Separatory koalescencyjne ESK
Rozwiązanie dla oczyszczania wód opadowych i roztopowych z substancji ropopochodnych
Separatory Ecol-Unicon są projektowane
z dbałością o najwyższą jakość i wydajność
Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji zapewniają skuteczne oddzielanie i zatrzymywanie zanieczyszczeń. Pozwala to chronić środowisko naturalne przez skażeniem i uniknąć ewentualnych problemów związanych z zanieczyszczeniem kanalizacji.
Zalety wykorzystania
Instalacja w różnych miejscach – separatory mogą być montowane zarówno w pasach drogowych, jak i na terenach zielonych, co daje dużą elastyczność w ich zastosowaniu.
Prosta obsługa – łatwy montaż oraz eksploatacja sprawiają, że urządzenia te są wygodne w użytkowaniu i serwisowaniu.
Opcja poboru próbek – możliwość podłączenia urządzeń do systemu poboru próbek, co ułatwia monitorowanie jakości wody.
Różne głębokości posadowienia – dzięki zastosowaniu płyt redukcyjnych i kominów, separatory można dostosować do różnych warunków terenowych.
Długa żywotność urządzeń – zastosowanie wysokiej jakości materiałów, takich jak PEHD i beton, zapewnia odporność na korozję oraz trwałość separatorów, co czyni je wydajnym i długoterminowym rozwiązaniem.
Zapobieganie awariom w infrastrukturze – separatory chronią systemy kanalizacyjne przed uszkodzeniami i zapchaniem się, eliminując gromadzenie zanieczyszczeń. Minimalizują ryzyko napraw i przedłużają żywotność instalacji.
Zastosowanie
Separatory koalescencyjne są stosowane w zlewniach o mniejszych przepływach, które zawierają duże ilości zanieczyszczeń, takich jak substancje ropopochodne i zawiesina.
Dobór separatora koalescencyjnego ESK odbywa się tak, aby jego przepustowość nominalna była większa niż maksymalny przepływ dopływający do urządzenia.
Separatory koalescencyjne są szczególnie przydatne w takich miejscach jak:
- warsztaty, myjnie samochodowe
- stacje paliw, bazy transportowe
- zakłady przemysłowe
- średnie i małe parkingi
- mosty i wiadukty drogowe
- tereny kolejowe
- stacje energetyczne
Typy separatorów koalescencyjnych
Separator koalescencyjny ESK
współpracujący z osadnikiem poziomum OS
Dodatkowe elementy konfiguracji
Urządzenia do poboru próbek
Montaż urządzeń do poboru próbek ułatwia eksploatację separatorów i automatyzuję pracę w tym zakresie.
Urządzenie do bieżącego monitorowania pracy urządzenia, wyposażone w czujniki warstwy osadu, oleju i przepełnienia, minimalizuje potrzebę lokalnej kontroli obiektów oraz skraca czas reakcji służb technicznych w przypadku wystąpienia awarii.
Kalkulator doboru
Układów Podczyszczających
Wymiarowanie dla wód opadowych oraz ścieków
przemysłowych wg normy PN-EN 858-2
Platforma WaterFolder
Dedykowany kalkulator separatorów automatyczne dobiera urządzenie o odpowiednich parametrach. Całość opiera się na indywidualnych danych, które wprowadzimy do narzędzia.
Samodzielna kalkulacja pozwala zaoszczędzić czas i otrzymać komplet materiałów dla dobranego urządzenia, w tym opisy i rysunki.
Więcej informacji na temat doboru separatorów znajdziesz w nagraniu webinaru Projektowanie na Śniadanie.
DobierzDowiedz się, jak dobrać układy podczyszczające w kilku krokach
Budowa
Urządzenie składa się z korpusu wykonanego z prefabrykowanych elementów betonowych i/lub żelbetowych, wyposażenia technologicznego oraz włazu dostępowego. Korpus, który stanowią szczelne studnie o średnicy Ø1000–3000, może być również wykonany z PEHD.
W zależności od lokalizacji separatora stosuje się odpowiednie klasy włazów żeliwnych. Aby dostosować położenie pokrywy separatora do rzędnej terenu, używa się dodatkowej nadbudowy z kręgów betonowych o średnicy odpowiadającej średnicy korpusu. Wlot i wylot są standardowo umieszczone w osi separatora, ale mogą być również odchylone od osi urządzenia.
Do standardowego wyposażenia technologicznego separatora koalescencyjnego ESK należą: wlot, kolumna koalescencyjna z wkładem oraz instalacja odcinająca odpływ wód opadowych po przekroczeniu dopuszczalnej pojemności magazynowania oleju w urządzeniu. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed wypłukiwaniem substancji ropopochodnych do odpływu. Wyposażenie jest wykonane z PEHD, a w przypadku typoszeregów ESK-E oraz ESK-EH ze stali nierdzewnej.
W przypadku separatorów zintegrowanych z osadnikiem w jednym korpusie (ESK-H i ESK-EH), część osadowa jest umieszczona poniżej kolumny koalescencyjnej.
Separatory powinny być zasilane dopływem grawitacyjnym, a w przypadku konieczności zastosowania pompowni, musi ona być zlokalizowana za separatorem. Miejsce montażu separatora powinno umożliwiać dojazd wozu asenizacyjnego.
Eksploatacja separatorów koalescencyjnych jest bezproblemowa, ponieważ wszystkie czynności można wykonywać z powierzchni terenu, bez konieczności wchodzenia do wnętrza urządzenia.
Prawidłowa eksploatacja separatorów obejmuje regularne kontrole i czyszczenie, które powinny być przeprowadzane przez ekipy techniczne Ecol-Serwis lub firmy z odpowiednimi uprawnieniami. Odpowiedzialność za te działania spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu, zgodnie z Ustawą o odpadach z 14 grudnia 2012 roku oraz zaleceniami producenta separatora.
Eksploatacja
Eksploatacja separatorów koalescencyjnych jest bezproblemowa m.in. ze względu na fakt, że odbywa się z powierzchni terenu i nie wymaga schodzenia do wnętrza urządzenia.
Prawidłowa eksploatacja separatorów obejmuje regularną kontrolę i czyszczenie urządzenia. Prace serwisowe powinny być wykonywane przez ekipy techniczne Ecol-Serwis lub przez firmy posiadające odpowiednie uprawnienia.
Odpowiedzialność za kontrolę i serwis separatora spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu. Obowiązki te wynikają z Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2101) oraz z zaleceń producenta separatora.
Wymogi prawne i certyfikaty
Oczyszczanie wód opadowych i roztopowych z substancji ropopochodnych jest wymogiem prawnym, o czym mówi Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. (Dz. U. 2019 poz. 1311) w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych i ścieków do wód lub do urządzeń wodnych.
Zgodnie z par. 17.1 wody opadowe i roztopowe mogą zostać wprowadzone do wód lub do urządzeń jeśli stężenie substancji ropopochodnych nie przekracza 15 mg/ dm³.
Zgodnie z przepisami separatory koalescencyjne ESK są wyrobami budowlanymi. Posiadają oznakowanie znakiem CE na zgodność z normą zharmonizowaną PN-EN 858-1. Są oddzielaczami klasy I: stężenie substancji ropopochodnych na odpływie z separatora < 5 mg/dm³ .
Monitoruj pracę separatorów za pomocą alarmu SMARTSEP
Dla zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych i poprawy bezpieczeństwa ekologicznego istnieje możliwość podłączenia alarmu do separatora SMARTSEP, wyposażonego w czujniki warstwy osadu, oleju i przepełnienia. Bieżące monitorowanie pracy urządzenia minimalizuje potrzebę lokalnej kontroli obiektów oraz skraca czas reakcji służb technicznych w przypadku wystąpienia awarii.
Sprawdź więcejWiedza
WięcejJaki separator wybrać: Koalescencyjny czy lamelowy? Porównanie technologii i wskazówki doboru
Kiedy stosować separator koalescencyjny, a kiedy lamelowy?
Jaki separator: betonowy czy plastikowy? Wybór w zależności od zastosowania
Separatory – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Skontaktuj się z nami!
Skorzystaj z prawie 30-letniego doświadczenia i wsparcia projektowego inżynierów Ecol-Unicon.