Zbiorniki retencyjne HYDROZONE Benefit
Wykorzystaj zretencjonowaną wodę
Dodatkowe elementy konfiguracji
Moduł pomiaru
Pomiar poziomu napełnienia zbiornika EPM jest podstawą dla modułów wykorzystujących zgromadzone wody opadowe w komorze retencyjnej. Pomiar EPM powiązany jest z systemem monitoringu i zarządzania Bumerang Smart.
Na podstawie danych z systemu pomiarowego EPM oraz prognozy pogody, realizowany będzie algorytm sterowania i wykorzystania wody retencjonowanej in-situ. System na bieżąco analizuje stan poszczególnych obiektów i na podstawie zaimplementowanych algorytmów automatycznie uruchamia odpowiednie działania systemu.
W przypadku prognozowanego opadu przekraczającego aktualne możliwości retencyjne zbiorników lub wydajność normalnego układu odprowadzania wody, zostanie uruchomiona procedura obniżania poziomu wody w zbiorniku retencyjnym. Dodatkowo przedstawiany jest aktualny status monitorowanych obiektów i w razie wystąpienia zdarzeń niepożądanych generowane są odpowiednie alarmy.
Moduł opróżnianie
Ze względu na układ sieci kanalizacyjnej odpływ z części retencyjnej zbiorników może być realizowany:
- grawitacyjnie poprzez rurę odpływową lub,
- ciśnieniowo poprzez układ pompowy o odpowiednich parametrach pracy.
W przypadku zbiorników, w których wody opadowe i roztopowe są wykorzystywane, istotne jest zatrzymanie medium w części retencyjnej. Z perspektywy użytkownika istotne jest, aby taki proces realizowany był automatycznie.
W zależności od rodzaju odprowadzenia wody ze zbiornika możliwe jest zastosowanie systemu:
- EOG – sterowanie odpływem grawitacyjnym ze zbiornika
- EOP – sterowanie odpływem ciśnieniowym ze zbiornika
W systemie EOG w zależności od średnicy odpływu stosowane są zasuwy sterowane automatycznie. Osprzęt hydrauliczny zamontowany jest bezpośrednio w komorze retencyjnej zbiornika. Z poziomu terenu zapewniony jest dostęp do zasuwy (umożliwienie prowadzenia czynności eksploatacyjno-serwisowych).
W systemie EOP stosowane są układy pompowe. Układ ten stanowią pompy zatapialne zamontowane na stopie sprzęgającej oraz osprzęt hydrauliczno-mechaniczny składający się z przewodów tłocznych i armatury (zawory zwrotne, zasuwy odcinające). Średnica przewodów tłocznych dobrana jest odpowiednio względem natężenia przepływu oraz schematu pracy pomp.
Na podstawie danych z systemu pomiarowego EPM (pomiar poziomu napełnienia zbiornika) oraz prognozy pogody, realizowany będzie algorytm sterowania opróżnianiem zbiornika. W przypadku prognozowanego opadu przekraczającego aktualne możliwości retencyjne zbiorników lub wydajność normalnego układu odprowadzania wody, zostanie uruchomiona procedura obniżania poziomu zbiornika retencyjnego (otwarcie automatycznego zamknięcia w przypadku systemu EOG lub załączenie pomp w przypadku systemu EOP).
Moduł odświeżanie
W celu odświeżenia (napowietrzenia) medium, przetrzymywanego w komorze retencyjnej przez dłuższy okres czasu, mogą zostać zastosowane strumienice napowietrzające. Strumienice wytwarzając silny strumień mieszaniny cieczy i pęcherzyków powietrza, stwarzają szczególnie dogodne warunki transferu tlenu oraz przeciwdziałają sedymentacji osadów.
Strumienica składa się z pompy zasilającej, kolumny głównej z urządzeniami sterującymi i kontrolnymi oraz przewodu wylotowego.
Liczba strumienic jest zaprojektowana i dobrana z uwzględnieniem gabarytów komory retencyjnej.
Moduł komunalny
Woda opadowa może być wykorzystywana na cele komunalne, takie jak mycie ulic oraz parkingów, płukanie kolektorów kanalizacji. W zależności od potrzeb przewidziane są dwa systemy poboru wody realizowane poprzez:
- EPW1 – pobór wody poprzez króciec ssawny
- EPW2 – punkt poboru wody
System EPW1
Przewód ssawny, zlokalizowany jest w zbiorniku i wykonany ze stali nierdzewnej o średnicy nominalnej 100 mm. Dolny koniec każdego przewodu ssawnego wyposażony jest w kosz ssawny. Kosz posiada zawór zwrotny oraz ucho odblokowujące zawór zwrotny umożliwiające spuszczenie wody z przewodu ssawnego po zakończeniu pobierania. Górna część przewodu ssawnego wyprowadzona jest ponad teren i zakończona poziomym odcinkiem rury zaopatrzonej w nasadę i pokrywę nasady strażackiej.
Takie rozwiązanie umożliwia pobór wody wozom asenizacyjnym.
System EPW2
Punkt poboru wody jest wygodnym i dostępnym dla mieszkańców rozwiązaniem. Umożliwia on pobieranie wody z retencyjnego zbiornika betonowego.
Punkt poboru wody jest zlokalizowany na powierzchni terenu, na przygotowanym podłożu. Osprzęt hydrauliczny jest schowany w kolumnie, co wpływa pozytywnie na aspekt wizualny. Zasada działania punktu poboru wody jest bardzo prosta. Aby uruchomić punkt, należy nacisnąć przycisk zlokalizowany na korpusie punktu. Powoduje on wypływ wody poprzez kranik zlokalizowany poniżej.
Moduł podlewania
Wody opadowe zgromadzone w komorze retencyjnej można wykorzystywać do podlewania zieleni w ogrodach i parkach. Podlewanie zieleni jest realizowane poprzez system automatycznego nawadniania przy użyciu linii kroplujących.
Układ nawadniania jest zasilany pompą zatapialną umieszczoną bezpośrednio w komorze retencyjnej. Składa się z osprzętu hydrauliczno-mechanicznego, który stanowi przewód tłoczny oraz armatura odcinająco-zwrotna (zawór zwrotny, zasuwa odcinająca). Na rurociągu tłocznym, w wydzielonej komorze, zainstalowany jest układ filtracyjny oraz rozdzielacz umożliwiający zasilanie poszczególnych stref nawadniania. Sterowanie przepływem i jego rozdział na poszczególne linie nawadniające są realizowane poprzez zastosowanie elektrozaworów na każdym ciągu. W celu automatycznego sterowania pracą pompy oraz systemu nawadniania, a także sygnalizacji awarii, wykorzystywane jest urządzenie sterująco-kontrolne.
Ze względu na wielkość terenu i zróżnicowanie jego zagospodarowania, dzielony jest on na strefy, gdzie nawadnianie każdej z nich jest uruchamiane niezależnie. Liczba stref dobrana w zależności od wielkości nawadnianego terenu, rodzaju oraz sposobu systemu podlewania.
Moduł przeciwpożarowy
Retencjonowane wody opadowe mogą zostać wykorzystane na cele przeciwpożarowe. W celu zapewnienia w zbiorniku dostatecznego, nienaruszalnego poziomu wody do celów gaśniczych, zbiornik zasilany jest dodatkowo wodą z sieci wodociągowej.
Zbiornik wyposażony jest w przewody ssawne wykonane ze stali nierdzewnej o nominalnej średnicy 100 mm. Dolny koniec każdego przewodu ssawnego wyposażony jest w kosz ssawny chroniący przed zassaniem przypadkowych zanieczyszczeń mechanicznych mogących znajdować się w wodzie.
Liczba przewodów ssawnych jest określona w normie PN-B-02857:2017-04 i jest zależna od pojemności zbiornika.
Moduł spłukiwania
Retencjonowane wody opadowe mogą zostać wykorzystane na cele spłukiwania toalety.
Woda opadowa trafiająca na dach obiektu jest zbierana z jego powierzchni i doprowadzana do zbiornika retencyjnego. Po wstępnym podczyszczeniu woda opadowa jest gromadzona w zbiorniku retencyjnym z układem utrzymywania jakości w celu uniknięcia wtórnego zanieczyszczenia. Zbiornik wyposażony jest w pompę zasilającą instalację odświeżenia i instalację uzdatnienia wody. Ze zbiornika retencyjnego podczyszczona woda opadowa trafia do układu oczyszczania wody deszczowej EU-RECLEAN R.
Ze względu na możliwy brak wody opadowej uwzględniona jest możliwość automatycznego przełączenia się na zasilanie wodę wodociągową. System spłukiwania toalet jest dobierany indywidualnie.
Instalacja uzdatnienia wody montowana wewnątrz budynku w przystosowanym pomieszczeniu. Ułatwia to dostęp do instalacji.