Do niedawna pompownie wód deszczowych były rzadko realizowanymi inwestycjami. Projektowanie kanałów deszczowych odbywało się zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu, możliwie najkrótszą drogą do odbiornika. Z inżynierskiego punktu widzenia było to rozwiązaniem bardzo dobrym, jednak zmiany klimatu i coraz częściej występujące deszcze nawalne postawiły zupełnie nowe wyzwania i zweryfikowały stary model projektowania kanalizacji deszczowej.
W obliczu tych wyzwań pompownie deszczowe stały się skuteczniejszym rozwiązaniem problemów związanych z przegłębianiem kolektorów w grawitacyjnych systemach kanalizacji deszczowej.
Dostępny bezpłatnie na platformie WaterFolder kalkulator doboru pompowni od lat skutecznie wspiera projektantów w doborze odpowiedniej pompowni współpracującej ze zbiornikiem retencyjnym.
W odpowiedzi na potrzeby projektantów zmodernizowaliśmy nasz kalkulator, wprowadzając nowy typoszereg zoptymalizowanych pompowni. Nowe modele zwiększają zakres doboru aż do wydajności 420 l/s.
O zmianach w najnowszej wersji kalkulatora opowiedział podczas webinaru Mariusz Cytowski, Dyrektor Działu R&D w Ecol-Unicon. Przypomniał, jak krok po kroku korzystać z tego narzędzia i jak może ono usprawnić pracę projektantów sanitarnych.
Zobacz webinarJakie modyfikacje zostały wprowadzone w Kalkulatorze doboru pompowni?
Projektanci zyskali nowe możliwości doboru pompowni na wody opadowe w pracy równoległej, co w przypadku dużych wydajności pozwala znacząco ograniczyć koszty inwestycji jak i eksploatacji obiektu.
Dodaliśmy możliwość wprowadzenia informacji o poziomie wód gruntowych, która skutkuje weryfikacją stateczności na wypór oraz dobraniem odpowiedniego zabezpieczenia przeciwwyporowego korpusu pompowni.
Dodatkowo wprowadzono opcję wyboru systemu monitoringu i zarządzania Bumerang Smart, który umożliwia zdalną kontrolę i zarządzanie pracą monitorowanych pompowni sanitarnych i deszczowych.
Nowością jest również możliwość wybrania wyposażenia dodatkowego:
W przypadku pompowni deszczowych:
- bezobsługowego czujnika deszczu wykorzystującego technologię radarową, dane z deszczomierza mogą być uwzględniane w algorytmie sterowania pompownią.
W przypadku pompowni sanitarnych:
- aktywnego neutralizatora odorów, który służy do eliminacji związków złowonnych i zmniejsza uciążliwość zapachową obiektu
- stacji dozowania koagulantów, która służy do dostarczania ściśle określonych dawek koagulantów bezpośrednio do rurociągu tłocznego w celu zapobiegania pogorszenia jakości ścieków.
Co zyskasz, oglądając nagranie z webinaru?
- Zrozumienie zasad doboru pompowni
Dowiesz się, jakie są kryteria doboru pompowni, które zapewniają optymalną efektywność i koszty eksploatacji. - Znajomość dostępnych rozwiązań
Poznasz różnice między pracą pompowni w trybach równoległym i naprzemiennym oraz ich wpływ na efektywność operacyjną.
- Praktyczne wskazówki z Kalkulatora
Zobaczysz, jak korzystać z nowych funkcji kalkulatora na platformie WaterFolder, które umożliwiają bardziej precyzyjne dobieranie pompowni. - Nowości techniczne i ich wpływ
Odkryjesz zalety nowo wprowadzonych opcji wyposażenia dodatkowego, takiego jak systemy monitoringu i zarządzania czy bezobsługowe czujniki. - Wpływ na jakość ścieków
Zrozumiesz, jak nowoczesne technologie wpływają na poprawę jakości ścieków oraz jak skutecznie zarządzać odorem.