Separatory tłuszczu EST
Skutecznie usuwają tłuszcze i oleje z ścieków w przemyśle spożywczym i gastronomii
Separatory tłuszczu Ecol-Unicon skutecznie usuwają tłuszcze i oleje ze ścieków w przemyśle spożywczym i gastronomii
Prawidłowy dobór separatora tłuszczu oraz jego zgodność z normą PN-EN 1825 zapewnia, że tłuszcze ze ścieków nie spowodują utrudnień w pracy kanalizacji. Dzięki temu zapobiegasz zatorom, chronisz środowisko i zwiększasz efektywność swojego biznesu. Proste w obsłudze i niezawodne, nasze separatory to klucz do czystości i bezawaryjności w Twojej działalności.
Zalety wykorzystania
Prosta budowa – separatory tłuszczu mają szczelny betonowy korpus, który zwykle nie wymaga dodatkowego dociążenia, co upraszcza instalację i obniża koszty.
Łatwa eksploatacja – obsługa separatorów tłuszczu odbywa się z poziomu terenu, co nie wymaga wchodzenia do wnętrza urządzenia i ułatwia konserwację.
Wszechstronność montażu – możliwość montażu separatorów zarówno w terenach najazdowych, jak i zielonych, zapewnia elastyczność zastosowania w różnych lokalizacjach.
Certyfikat CE – separatory tłuszczu posiadają oznakowanie CE, co pozwala na ich stosowanie na terenie całej Unii Europejskiej, spełniając europejskie normy bezpieczeństwa.
Ochrona kanalizacji – separatory skutecznie redukują ryzyko powstawania zatorów w sieciach kanalizacyjnych, zapobiegając nagromadzeniu się tłuszczu i innych zanieczyszczeń, co przyczynia się do dłuższej żywotności infrastruktury kanalizacyjnej.
Zastosowanie
Separatory tłuszczu stosuje się w:
- restauracjach
- barach szybkiej obsługi
- stołówkach
- masarniach
- mleczarniach
- kuchniach zbiorowego żywienia
- obiektach przemysłu rolno-spożywczego
Zgodnie z polskim prawem, zakazane jest wprowadzanie do kanalizacji odpadów stałych, które mogą powodować obniżenie przepustowości rur, jak również odpadów płynnych niemieszających się z wodą.
Regulacje na ten temat znajdziemy w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.). Lokale gastronomiczne zobligowane są do utylizacji oleju posmażalniczego i jego ewidencjonowania. Jako właściciel firmy w branży gastronomicznej ponosisz odpowiedzialność za to, by tłuszcze nie trafiały do kanalizacji wraz z pozostałymi ściekami.
Jeśli prowadzisz restaurację, hotel lub firmę związaną z branżą żywieniową, to urządzenie jest dla Ciebie niezbędne!
Wprowadzenie tłuszczu do systemów kanalizacyjnych stwarza wiele problemów eksploatacyjnych oraz negatywnie wpływa na efektywność pracy oczyszczalni ścieków. Wynika to z faktu, że tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, lecz tworzy trudno rozkładalne grudki. Rozwiązaniem tego problemu są separatory tłuszczu EST, które wykorzystują proces flotacji do oddzielania tłuszczów spożywczych ze ścieków sanitarnych.
Proces flotacji jest fizycznym procesem, w którym substancje stałe lub ciekłe są wydzielane ze ścieków na zasadzie różnicy gęstości. W separatorach tłuszczu EST stworzone są odpowiednie warunki przepływu, następuje zmniejszenie prędkości przepływu ścieków i cząsteczki tłuszczu są wynoszone na powierzchnię i mogą być skutecznie oddzielone. W ten sposób poprawia się jakość oczyszczania ścieków i zmniejsza obciążenie oczyszczalni.
Aby ograniczyć stężenie zawiesiny w ściekach dopływających do separatora tłuszczu, należy zastosować osadnik zawiesin. Dobór osadnika powinien uwzględniać warunki lokalizacyjne, rodzaj podczyszczanych ścieków, przepływy i zakładaną ilość zawiesiny w ściekach. Osadnik może być osobnym urządzeniem lub zintegrowanym z separatorem tłuszczu EST-H w jednym korpusie, co zapewnia oszczędność miejsca i ułatwia szybki montaż.
Kalkulator doboru
Układów Podczyszczających
Wymiarowanie dla wód opadowych oraz ścieków
przemysłowych wg normy PN-EN 858-2
Platforma WaterFolder
Dedykowany kalkulator separatorów automatyczne dobiera urządzenie o odpowiednich parametrach. Całość opiera się na danych, które wprowadzimy do narzędzia.
Samodzielna kalkulacja pozwala zaoszczędzić czas. Od razu jesteśmy w stanie wybrać optymalne rozwiązania bez konieczności czekania na informację zwrotną.
Więcej informacji na temat doboru separatorów znajdziesz w nagraniu webinaru Projektowanie na Śniadanie.
DobierzDowiedz się, jak dobrać układy podczyszczające w kilku krokach
Dodatkowe elementy konfiguracji
Neutralizacja odorów z separatora tłuszczu
Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z separatora, warto zastosować neutralizator podwłazowy ENPeco.
Bieżący monitoring pracy separatora
Alarmy do separatorów SMARTSEP, wyposażone w czujniki warstwy osadu i oleju, minimalizują potrzebę lokalnej kontroli obiektów. Dzięki temu skracają czas reakcji służb technicznych w przypadku wystąpienia awarii.
Budowa i montaż
Separator tłuszczu montuje się w najbliższym otoczeniu restauracji, aby usunąć zanieczyszczenia organiczne wytwarzane przez tego typu obiekty. Separator zapobiega gromadzeniu się tłuszczu i złogów w kanalizacji i zapobiega zatykaniu jej przewodów. Instalacja separatora tłuszczu w restauracji poprawia jakość wody w ściekach i chroni środowisko. Dla właściciela restauracji to także oszczędność finansowa, ponieważ unika kar za zanieczyszczenie.
Separatory tłuszczu mają szczelny korpus wykonany z elementów betonowych i żelbetowych. Dostęp eksploatacyjny do wewnątrz urządzenia zapewnia właz umieszczony na pokrywie, którego klasę należy dobrać w zależności od lokalizacji urządzenia. Przy umiejscowieniu w terenie najezdnym (droga, parking, plac manewrowy itp.) należy zastosować włazy typu ciężkiego klasy D400.
Dzięki wysokiej odporności chemicznej betonu, spełniającej wymagania norm PN-EN 858-1:2005/A1:2007 oraz PN-EN 1825-1:2007, nie jest konieczne stosowanie powłok wewnętrznych. Można podłączyć instalację alarmową z czujnikami warstwy osadu i tłuszczu, co obniża koszty eksploatacji i zwiększa bezpieczeństwo ekologiczne.
Separator powinien być zasilany dopływem grawitacyjnym. Aby uniknąć gromadzenia się tłuszczu, rury dopływowe do separatora tłuszczu powinny mieć spadek co najmniej 2%. Pompownię umieszczamy poniżej urządzeń podczyszczających. Nie wprowadzamy do separatora ścieków bytowych, deszczowych ani zawierających substancje ropopochodne. Urządzenia lokalizujemy tak, by zapewnić łatwy dostęp do sprzętu potrzebnego do usuwania zanieczyszczeń i wykonywania czynności eksploatacyjnych.
Eksploatacja
Eksploatacja separatorów tłuszczu polega na regularnej kontroli oraz czyszczeniu urządzenia. Odpowiedzialność za kontrolę i serwis separatora tłuszczu spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu. Obowiązek ten wynika z Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2101) oraz zaleceń producenta.
Częstotliwość czyszczenia urządzenia zależy od ilości dopływających ścieków oraz ich charakteru (stężenia tłuszczu i zawiesiny łatwoopadającej). Dlatego ekipy Ecol-Serwis rekomendują kontrolę i usuwanie zanieczyszczeń raz na dwa tygodnie. Tylko w ten sposób zagwarantujesz prawidłowe działanie separatora i jego bezproblemową eksploatację.
Kontrola separatora obejmuje:
- wizualną ocenę stanu technicznego elementów;
- sprawdzenie ilości zgromadzonego tłuszczu oraz warstwy osadu (również w urządzeniach bez części osadowej).
Bieżące czynności nie wymagają schodzenia do wnętrza zbiorników – mogą być prowadzane z poziomu terenu. Usuwanie zgromadzonych zanieczyszczeń powinno być wykonywane przez koncesjonowaną firmę dysponującą odpowiednim sprzętem do odbioru, transportu i utylizacji zanieczyszczeń oraz posiadającą odpowiednie zezwolenia.
Monitoruj pracę separatorów za pomocą alarmu SMARTSEP
Dla zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych i poprawy bezpieczeństwa ekologicznego istnieje możliwość podłączenia alarmu do separatora SMARTSEP, wyposażonego w czujniki warstwy osadu, oleju i przepełnienia. Bieżące monitorowanie pracy urządzenia minimalizuje potrzebę lokalnej kontroli obiektów oraz skraca czas reakcji służb technicznych w przypadku wystąpienia awarii.
Sprawdź więcejSkontaktuj się z nami!
Skorzystaj z prawie 30-letniego doświadczenia i wsparcia projektowego inżynierów Ecol-Unicon.