Szukaj

Strategia ESG Ecol-Unicon

ESG

Aby jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku, tworzymy kompleksową strategię zrównoważonego rozwoju. Jej celem jest konkretne określenie naszych działań dzisiaj i wskazanie celów na przyszłość.

Strategia ESG Ecol-Unicon stanowi nieodłączną część strategii biznesowej, a jednocześnie określa nasz wkład w realizację globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ w Agendzie 2030.
 

U podstaw tej strategii leżą zobowiązania, które podejmujemy każdego dnia i które odpowiadają na potrzeby wszystkich naszych interesariuszy.

Dobre praktyki zrównoważonego rozwoju Ecol-Unicon

Dla ochrony środowiska

Redukujemy nasz wpływ na środowisko

 

  • Jako pierwsza firma produkcyjna w Polsce policzyliśmy ślad wodny. Zebrane dane pozwoliły nam wprowadzić szereg modernizacji w zakładach produkcyjnych, dzięki którym znacznie zmniejszyliśmy nie tylko zużycie, ale również zanieczyszczenie wody.
  • Dbamy o efektywne wykorzystywanie wody. W zakładach gromadzimy i wykorzystujemy wodę opadową do celów podlewania zieleni, ale też w procesach produkcyjnych przy chłodzeniu wiertnic. Dodatkowo w gdańskim zakładzie uruchomiliśmy prototyp systemu wykorzystywania wody deszczowej do celów sanitarnych. To kolejny krok w kierunku przyjaznej dla środowiska produkcji, który w przyszłości może być rozszerzony na inne obiekty.
  • Redukujemy emisję CO2. Modernizujemy nasze zakłady produkcyjne w Rudzie Śląskiej, Łodzi, Gdańsku i Radomiu, wprowadzając nowoczesne technologie pozwalające ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Aktywnie negocjujemy z naszymi dostawcami i partnerami biznesowymi, wybierając rozwiązania, które na ten moment są najbardziej zrównoważone.
  • Ograniczamy zużycie paliwa w naszej flocie samochodowej. Zdecydowana większość naszych samochodów ma napęd hybrydowy. Edukujemy pracowników w zakresie eco-jazdy.
  • Nasze produkty mają certyfikaty środowiskowe EPD i Ecokarta.

Cele dla powyższego obszaru

2022

 

Pierwszy pomiar własnego śladu wodnego i decyzje o modernizacjach.

2023

 

Pierwszy pomiar śladu węglowego w zakresie 1 i 2.

2024

 

Pierwszy pomiar śladu węglowego w zakresie 3 i przygotowanie strategii dekarbonizacji do roku 2040.

2025 – 2026

 

Wdrożenie procesów i procedur służących do ograniczania śladu węglowego oraz zwiększania efektywności energetycznej produktów i usług zgodnie z wyznaczonymi celami dekarbonizacji.

2025 – 2040

 

Stała realizacja strategii dekarbonizacji i jej rewizja zgodnie z wyznaczonymi celami.

Dla ludzi

Stwarzamy bezpieczne warunki pracy

 

  • Naszą siłą są ludzie. Cenimy kompetencje naszych pracowników, chcemy korzystać z ich potencjału, dawać szanse rozwoju, a także zapewniać im przestrzeń do realizowania się poza pracą.
  • Wspieramy zdrowie i aktywność fizyczną. Program Ecol-Active to inicjatywa firmy, która wspiera sportowe i ekologiczne aktywności pracowników. Aktywizacja sportowa wpisuje się w wartości firmy, do których należą wytrwałość i pozytywna rywalizacja, a jednocześnie wspiera zdrowie i efektywność pracowników w życiu zawodowym i prywatnym.
  • Tworzymy platformę do dyskusji. Każdego roku prowadzimy Badania Satysfakcji Pracowników, a informacje zwrotne z ankiet stanowią fundament do wprowadzanych zmian w obszarze kadrowym. Zainicjowanie comiesięcznych spotkań Zarządu z Pracownikami i stworzenie platformy odpowiadania na bieżące pytania, znacząco usprawniło komunikację w organizacji.

Cele dla powyższego obszaru

2023

 

Wdrożenie wysokich standardów zaplecza socjalnego we wszystkich zakładach produkcyjnych.

2024

 

Zaangażowanie pracowników w corocznym badaniu satysfakcji na poziomie 84% oraz wzrost satysfakcji o ponad 4%.
 
Opracowanie i implementacja procedury dla sygnalistów.

2025 – 2026

 

Opracowanie i zaimplementowanie nowych procesów kluczowych z perspektywy wymogów raportowania zrównoważonego rozwoju.

Dla biznesu i interesariuszy

Tworzymy przejrzyste i najwyższe standardy zarządzania

 

  • Jesteśmy w Klubie 30%. Głęboko wierzymy, że równowaga płci sprzyja lepszemu przywództwu i zarządzaniu, co przekłada się na rezultaty na każdym poziomie. Pod koniec 2023 r. firma zanotowała 34% udział kobiet w pełnieniu funkcji menedżerskich w organizacji, co pozwoliło firmie skutecznie aplikować do 30% Club Poland. W branży, która uchodzi za „męską”, jest coraz więcej kobiet, co potwierdza struktura zatrudnienia w Ecol-Unicon.
  • Budujemy ESG-cenytryczne relacje biznesowe. Koszty związane ze zrównoważonym rozwojem są duże, ale traktujemy je jako inwestycję w przyszłość firmy i wszystkich jej interesariuszy.

Cele dla powyższego obszaru

2023

 

Poszerzenie składu Zarządu o nową członkinię Joannę Sprengel, piastującą również stanowisko dyrektorki finansowej spółki.

2024

 

Kształtowanie świadomości ESG wśród kadry menedżerskiej oraz zaangażowanie ich w audyt i proces zbierania danych do raportu zrównoważonego rozwoju.

 

Promowanie kultury organizacyjnej wśród pracowników przez regularne spotkania informacyjne zarządu z pracownikami, szkolenia i komunikację wewnętrzną.

2025

 

Publikacja pierwszego raportu zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardami ESRS za rok 2024.