczności zastosowania pompowni, musi ona być zlokalizowana za separatorem. Miejsce montażu separatora powinno umożliwiać dojazd wozu asenizacyjnego.

Sposób działania

Sposób działania wideo play

Eksploatacja separatorów koalescencyjnych jest bezproblemowa, ponieważ wszystkie czynności można wykonywać z powierzchni terenu, bez konieczności wchodzenia do wnętrza urządzenia.
 
Prawidłowa eksploatacja separatorów obejmuje regularne kontrole i czyszczenie, które powinny być przeprowadzane przez ekipy techniczne Ecol-Serwis lub firmy z odpowiednimi uprawnieniami. Odpowiedzialność za te działania spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu, zgodnie z Ustawą o odpadach z 14 grudnia 2012 roku oraz zaleceniami producenta separatora.

Eksploatacja

Eksploatacja separatorów koalescencyjnych jest bezproblemowa m.in. ze względu na fakt, że odbywa się z powierzchni terenu i nie wymaga schodzenia do wnętrza urządzenia.

Prawidłowa eksploatacja separatorów obejmuje regularną kontrolę i czyszczenie urządzenia. Prace serwisowe powinny być wykonywane przez ekipy techniczne Ecol-Serwis lub przez firmy posiadające odpowiednie uprawnienia.

 

Odpowiedzialność za kontrolę i serwis separatora spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu. Obowiązki te wynikają z Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2101) oraz z zaleceń producenta separatora.

 

Wymogi prawne i certyfikaty

Oczyszczanie wód opadowych i roztopowych z substancji ropopochodnych jest wymogiem prawnym, o czym mówi Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. (Dz. U. 2019 poz. 1311) w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych i ścieków do wód lub do urządzeń wodnych.

Zgodnie z par. 17.1  wody opadowe i roztopowe mogą zostać wprowadzone do wód lub do urządzeń jeśli stężenie substancji ropopochodnych nie przekracza 15 mg/ dm³.

 

Zgodnie z przepisami separatory koalescencyjne ESK są wyrobami budowlanymi. Posiadają oznakowanie znakiem CE na zgodność z normą zharmonizowaną PN-EN 858-1. Są oddzielaczami klasy I: stężenie substancji ropopochodnych na odpływie z separatora < 5 mg/dm³ .

Monitoruj pracę separatorów za pomocą alarmu SMARTSEP

Dla zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych i poprawy bezpieczeństwa ekologicznego istnieje możliwość podłączenia alarmu do separatora SMARTSEP, wyposażonego w czujniki warstwy osadu, oleju i przepełnienia. Bieżące monitorowanie pracy urządzenia minimalizuje potrzebę lokalnej kontroli obiektów oraz skraca czas reakcji służb technicznych w przypadku wystąpienia awarii.

Sprawdź więcej
Smartsep - schemat Smartsep - schemat

Skontaktuj się z nami!

Skorzystaj z prawie 30-letniego doświadczenia i wsparcia projektowego inżynierów Ecol-Unicon.

Ecol-Shop

Proste zakupy bez straty czasu.
Dostawa do 5 dni roboczych!

Kup online